Dodatek solidarnościowy. Ostatnie dwa dni na uzyskanie pieniędzy w lipcu.. (zdj. ilustr.) pixabay/pompi
Źródło: (zdj. ilustr.) pixabay/pompi
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 29 Lipca 2020

1400 zł od rządu może przemknąć koło nosa. Zostały ostatnie chwile

Dodatek solidarnościowy to pieniądze proponowane przez rząd tym osobom, które straciły pracę wobec epidemii koronawirusa. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zwraca uwagę, że jeśli chcemy otrzymać pomoc za mijający właśnie lipiec, konieczne jest złożenie wniosku przed 31. dniem bieżącego miesiąca.

Oferowane przez partię rządzącą 1400 zł mogą w znaczący sposób pomóc obywatelom, którzy wobec epidemii stracili pracę i nadal mają problemy z jej znalezieniem. Tzw. dodatek solidarnościowy to inicjatywa, z którą w trakcie kampanii prezydenckiej wyszedł kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda, wskazuje serwis radiozet.pl. Portal zaznacza, że świadczenia, które dotychczas zostały wypłacone przez rządzących, wyniosły 166 mln złotych.

Dodatek solidarnościowy. Warto się pospieszyć

O pomocy dla osób, które straciły źródło utrzymania, po raz kolejny przypomniała Marlena Maciąg. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej wskazała, że proponowane przez rządzących świadczenie obowiązuje jedynie do 31 sierpnia. W rozmowie z Polską Agencją Prasową zaznaczyła, że dodatek solidarnościowy otrzymać można najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Osoby chcące otrzymać pieniądze za lipiec mają zatem jedynie 2 dni, by przedstawić niezbędne dokumenty.

O przyznanie świadczenia wnioskować mogą osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony wygasła po tym terminie. Warto dodać, że koniecznym do spełnienia warunkiem jest również podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r.

Przypomnijmy, że wniosek złożyć można, korzystając z internetu, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Tam również poszukiwać winniśmy informacji o tym, czy nasz wniosek o przyznanie dodatku solidarnościowego został pozytywnie rozpatrzony przez przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. "W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy", informuje ZUS.

Serwis Radia Zet wskazuje ponadto, że za beneficjenta inicjatywy rządzących, a zatem pobierającą dodatek solidarnościowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłaci zarówno składkę emerytalną, jak i rentową oraz składkę zdrowotną.

Źródło: radiozet.pl / zus.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!