wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

KO składa nagłe zawiadomienie do prokuratury ws. majątku Daniela Obajtka

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Po opublikowaniu taśm Daniela Obajtka przez "Gazetę Wyborczą" posłowie KO złożyli zawiadomienie do prokuratury w sprawie majątku szefa Orlenu. – W oświadczeniach majątkowych prezesa PKN Orlen są gigantyczne dziury, a to wszystko dlatego,

O opublikowanych przez „Wyborczą” taśmach Daniela Obajtka, obecnego prezesa spółki skarbu państwa PKN Orlen, człowieka, w którym Jarosław Kaczyński upatruje nadzieję na lepszą Polskę, a według doniesień medialnych również możliwego nowego premiera, pisaliśmy TUTAJ.

Z informacji „GW” wynika, że jako wójt gminy Pcim Obajtek miał kierować spółką TT Plast, chociaż jako samorządowiec nie miał do tego prawa. Biznesmen miał usiłować wykończyć firmę swojego wuja, w której wcześniej pracował, a następnie miał skłamać pod przysięgą, czego dowodzić mają opublikowane taśmy.

KO składa zawiadomienie w sprawie Daniela Obajtka

Materiał dziennika omówiono na konferencji posłów Koalicji Obywatelskiej, Cezarego Tomczyka i Marka Sowy.

„Jeśli ktoś ma pieniądze, to skądś je ma” – to słowa Lecha Kaczyńskiego z 2007 roku. Słowa Lecha Kaczyńskiego, na którego tak często i chętnie powołuje się Daniel Obajtek – wskazał Sowa, zaznaczając, że prezes Orlenu powinien odpowiedzieć na tezę stawianą przez zmarłego prezydenta. Poseł KO wspomniał przy tym pytania, jakie budzą nieścisłości w zeznaniu majątkowym ulubieńca prezesa PiS.

Cytowany przez „Wyborczą” Sowa wskazał, że tylko w 2012 roku oszczędności Daniela Obajtka, ówczesnego wójta Pcimia, wzrosły o 295 tys. zł.

Poseł dodał, że samorządowiec spłacił jednocześnie 355 tys. zł kredytu (wraz z odsetkami), który zaciągnął w dwóch bankach. – Tyle oszczędzając i tyle spłacając, był w stanie poczynić jeszcze inwestycje – zaznaczył Sowa, wyjaśniając, że chodzi o 10-procentowy udział w spółce Bierunia, którego wartość szacowano na 260 tys. zł. Już w 2014 roku wartość wspomnianego udziału wzrosła do 400 tys., by w roku 2018 osiągnąć pułap 800 tys. zł.

Zapewne ta inwestycja Daniela Obajtka nie ograniczyła się do udziałów, które sam nabył, bo w tym czasie robiła to także jego mama. Pytanie tylko, kto za nie zapłacił – mówił przedstawiciel opozycji. Udziały miały zostać nabyte od wspomnianego w materiale „GW” Tomasza Fortuny, jednego z właścicieli spółki TT Plast.

Sowa wskazał, że w 2018 roku złożył do CBA zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Daniela Obajtka. Mariusz Kamiński miał przekonywać wówczas, że biuro wykona niezbędne czynności. – Dziś wiem, że sprawdzali go po roku 2013, ale nie za okres, o którym zawiadamiałem – dodał poseł.

Zdaniem Marka Sowy ówczesny wójt bez wątpienia miał lewe dochody. – Dlaczego zatem minister Kamiński, a od roku premier Kaczyński, którzy dysponują od lat materiałami, tak bardzo chronią Obajtka, że aż chcą go zrobić premierem? Czy chronią go, bo mają w tym swój interes? – pytał członek Koalicji Obywatelskiej.

Cezary Tomczyk wskazał z kolei, że wobec wysokiego stanowiska Obajtka, który zarządza ogromnym koncernem paliwowym, sprawa powinna jak najszybciej zakończyć się aktem oskarżenia. Dodał jednak, że w Polsce rządów Prawa i Sprawiedliwości istnieją ludzie równi i równiejsi, a prokuratura działa na zlecenie prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł ocenił, że obecna władza boi się ujawnienia faktów i zapowiedział konkretne działania. – Składamy dziś wniosek do prokuratury, o to, by jak najszybciej zbadała oświadczenia majątkowe pana Daniela Obajtka. Wzywamy Daniela Obajtka o ujawnienie swoich dochodów z lat, które opisuje „Gazeta Wyborcza”, dlatego, że – panie prezesie – to się ze sobą w ogóle nie spina – przekazał.

Na czele Orlenu postawiliście człowieka, który ma nieudokumentowane dochody, który prowadzi podwójne życie, w którego oświadczeniach majątkowych nic się nie zgadza. Ten człowiek już dziś powinien przestać pełnić funkcję, bo odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne Polski – ocenił Tomczyk, zwracając się tym samym do Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego.

Posłowie KO zażądali, by nadzór nad sprawą objął ponadto prokurator generalny.

Obajtek odniósł się już do rewelacji dziennika, zapewniając, że nie mają pokrycia z prawdą. Jego oświadczenie, przytaczane przez serwis TVP Info, odnaleźć można poniżej.

źródło: tvp.info

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >