wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Co to partia polityczna? Jak założyć partię polityczną w Polsce?

25 Października 2019

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Niezależnie, czy kieruje wami zwykła ciekawość, czy też zastanawiacie się nad przeprowadzeniem rewolucji na polskiej scenie politycznej, przedstawiamy podstawowe informacje, jakie powinniście posiadać

Co to partia polityczna? Jak założyć partię polityczną? Z czym się to właściwie wiąże? Jeśli planujecie założyć własne ugrupowanie, lub zwyczajnie, jesteście ciekawi politycznych kuluarów - trafiliście w dobre miejsce.

Co to partia polityczna? 

Według najprostszej definicji partia polityczna to ugrupowanie posiadające konkretny program polityczny i ambicje, aby zdobyć, bądź wpływać na władzę. Są zaliczane do organizacji społecznych, podobnie jak stowarzyszenia czy związki zawodowe. Zrzeszają osoby o podobnych poglądach i przekonaniach, oraz, co być może najważniejsze, ambicjach. 

Partie polityczne, ich mnogość i pluralizm, są charakterystycznym elementem demokracji. W państwach autorytarnych istnienie tego typu organizacji jest ograniczone i ma znacząco odmienny charakter. Partia polityczna w obliczu reżimu funkcjonować może, jako część jego aparatu (patrz Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego w ZSRR), bądź w podziemiu.

Historia partii politycznych jest stosunkowo młoda i wiąże się z rozwojem parlamentaryzmu po Rewolucji Francuskiej. W Polsce najstarszą, istniejącą do dziś partią jest Polskie Stronnictwo Ludowe, którego korzenie sięgają końca XIX wieku.

Partie polityczne mogą mieć różnoraki charakter. Być bardziej, bądź mniej scentralizowane, funkcjonować demokratycznie, bądź podlegać pod jednego wodza, być masowe, lub nie. Dziś największą partią polityczną świata jest Komunistyczna Partia Chin zrzeszająca… 88 milionów ludzi! Partie mogą mieć również charakter satyryczny, czego najlepszym przykładem jest Polska Partia Przyjaciół Piwa, do której należał sam Krzysztof Ibisz.

Jaka partia rządzi w Polsce? Jakie partie są w sejmie?

W chwili pisania tego artykułu w Polsce zarejestrowanych jest 91 partii politycznych. Liczba ta może zaskakiwać, kiedy zestawi się ją z listą partii reprezentowanych w Sejmie. Na ten moment jest ich 5 - Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Kukiz`15 i Polskie Stronnictwo Ludowe. W wyborach parlamentarnych 2015 roku pierwsze z wymienionych ugrupowań uzyskało większość mandatów w Sejmie. 

Poza partiami głównego nurtu zarejestrowanych jest wiele mniejszych ugrupowań, o których większość osób mogła nigdy nie usłyszeć. Są to m.in. Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów, Organizacja Narodu Polskiego – Liga Polska, Piast – Jedność Myśli Europejskich Narodów, czy Unia Polskich Ugrupowań Monarchistycznych.

Jak założyć partię polityczną?

W świetle prawa sytuację partii reguluje Konstytucja i ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych. Mówi ona, że partia polityczna stanowi dobrowolną organizację, występującą pod określoną nazwą, stawiającą sobie za cel udział w życiu publicznym poprzez wywieranie metodami demokratycznymi wpływu na kształtowanie polityki państwa lub sprawowanie władzy publicznej.

Samo założenie partii politycznej nie jest szczególnie trudne. Jeśli macie takie działanie w planach, potrzebujecie znaleźć 1000 osób (muszą mieć co najmniej 18 lat, polskie obywatelstwo i pełną zdolność do czynności prawnych), które poprą wasz pomysł. Po zebraniu podpisów należy złożyć wniosek o wpisanie partii do ewidencji partii politycznych prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Tagi:

Wybory PolskaSenatSejm

Michalina KoblaAutor

Redaktor naczelna Nowej Telewizji Internetowej WTV. Z branżą medialną związana od 2015 roku. Prywatne publicystka i vlogerka.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >