Żandarmeria wojskowa na cmentarzu. YouTube/ Świadomi PolacyŹródło: YouTube/ Świadomi Polacy
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 2 Listopada 2020

Nagrał, co na cmentarzu robi Żandarmeria Wojskowa. W sieci zawrzało

Zamknięcie cmentarzy na kilka godzin przed uroczystościami Wszystkich Świętych wywołało niemałe poruszenie społeczeństwa. Niemniejsze emocje budzi też rola żandarmerii wojskowej, która strzegła wejść na tereny miejsc pochówku tysięcy Polaków. W sieci pojawiło się nagranie, które wywołało burzę.

Decyzja rządzących o zamknięciu cmentarzy na czas obchodów dnia Wszystkich Świętych wywołała ogromne oburzenie. Oprócz jej zasadności komentatorzy zwracali uwagę również na czas jej ogłoszenia. Przypomnijmy, że rozporządzenie zostało opublikowane na zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem weekendu związanego z uroczystościami.

Ważny komunikat i apel dla Polaków. Od dzisiaj znowu wszystko się zmienia, zniesiono pewien zakazWażny komunikat i apel dla Polaków. Od dzisiaj znowu wszystko się zmienia, zniesiono pewien zakazCzytaj dalej

– Opowiem historię, którą przekazał mi jeden ze współpracujących z nami lekarzy: Wielu starszych ludzi, którzy pójdą na cmentarze, odwiedzić grób współmałżonka, za trzy tygodnie być może będzie w tym miejscu leżeć. To bardzo smutna i brutalna refleksja, ale nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka – mówił na piątkowej konferencji Mateusz Morawiecki.

Choć zarządzenie miało oczywisty związek z trwającą drugą falą epidemii koronawirusa, opinia społeczna wyrażała swe rozgoryczenie wobec faktu, że wyjątkowo późne ogłoszenie zamknięcia miejsc spoczynku naraziło na ogromne straty finansowe zarówno producentów kwiatów i zniczy, jak i ich sprzedawców.

Mimo że szef Rady Ministrów obiecał już pomoc dla przedsiębiorców, niemniejsze kontrowersje wzbudza również powołanie żandarmerii wojskowej do strzeżenia cmentarzy.

Żandarmeria wojskowa na cmentarzu

Oburzające. MEN zapowiada bardzo poważne konsekwencje dla nauczycieli za Strajk KobietOburzające. MEN zapowiada bardzo poważne konsekwencje dla nauczycieli za Strajk KobietCzytaj dalej

Na kanale "Świadomi Polacy" pojawił się materiał, na którym mężczyzna wraz z dziećmi postanowił w tradycyjny sposób zapalić znicze na grobie zmarłych. Na miejscu spotkał jednak pilnujących porządku wojskowych. Wkrótce obie strony zaangażowały się w sprzeczkę. Autor nagrania usiłował argumentować, że rozporządzenie rządzących nie ma jakiekolwiek zaczepienia w polskim prawie.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Uzbrojony ksiądz-kibol puszczony wolno. Będzie mógł znowu grozić demonstrantom
2. Rząd po cichu rozszerza podatek na zakupy. Ceny wystrzelą, podwyżki już nieuniknione
3. Poszła na zakupy do Auchan i poczuła ogromne zagrożenie. Wezwała policję

Zamieszczony w serwisie YouTube filmik spotkał się z dwojakimi reakcjami. Podczas gdy część użytkowników internetu krytykowała mężczyznę, który postanowił jawnie zignorować panujący zakaz, inni wskazywali, że krytyka funkcjonariuszy jest mocno niesprawiedliwa.

"Wstyd i hańba jak te błazny hańbią mundur polski ..Chyba że to już nie polski. Niech matki i ojcowie zobaczą jakich mają dzielnych synów!!!", pisał jeden z komentujących. (pisownia oryginalna). Stanowisko spotkało się jednak z krytyką osób broniących wojskowych, którzy zostali postawieni w niełatwej sytuacji.

"Wojsko to instytucja ściśle hierarchiczna. Nie ma w niej miejsca na demokrację, głosowanie czy dyskusje nad słusznością wykonywanych zadań. Moim zdaniem pańska ocena jest niesprawiedliwa", wskazywał jeden z użytkowników Twittera, komentując tym samym udostępnione na platformie naganie.

Sytuację najlepiej, jak się zdaje, podsumowują jednak następujące słowa: "Wszystkim współczuję: i nam, Polakom, i tym dwom żołnierzom".

Nagranie odnaleźć można poniżej.

źródło: YouTube / Twitter

Uwaga meteopaci. W najbliższych dniach możecie mieć problem z ciśnieniem, może być niebezpiecznieUwaga meteopaci. W najbliższych dniach możecie mieć problem z ciśnieniem, może być niebezpiecznieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wykrywają koronawirusa w 10 sekund. Aż trudno uwierzyć, czy będzie przełom? Działają tylko na jednym lotnisku
  2. Rodzice nie mogli uwierzyć własnym oczom, ich córeczka płakała krwią. Okazało się, że cierpi na rzadką chorobę
  3. Kai Godek puściły nerwy, nie wytrzymała. "Hańba"
  4. Mateusz Morawiecki zabrał głos ws. projektu Dudy dot. aborcji. Jego opinia jest jasna
  5. Nie do wiary. Wygadał się w Radiu Maryja, chodzi o obostrzenia na Wszystkich Świętych
  6. Pijany 18-latek bez prawa jazdy zabił w wypadku dwie osoby
  7. Choruje na nią 4 miliony Polaków rocznie, wielu znosi ją fatalnie. Cudowny syrop z czosnku pomaga w zwalczaniu choroby