wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Danuta Holecka będzie musiała ujawnić prawdę o swoich zarobkach. Sąd wydał wyrok ws. TVP

15 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Na jakie kwoty może liczyć Danuta Holecka? O pensji naczelnej wieczornego dziennika informacyjnego krąży wiele plotek. Spekulacje zostały przerwane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Teraz dziennikarze Telewizji Polskiej będą musieli

  • Poseł Koalicji Obywatelskiej - Adam Szłapka po raz drugi wygrał w sądzie z publicznym nadawcą

  • Przedmiotem sprawy były niejawne zarobki reporterów TVP

  • Wymiar sprawiedliwości ponownie orzekł na korzyść polityka

Telewizja Polska jest instytucją publiczną. Pracami medium kieruje zarząd oraz rada nadzorcza. Jest to także spółka skarbu państwa, która jest obserwowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Radę Mediów Narodowych. 

Czy Danuta Holecka pokaże, ile zarabia dzięki pracy w Telewizji Polskiej?

Od 2019 roku funkcję redaktorki naczelnej "Wiadomości" TVP sprawuje Danuta Holecka. Jej program szczyci się nie tylko wysoką oglądalnością, ale też licznymi kontrowersjami. Jakość materiałów oraz rzekoma stronniczość wielokrotnie doprowadzała do sporów w debacie publicznej.

Należy zaznaczyć, że pracownicy publicznej stacji są utrzymywani z reklam, rządowych dofinansowań w ramach ustawy budżetowej oraz z abonamentu RTV. Wynagrodzenia Danuty Holeckiej oraz innych dziennikarzy, pomimo otrzymywania środków z pieniędzy podatników, wciąż nie zostały podane.

Adam Szłapka postanowił złożyć wniosek o przedstawienie sprawozdań z zarobków, na jakie mogą liczyć osoby zatrudnione przez władze Telewizji Polskiej. Dokument został rozpatrzony negatywnie, co przeniosło sprawę na ławy sądowe

Wymiar sprawiedliwości już raz przyznał Adamowi Szłapce racje, jednak wciąż nie poznaliśmy zarobków Danuty Holeckiej. Polityk Koalicji Obywatelskiej złożył skargę, która została rozpatrzona w trybie uproszczonym. 

[EMBED-586]

Sąd podał, że TVP dokonała "rażącego naruszenia prawa" poprzez niezrealizowanie orzeczenia. Stacja musi także przekazać Szłapce 100 złotych tytułem pokrycia kosztów sądowych. Nie wiemy, kiedy dokładnie poznamy pensje Holeckiej i innych dziennikarzy.

W 2019 roku "Wirtualne Media" przekazały, że średnia pensja osób pracujących dla TVP wynosi 9 572 złotych. Stanowi to wzrost względem zeszłego roku o 7,9%. Zarząd, w którym zasiada Jacek Kurski i Mateusz Matyszkowicz, miał uzyskać 2,2 miliona złotych pensji.

Trzyosobowa rada nadzorcza zaś miała pozyskiwać 216, 4 tysiąca złotych. W stacji na premie dla pracowników miało pójść aż 18 milionów złotych

Przypomnijmy, że w 2017 rok "Dziennik Gazeta Prawna" deklarował, że Danucie Holeckiej przekazywano miesięcznie aż 40 tysięcy złotych netto. Na taką samą kwotę miał liczyć Michał Adamczyk. Wówczas Krzysztof Ziemiec miał otrzymywać 33 tysiące złotych

Źródło: [Wirtualne Media/Dziennik Gazeta Prawna/Twitter/Adam Szłapka]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >