wtv.pl
Debata prezydencka

Piotr Molecki/East News

Chwilę przed debatą prezydencką w TVP ujawniono, że Andrzej Duda może znać pytania. Rada Etyki Mediów opublikowała stanowisko

17 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Debata prezydencka w Telewizji Polskiej rozpocznie się dziś o godzinie 21:00. Będzie można ją obejrzeć na TVP 1 oraz TVP Info. Coraz więcej jest jednak wątpliwości co do tego czy debata zostanie przeprowadzona uczciwie. Według Rady Etyki Mediów pre

W debacie prezydenckiej mają wziąć udział wszyscy kandydaci na urząd Prezydenta RP. Poprowadzi ją znany z wspierania partii rządzącej redaktor Michał Adamczyk, na co dzień prowadzący główne wydanie Wiadomości TVP.

Debata prezydencka w TVP. Rada Etyki Mediów ma wątpliwości

Debata potrwa 80 minut i ma zostać podzielona na 5 bloków tematycznych. Każdy z kandydatów będzie miał 1 minutę na odpowiedź na pytanie zadane przez prowadzącego. 

Przed nieuczciwym i nierównym przebiegiem debaty ostrzega Rada Etyki Mediów - Jeden uczestnik prawdopodobnie będzie znał jej pytania i odpowiadał na nie swobodnie, podczas gdy pozostali mogą być zaskakiwani pytaniami i zagłuszani przez prowadzącego - ostrzega organizacja.   

Wprowadzone w regulaminie debaty zmiany w stosunku do pierwszej edycji, która odbyła się 6 maja wywołały spore kontrowersje. Zmieniony został pkt 9 regulaminu. Ma teraz brzmieć następująco: "Czas wypowiedzi Kandydatów będzie mierzony i wizualizowany w studio. Koniec czasu wypowiedzi będzie sygnalizowany dzwonkiem - efektem audio. Odpowiedzi nie na temat mogą być przerywane przez prowadzącego (nawet wielokrotnie), kosztem czasu przysługującego kandydatowi. Wypowiedzi nie będą wstrzymywane za pomocą wyłączenia mikrofonu, za wyjątkiem sytuacji, w której mówca swoją wypowiedzią naruszy prawo. O tym, czy dochodzi do złamania prawa, będzie decydować wydawca programu przebywający w trakcie programu w reżyserce Studia 5". Zdaniem komentatorów taka zmiana może doprowadzić do daleko idącej ingerencji prowadzącego w wypowiedzi kandydatów. 

Pierwsza debata prezydencka w Telewizji Polskiej ostała zorganizowana 6 maja. W TVP1, TVP Info i TVP Polonia oglądało ją łącznie 4,6 mln widzów (dane podane przez Nielsen Audience Measurement).

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >