wtv.pl > Świat > Donald Rumsfeld nie żyje. Były amerykański sekretarz obrony miał 88 lat
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:18

Donald Rumsfeld nie żyje. Były amerykański sekretarz obrony miał 88 lat

Donald Rumsfeld nie żyje
JackPeasePhotography/flickr.com

Nie żyje były sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Donald Rumsfeld. Polityk miał 88 lat. Swoją funkcję pełnił w czasie rządów Geralda Forda i George'a W. Busha. Odpowiadał m.in. za inwazję na Irak.

Polityk odszedł w swoim domu, w otoczeniu rodziny.

Donald Rumsfeld nie żyje

Rodzina Donalda Rumsfelda opublikowała w Internecie specjalne oświadczenie zawiadamiające o jego śmierci. Były sekretarz obrony USA miał 88 lat.

Reprezentant Partii Republikańskiej urodził się w 1932 r., a obecny był w aktywnej polityce już w latach 60. Pełnił wówczas funkcję kongresmena Illinois, by w czasie rządów Richarda Nixona zostać ministrem.

Rola sekretarza obrony USA powierzona została mu za prezydentury Geralda Forda, oraz na początku XXI w., gdy fotel w Gabinecie Owalnym zajął George W. Bush.

To wówczas Rumsfeld odpowiadał za wiele ważnych dla historii świata decyzji dotyczących odpowiedzi na ataki z 11 września 2001 r., czy też kwestii inwazji na Irak rozpoczętej w 2003 r.

B. sekretarz obrony przechodzi do historii

Donalda Rumsfelda uznaje się za jedną z postaci, które miały największy wpływ na obalenie Saddama Husajna. Metody, które do tego wykorzystał, są jednak oceniane bardzo różnie.

Podejrzenia o torturowanie więźniów w zakładzie Abu Ghraib położonym niedaleko Bagdadu oraz wiele innych nadużyć okazały się być jedną z czarnych kart w historii Stanów Zjednoczonych.

- Historia zapamięta jego niezwykłe dokonania, jakich dokonał przez sześć dekad publicznej służby, ale my, którzy znaliśmy go najlepiej i których życie odmienił, zapamiętamy jego niezachwianą miłość do żony Joyce, jego rodziny i przyjaciół, a także uczciwość, którą wniósł do życia poświęconego narodowi - napisano w oświadczeniu rodziny Rumsfelda.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: radiozet.pl, twitter.com, wtv.pl zdjęcie główne: JackPeasePhotography/flickr.com

Powiązane