wtv.pl > Gospodarka > Czas tylko do jutra. Jeśli nie rozliczycie PIT możecie sporo stracić
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:16

Czas tylko do jutra. Jeśli nie rozliczycie PIT możecie sporo stracić

Tylko do jurora można rozliczyć PIT
(zdjęcie wykadrowane) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Chociaż jeszcze na początku marca wydawało się, że końcowy termin, gdy rozliczyć można PIT jest odległy, to wiele osób może być zdziwionych słysząc, że trzeba zrobić to do jutra. Na szczęście obecnie składanie deklaracji podatkowej nie musi wiązać się z wizytą w urzędzie.

Swój PIT z łatwością rozliczyć możesz na rządowej stronie podatki.gov.pl. Tam po zalogowaniu przy pomocy profilu zaufanego zobaczysz, że system przygotował m.in. PIT-37 za ciebie. Możesz go zaakceptować, zmodyfikować, bądź samodzielnie wypełnić od nowa.

Warto pamiętać, że podatnicy mają prawo do zmniejszania kwoty daniny, jaką zobowiązani są przekazywać państwu. Wystarczy wiedzieć jakie są możliwe ulgi podatkowe. Tych natomiast nie jest mało.

Ulgi podatkowe: o czym trzeba pamiętać przy składaniu deklaracji PIT?

Zaoszczędzenie nieco pieniędzy jest możliwe nawet w czasie rozliczania PIT-u. Wystarczy jedynie być świadomym ulg podatkowych, z jakich korzystać może każdy obywatel spełniający jej warunki.

Sporo stracić można nie tylko pomijając kwestie ulg podatkowych, ale zwyczajnego niezłożenia PIT w terminie. Przypomnijmy, że w już jutro jest ostatni dzień, gdy deklaracja podatkowa powinna trafić do urzędu skarbowego.

Najpopularniejszymi ulgami podatkowymi wybieranymi przez Polki i Polaków są te należące się w związku z systematycznym oddawaniem krwi oraz ulga na dziecko i ulga rehabilitacyjna. Jak informuje w specjalnej broszurze Ministerstwo Finansów za każdy litr oddanej nieodpłatnie krwi lub osocza od należnego podatku odliczyć można aż 130 złotych.

Ulga na dziecko to zgodnie z informacjami zamieszczonymi na rządowej stronie przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, w tym również rodzicom zastępczym. Tutaj kwota, jaką odliczyć można od podatku, zależna jest od ilości wychowywanych dzieci. Na pierwsze dziecko przysługuje bowiem ulga w wysokości 92,67 zł miesięcznie (rok: 1 112,04 zł), na drugie 92,67 zł miesięcznie (rok: 1 112,04 zł), na trzecie jest to już 166,67 zł miesięcznie (rok: 2 000,04 zł), a na czwarte i każde kolejne dziecko miesięcznie należy się ulga w wysokości aż 225 zł (rok: 2 700 zł).

Osoby opiekujące się osobą z niepełnosprawnościami i podatnicy będący takimi osobami również mogą zyskać, składając PIT. Ulga rehabilitacyjna pozwala na wykazanie kosztów poniesionych w związku z codziennymi czynnościami życiowymi. 

Nowe ulgi podatkowe, z których możesz skorzystać składając PIT w tym roku

Ulg przewidzianych w przepisach jest całkiem sporo. Poza wymienionymi wyżej rozliczając PIT można ubiegać się o zmniejszenie należnego podatku w związku z m.in.:

  • ulgą na internet,

  • składkami zdrowotnymi,

  • składkami ZUS i emerytalnymi (IKZE),

  • darowiznami na cele szlachetne bądź cele kultu religijnego,

  • ulgą dla młodych poniżej 26. roku życia,

  • ulgą termomodernizacyjna.

W tym roku rządzący zdecydowali się jednak na dodanie specjalnych ulg. Chcąc oszczędzić nieco pieniędzy, warto zainteresować się darowizną na cele walki z COVID-19. To właśnie tutaj można sporo zyskać, a poza tym zrobić coś dobrego dla instytucji, które walczą z pandemią koronawirusa.

Darowizna na cele walki z COVID-19. O co w niej chodzi i ile można zyskać?

Rządzący postanowili przewidzieć opcję odliczenia od podatku pieniędzy, które przekazywane będą na wskazane podmioty lecznice, domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, Agencję Rezerw Materiałowych, noclegownie i schroniska dla osób bezdomnych oraz Centralną Bazę Rezerw Sanitarno-Epidemicznych.

To ile dokładnie pieniędzy wróci do naszego portfela w przypadku przekazania wyżej wymienionym podmiotom darowizny, jest zależne od jej wysokości oraz daty, gdy została złożona. Najwięcej zyskają osoby, które wpłaciły darowiznę do końca kwietnia zeszłego roku. Tacy podatnicy mogą przy składaniu PIT odliczyć nawet 200 proc. jej wartości.

Później 150 proc. wartości przekazanej darowizny mogą od podatku należnego Skarbowi Państwa odliczyć osoby, które przekazały ją w maju 2020 r. Gdy pieniądze trafiły do podmiotów już po 1 czerwca, ale jeszcze przed 1 października 2020 r. od podatku odliczyć można kwotę równą darowiźnie.

Składając PIT, warto posiłkować się ze strony podatki.gov.pl, gdzie dostępna jest lista ulg i odliczeń, z których skorzystać może podatnik. Należy jednak pamiętać, że jedynie do jutra możliwe jest składanie deklaracji podatkowej. Osoby, które są do tego zobowiązane, a tego nie zrobią, mogą liczyć się z tym, iż nałożona zostanie na nie kara z urzędu skarbowego.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: podatki.gov.pl / gazeta.pl / pit-y.pl / krwiodawcy.org / tvp.info

Tagi: PIT Podatek
Powiązane