wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Donald Tusk w ostrych słowach: "Traktują UE jak bankomat. Nie potrafią włożyć karty"

7 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Były premier oraz szef Rady Europejskiej Donald Tusk zamieścił post, gdzie w dość brutalnych słowach komentuje działania partii rządzącej związane z polityką zagraniczną oraz finansową we wspólnocie. Użyte przez polityka porównanie racz

  • Donald Tusk krytykuje działania PiS na Twitterze

  • Sprzeciw w sprawie unijnego budżetu porównuje do osoby nieumiejącej korzystać z bankomatu

  • W czwartek ma zapaść decyzja, w której Polska i Węgry złożyły unijne weto

Chociaż przez jakiś czas Donald Tusk unikał mieszania się w polską scenę polityczną, to jego ostatni wpis pokazuje, że okres, gdy skupiał się na polityce europejskiej minął. Postanowił w wyjątkowo ostrych słowach ocenić działania Prawa i Sprawiedliwości.

Opis działań PiS-u w oczach Donalda Tuska bardziej niż osobę wpływającą na międzynarodową politykę przypomina dziecko, które nie jest w stanie odnaleźć się w dorosłym świecie z racji nieznajomości panujących reguł.

Bezlitosny komentarz Donalda Tuska skierowany w stronę osób będących przy władzy

Przez okres, gdy Donald Tusk pracował w Brukseli, unikał tak częstego komentowania polskiego podwórka politycznego. Obecnie jednak postanowił ponownie odkopać dawne animozje i wskazać, że niechęć do jego osoby nie była wynikiem, tylko i wyłącznie braku porozumienia w Sejmie.

Były premier nie przebierał w słowach, a jego ocena wydaje się wyjątkowo ostra i niedająca pola do interpretacji. Przekaz jest jasny i raczej nie zadowoli ani Jarosława Kaczyńskiego, ani Mateusza Morawieckiego przekonującego społeczeństwo, że to Polska jest na wygranej pozycji w konflikcie w Unii Europejskiej.

- Traktują Unię jak bankomat, ale nawet karty nie potrafią włożyć - rozpoczyna swój wpis na Twitterze Donald Tusk. Chociaż wpis nie jest długi, to opinia na temat działań władzy jest jednoznaczna. Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego nie widzi potęgi kreowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

"Polityczne monstra" - były premier o polskim obozie władzy

- Bez głowy, serce po prawej stronie i dwie lewe ręce. Polityczne monstra - kwituje Donald Tusk, który nigdy nie należał do fanów Jarosława Kaczyńskiego oraz jego działań, lecz obecnie były szef PE jest ewidentnie wzburzony w związku z działaniami Prawa i Sprawiedliwości na arenie międzynarodowej.

Weto w sprawie budżetu unijnego zapewne nie przyniesie efektów zakładanych przez polski rząd. Dodatkowo realnie stracą na tym osoby niewiedzące nawet, że pieniądze ze wspólnoty wpływają na ich najbliższą rzeczywistość

Większość gmin korzystających z budżetu na rozwój i podwyższanie standardu życia swoich mieszkańców, czy studenci mogący pobierać nauki w najlepszych europejskich uniwersytetach mogą już niedługo zderzyć się z realną ścianą wywołaną działaniami Prawa i Sprawiedliwości (więcej na ten temat przeczytacie >TUTAJ<)

Zapewne osobie, która piastowała wysokie unijne stanowisko, do tego od lat niezgadzającej się z działaniami obecnej partii rządzącej, trudno jest przejść obojętnie obok pokracznych prób udowodnienia, że jest się poważnym graczem, gdy w rzeczywistości wyobrażenia o swojej potędze są dalekie od prawdy.

To nie pierwszy raz, gdy Donald Tusk wypowiada się na ten temat

- [...] antyunijność PiS, nawet jeśli taktycznie lekko skrywana, jest głębsza. Ustawieni są bokiem albo wręcz plecami do Zachodu. [...] wielu Europejczyków uważa [...] że można nią wstrząsać, obwiniać za wszystkie własne niepowodzenia i słabości, uderzać w nią kłamstwem i szyderstwem, wykorzystywać jej zasoby i równocześnie podważać fundamenty, na których została zbudowana - Rzeczpospolita cytuje wypowiedź Donalda Tuska, padła ona w czasie rozmowy z Gazetą Wyborczą.

Już w ten czwartek na szczeblu unijnym zapaść mają trzy bardzo ważne decyzje, a jedna z nich dotyczy właśnie kwestii finansowej w sprawie, w której namieszać postanowiły dwa kraje: Polska i Węgry.

Źródło: Rzeczpospolita / Gazeta Wyborcza / Twitter.com

Podobne artykuły

Joanna Lichocka

Polityka

Awantura w Zduńskiej Woli. Mieszkańcy kłócili się z przybyłą do miasta posłanką PiS Joanną Lichocką

Czytaj więcej >
(screen) TVP Info

Polityka

Konferencja Adama Niedzielskiego. "Doszło do aktu terroru"

Czytaj więcej >
(screen) Kancelaria Premiera

Polityka

Mateusz Morawiecki zorganizował konferencję z samego rana. Tematem bezpieczeństwo drogowe

Czytaj więcej >

Polityka

Ekspert TVP o Donaldzie Tusku: Nie ma tego genu polskiego

Czytaj więcej >

Polityka

Znamienne słowa Donalda Tuska z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. "Nie wolno ci zwątpić w wolność"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Początek końca Zjednoczonej Prawicy? Gowin nic nie wiedział o lex TVN

Czytaj więcej >