wtv.pl > Polska > Danuta Holecka będzie musiała ujawnić prawdę o swoich zarobkach. Sąd wydał wyrok ws. TVP
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:29

Danuta Holecka będzie musiała ujawnić prawdę o swoich zarobkach. Sąd wydał wyrok ws. TVP

wtv
WTV.pl
  • Poseł Koalicji Obywatelskiej - Adam Szłapka po raz drugi wygrał w sądzie z publicznym nadawcą

  • Przedmiotem sprawy były niejawne zarobki reporterów TVP

  • Wymiar sprawiedliwości ponownie orzekł na korzyść polityka

Telewizja Polska jest instytucją publiczną. Pracami medium kieruje zarząd oraz rada nadzorcza. Jest to także spółka skarbu państwa, która jest obserwowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Radę Mediów Narodowych. 

Czy Danuta Holecka pokaże, ile zarabia dzięki pracy w Telewizji Polskiej?

Od 2019 roku funkcję redaktorki naczelnej "Wiadomości" TVP sprawuje Danuta Holecka. Jej program szczyci się nie tylko wysoką oglądalnością, ale też licznymi kontrowersjami. Jakość materiałów oraz rzekoma stronniczość wielokrotnie doprowadzała do sporów w debacie publicznej.

Należy zaznaczyć, że pracownicy publicznej stacji są utrzymywani z reklam, rządowych dofinansowań w ramach ustawy budżetowej oraz z abonamentu RTV. Wynagrodzenia Danuty Holeckiej oraz innych dziennikarzy, pomimo otrzymywania środków z pieniędzy podatników, wciąż nie zostały podane.

Adam Szłapka postanowił złożyć wniosek o przedstawienie sprawozdań z zarobków, na jakie mogą liczyć osoby zatrudnione przez władze Telewizji Polskiej. Dokument został rozpatrzony negatywnie, co przeniosło sprawę na ławy sądowe

Wymiar sprawiedliwości już raz przyznał Adamowi Szłapce racje, jednak wciąż nie poznaliśmy zarobków Danuty Holeckiej. Polityk Koalicji Obywatelskiej złożył skargę, która została rozpatrzona w trybie uproszczonym. 

[EMBED-586]

Sąd podał, że TVP dokonała "rażącego naruszenia prawa" poprzez niezrealizowanie orzeczenia. Stacja musi także przekazać Szłapce 100 złotych tytułem pokrycia kosztów sądowych. Nie wiemy, kiedy dokładnie poznamy pensje Holeckiej i innych dziennikarzy.

W 2019 roku "Wirtualne Media" przekazały, że średnia pensja osób pracujących dla TVP wynosi 9 572 złotych. Stanowi to wzrost względem zeszłego roku o 7,9%. Zarząd, w którym zasiada Jacek Kurski i Mateusz Matyszkowicz, miał uzyskać 2,2 miliona złotych pensji.

Trzyosobowa rada nadzorcza zaś miała pozyskiwać 216, 4 tysiąca złotych. W stacji na premie dla pracowników miało pójść aż 18 milionów złotych

Przypomnijmy, że w 2017 rok "Dziennik Gazeta Prawna" deklarował, że Danucie Holeckiej przekazywano miesięcznie aż 40 tysięcy złotych netto. Na taką samą kwotę miał liczyć Michał Adamczyk. Wówczas Krzysztof Ziemiec miał otrzymywać 33 tysiące złotych

Źródło: [Wirtualne Media/Dziennik Gazeta Prawna/Twitter/Adam Szłapka]