wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Eksperci ostrzegają przed zbliżaniem się. Katastrofa ekologiczna w Polsce, zdjęcia mówią same za siebie

7 Lipca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Dolny Śląsk obiegła informacja o katastrofie ekologicznej w Dolinie Baryczy. Z informacji przekazanych przez lokalne media wynika, że pozdychały niemal wszystkie znajdujące się w rzece Barycz ryby, a skażeniu uległ przynajmniej jej 60-kilometrowy odcinek.

Szczegóły sytuacji na Dolnym Śląsku za miejscową telewizją TVPM podaje "Wyborcza". Dziennik przytacza słowa starosty milickiego, który ostrzegł mieszkańców, by ci pod żadnym pozorem nie korzystali z rzeki – również w celach reakreacyjno-wypoczynkowych, jak łowienie ryb czy spływy kajakowe. – Sytuacja jest dramatyczna – wskazał, cytowany przez "GW", Sławomir Strzelecki.

Dolny Śląsk. Niepokojące doniesnia

"Wyborcza" zwraca uwagę, że wspomniane przez starostę łowienie ryb mogłoby być utrudnione z uwagi na fakt, że w Baryczy zdechły już niemal wszystkie osobniki. W rzece nie ma już w zasadzie tlenu. Pracujący na miejscu przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu wskazali, że woda przyjęła nieomal czarny kolor oraz zapach wskazujący na przegniłą materię organiczną.

Na ten moment nie jest jasne, kto lub co stoi za zatruciem rzeki. Czynności wyjaśniające na miejscu prowadzą również strażacy, członkowie ratownictwa chemiczno-ekologicznego, a także policyjny wydział dochodzeniowo-śledczy.

Z najnowszych informacji, przekazanych przez Wirtualną Polskę, wynika, że skażeniu mógł ulec przynajmniej 60-kilometrowy odcinek rzeki. Jak czytamy, o zanieczyszczeniu jako pierwsi poinformowali miejscowi entuzjaści łowienia ryb, którzy zauważyli czarną, cuchnącą ciecz unoszącą się na powierzchni Baryczy.

Wstępne hipotezy zakładają, że trująca substancja pochodzić może z pryzm nawozów organicznych i azotowych, które zgromadzono na polach po wielkopolskiej stronie rzeki. Niewykluczone jednak, że zanieczyszczenie pochodzi z chlewni z okolic Odolanowa, zaznacza "Wyborcza".

Źródło: Gazeta Wyborcza / WP / facebook/ Tvpm Telewizja Powiatu Milickiego

Podobne artykuły

Toksyczne substancje

Ekologia

Bydgoszcz. W środku lasu odnaleziono setki litrów niebezpiecznych dla środowiska toksycznych odpadów. Sprawca poszukiwany

Czytaj więcej >
wtv.pl

Ekologia

Spór o ekogroszek. Polacy wierzą, że jest przyjazny środowisku, sprawę bada UOKiK

Czytaj więcej >
wtv.pl

Ekologia

Pod Sejmem protest ekologów. Jedna z uczestniczek przykleiła się do drzwi

Czytaj więcej >
wtv.pl

Ekologia

Protestują w całej Polsce pokazując obywatelskie nieposłuszeństwo i walczą o nasze życie. Policja jest bezsilna

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Nozhnici - zdjęcie ilustracyjne

Ekologia

Wakacje 2021: sinice atakują. Zamknięte są już niektóre kąpieliska

Czytaj więcej >

Ekologia

Uwaga na barszcz Sosnowskiego. Latem dochodzi do wielu niebezpiecznych poparzeń

Czytaj więcej >