Danuta Holecka. Wiadomości TVP/19.11.20/Screen
Źródło: Wiadomości TVP/19.11.20/Screen
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 6 Marca 2021

Danuta Holecka w jednym rankingu z 49 innymi Polkami. Dziennikarka uznana za wpływową

Danuta Holecka została uwzględniona w tegorocznym rankingu tygodnika "Wprost". Uzasadniając wyróżnienie, dziennikarze mogli zaszkodzić prowadzącej "Wiadomości" TVP. Bezpośrednio wskazano, że prezenterka stała się twarzą zmian, jakie zachodzą w Telewizji Polskiej.

  • "Wprost" po raz ósmy opublikował ranking 50. najbardziej wpływowych Polek. Inicjatywa wynika z nadchodzącego Dnia Kobiet. W zeszłym roku zwycięstwo mogła ogłosić noblistka, Olga Tokarczuk
  • W roku bieżącym pierwsze miejsce zajęła zarówno Julia Przyłębska, jak i Marta Lempart. "Jedna podłożyła bombę. Druga odpaliła lont" - czytamy w uzasadnieniu, cytowanym przez "WP"
  • Miejsce 49. przypadło Danucie Holeckiej. "Jest jedną z najważniejszych twarzy tych zmian (w TVP - red.)" - deklarują dziennikarzy

W rankingu "Wprost" znalazło się miejsce dla osób z prawej i lewej strony sceny politycznej. Uznano dziennikarki, społeczniczki, sędziów, polityczki i celebrytki. Mowa między innymi o Dorocie Wellman, Marcie manowskiej, określonej mianem "Najjaśniejszej gwiazdy publicznej telewizji", Monice Olejnik, Magdzie Gessler, Dorocie Gawryluk, a także Martynie Wojciechowskiej. Tegoroczna inicjatywa uwzględniła Danutę Holecką, która zadebiutowała u boku znanych Polek. 

Nominacja może robić wrażenie, jednak samo uzasadnienie okazuje się pocałunkiem śmierci. Kapituła powołała się na wywiad, jaki Danuta Holecka przeprowadziła z Andrzejem Dudą. Na antenie "Wiadomości" TVP redaktorka zdała prezydentowi pytanie, które najlepiej oddaje intencje dziennikarzy "Wprost". 

Według tygodnika "Wprost", Danuta Holecka jest jedną z najbardziej wpływowych Polek

"Co zrobić, żeby rzeczywiście to pan wygrał? – to pytanie zadane przez Danutę Holecką Andrzejowi Dudzie na zakończenie kampanii wyborczej w 2020 r., najlepiej oddaje zmiany, jakie zaszły w telewizji publicznej pod rządzami Zjednoczonej Prawicy. Danuta Holecka jest jedną z najważniejszych twarzy tych zmian" - argumentują autorzy rankingu, cytowani przez "WP". Mowa o wydaniu "Gościa Wiadomości" z 9 lipca 2020 roku, gdy kampania wyborcza zaczynała dobiegać końca.

Andrzej Duda pojawił się na charytatywnych zawodach w narciarstwie alpejskimAndrzej Duda pojawił się na charytatywnych zawodach w narciarstwie alpejskimCzytaj dalej

Nie określono, o jakie konkretnie zmiany chodzi. Dalsza część uzasadnienia nieco rozjaśnia punkt widzenia kapituły. Podkreślono, że prowadzone przez Danutę Holecką "Wiadomości" TVP przyciągają przed telewizory niemal 2,5 miliona Polek i Polaków. "Dba, żeby żaden z oglądających nie zwątpił w słuszność kierunku obranego przez władzę" - wyjaśnia "Wprost", na którego powołuje się "WP". Co więcej, określono ją mianem "gwiazdy pierwszej wielkości".

Redaktorka naczelna wieczornego dziennika informacyjnego rozpoznawalność zdobyła dopiero w 2019 roku, jednak pierwsze kroki w Telewizji Polskiej stawiała już na samym początku lat 90. ubiegłego wieku. Umiejętności szybko doprowadziły ją do prowadzenia porannych i popołudniowych "Wiadomości". Danuta Holecka była twarzą "Kuriera" w regionalnym oddziale medium. Następnie przydzielono ją do "Info serwisu" oraz "Minęła 20". 

Wciąż nie wiemy, ile wynoszą zarobki jednej z najbardziej wpływowych Polek. Jeszcze w 2018 roku "Dziennik Gazeta Prawna" zadeklarował, że twarz zmian w Telewizji Polskiej może liczyć nawet na 40 tysięcy złotych miesięcznie. Nie są jednak informacje potwierdzone przez publicznego nadawcę. 15 grudnia 2020 roku wymiar sprawiedliwości zobligował Jacka Kurskiego do ujawnienia zarobków, na jakie mogą liczyć jego pracownicy. Wyroku wciąż nie wykonano.

Od 2018 roku dziennikarka została członkinią Komisji Etyki TVP. Jest to także jej debiut w rankingu najbardziej wpływowych Polek. Pierwsze miejsce ax aequo przydzielono Marcie Lempart i Julii Przyłębskiej. "Jedna podłożyła bombę. Druga odpaliła lont" - czytamy w uzasadnieniu, cytowanym przez "WP".

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Wprost/Wirtualna Polska]