wtv.pl > Polityka > Ujawniono wątpliwości związane z willą Jarosława Kaczyńskiego. Obniżona jest wartość?
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:42

Ujawniono wątpliwości związane z willą Jarosława Kaczyńskiego. Obniżona jest wartość?

Dom Jarosława Kaczyńskiego
East News/Czesiek Powaga
  • Jarosław Kaczyński od 2015 r. deklaruje na oświadczeniach majątkowych, że jego dom na warszawskim Żoliborzu jest wart 1,5 mln zł

  • Zdaniem dziennikarzy Se.pl kwota jest bardzo zaniżona, biorąc pod uwagę wzrost cen mieszkań w stolicy

  • Redakcja Se.pl sugeruje, że prezes PiS najprawdopodobniej nie jest świadomy zmian, jakie zaszły w cenach mieszkań na przestrzeni lat

Dom Jarosława Kaczyńskiego może być warty więcej niż deklarowane przez samego zainteresowanego 1,5 mln zł. 

Ile wart jest dom Jarosława Kaczyńskiego?

Niewątpliwie nie będzie przesadą, jeśli nazwiemy dom Jarosława Kaczyńskiego jednym z najważniejszych prywatnych lokali w całej Polsce. Posiadłość, o której krążą już niemal legendy, to budynek składający się na dwie kondygnacje. 

Znajdujący się przy ul. Adama Mickiewicza na warszawskim Żoliborzu, jest miejscem gromadzenia się manifestantów, którzy chcąc demonstrować sprzeciw wobec polityki prowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość, na miejsce swoich akcji protestacyjnych wybierają chodnik przed domem. 

Strajki przed budowlą nie należą oczywiście do najłatwiejszych - jak mówią złośliwi, posiadłość prezesa PiS jest bowiem najbardziej strzeżonym przez służby mundurowe budynkiem w Polsce. Wielokrotnie udawało się tam jednak manifestować przedstawicielom Strajku Kobiet, czy polskich rolników. 

Jaka jest jednak realna wartość samego domu, w którym mieszka Jarosław Kaczyński? Zdaniem serwisu Se.pl zdecydowanie większa od kwoty, którą corocznie na deklaracji majątkowej przedstawia sam zainteresowany. 

Czy Kaczyński podaje nieprawdziwe informacje?

Dom Jarosława Kaczyńskiego to segment o powierzchni ok. 150 mkw, stanowiący zabezpiecznie kredytu hipotecznego w SKOK Kasie Stefczyka, który prezes PiS zaciągnął celem modernizacji budynku pod potrzeby swojej matki, która mieszkała tam aż do swej śmierci. 

Wyposażenie jest podobno skromne, ale zamontowana została tam nowoczesna winda oraz klimatyzacja, które miały służyć rodzicowi prezesa PiS w ostatnich latach życia. 

Jaka jest zatem wartość posiadłości przedstawiana w orzeczeniach majątkowych prezesa PiS? Se.pl dotarł do dokumentów z 2015, 2019 i 2020 r. We wszystkich trzech deklaracjach znajduje się ta sama kwota - 1,5 mln zł. Według dziennikarzy portalu dom ma być jednak wart znacznie więcej. 

Wynika to z cen lokali, które drastycznie "poszły w górę". W centrum Żoliborza za metr kwadratowy lokum trzeba zapłacić przynajmniej 10 000 zł. Źródło, na które powołuje się portal podaje również, że ceny warszawskim mieszkań między 2015 a 2020 r. miały wzrosnąć aż o 30 %. 

Jaki jest wobec tego powód podawania przez Jarosława Kaczyńskiego corocznie tej samej kwoty w orzeczeniu majątkowym? Zdaniem Se.pl prezes PiS najprawdopodobniej nie ma czasu na śledzenie cen mieszkań bądź zlecenie wyceny swojego domu - z tego powodu miałby deklarować wciąż tę samą sumę w składanych dokumentach. 

Źródło: se.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane