wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Co to partia polityczna? Jak założyć partię polityczną w Polsce?

25 Października 2019

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Niezależnie, czy kieruje wami zwykła ciekawość, czy też zastanawiacie się nad przeprowadzeniem rewolucji na polskiej scenie politycznej, przedstawiamy podstawowe informacje, jakie powinniście posiadać

Co to partia polityczna? Jak założyć partię polityczną? Z czym się to właściwie wiąże? Jeśli planujecie założyć własne ugrupowanie, lub zwyczajnie, jesteście ciekawi politycznych kuluarów - trafiliście w dobre miejsce.

Co to partia polityczna? 

Według najprostszej definicji partia polityczna to ugrupowanie posiadające konkretny program polityczny i ambicje, aby zdobyć, bądź wpływać na władzę. Są zaliczane do organizacji społecznych, podobnie jak stowarzyszenia czy związki zawodowe. Zrzeszają osoby o podobnych poglądach i przekonaniach, oraz, co być może najważniejsze, ambicjach. 

Partie polityczne, ich mnogość i pluralizm, są charakterystycznym elementem demokracji. W państwach autorytarnych istnienie tego typu organizacji jest ograniczone i ma znacząco odmienny charakter. Partia polityczna w obliczu reżimu funkcjonować może, jako część jego aparatu (patrz Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego w ZSRR), bądź w podziemiu.

Historia partii politycznych jest stosunkowo młoda i wiąże się z rozwojem parlamentaryzmu po Rewolucji Francuskiej. W Polsce najstarszą, istniejącą do dziś partią jest Polskie Stronnictwo Ludowe, którego korzenie sięgają końca XIX wieku.

Partie polityczne mogą mieć różnoraki charakter. Być bardziej, bądź mniej scentralizowane, funkcjonować demokratycznie, bądź podlegać pod jednego wodza, być masowe, lub nie. Dziś największą partią polityczną świata jest Komunistyczna Partia Chin zrzeszająca… 88 milionów ludzi! Partie mogą mieć również charakter satyryczny, czego najlepszym przykładem jest Polska Partia Przyjaciół Piwa, do której należał sam Krzysztof Ibisz.

Jaka partia rządzi w Polsce? Jakie partie są w sejmie?

W chwili pisania tego artykułu w Polsce zarejestrowanych jest 91 partii politycznych. Liczba ta może zaskakiwać, kiedy zestawi się ją z listą partii reprezentowanych w Sejmie. Na ten moment jest ich 5 - Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Kukiz`15 i Polskie Stronnictwo Ludowe. W wyborach parlamentarnych 2015 roku pierwsze z wymienionych ugrupowań uzyskało większość mandatów w Sejmie. 

Poza partiami głównego nurtu zarejestrowanych jest wiele mniejszych ugrupowań, o których większość osób mogła nigdy nie usłyszeć. Są to m.in. Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów, Organizacja Narodu Polskiego – Liga Polska, Piast – Jedność Myśli Europejskich Narodów, czy Unia Polskich Ugrupowań Monarchistycznych.

Jak założyć partię polityczną?

W świetle prawa sytuację partii reguluje Konstytucja i ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych. Mówi ona, że partia polityczna stanowi dobrowolną organizację, występującą pod określoną nazwą, stawiającą sobie za cel udział w życiu publicznym poprzez wywieranie metodami demokratycznymi wpływu na kształtowanie polityki państwa lub sprawowanie władzy publicznej.

Samo założenie partii politycznej nie jest szczególnie trudne. Jeśli macie takie działanie w planach, potrzebujecie znaleźć 1000 osób (muszą mieć co najmniej 18 lat, polskie obywatelstwo i pełną zdolność do czynności prawnych), które poprą wasz pomysł. Po zebraniu podpisów należy złożyć wniosek o wpisanie partii do ewidencji partii politycznych prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >