wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nagrał, co na cmentarzu robi Żandarmeria Wojskowa. W sieci zawrzało

2 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Zamknięcie cmentarzy na kilka godzin przed uroczystościami Wszystkich Świętych wywołało niemałe poruszenie społeczeństwa. Niemniejsze emocje budzi też rola żandarmerii wojskowej, która strzegła wejść na tereny miejsc pochówku tysięcy Polak&o

Decyzja rządzących o zamknięciu cmentarzy na czas obchodów dnia Wszystkich Świętych wywołała ogromne oburzenie. Oprócz jej zasadności komentatorzy zwracali uwagę również na czas jej ogłoszenia. Przypomnijmy, że rozporządzenie zostało opublikowane na zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem weekendu związanego z uroczystościami.

– Opowiem historię, którą przekazał mi jeden ze współpracujących z nami lekarzy: Wielu starszych ludzi, którzy pójdą na cmentarze, odwiedzić grób współmałżonka, za trzy tygodnie być może będzie w tym miejscu leżeć. To bardzo smutna i brutalna refleksja, ale nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka – mówił na piątkowej konferencji Mateusz Morawiecki.

Choć zarządzenie miało oczywisty związek z trwającą drugą falą epidemii koronawirusa, opinia społeczna wyrażała swe rozgoryczenie wobec faktu, że wyjątkowo późne ogłoszenie zamknięcia miejsc spoczynku naraziło na ogromne straty finansowe zarówno producentów kwiatów i zniczy, jak i ich sprzedawców.

Mimo że szef Rady Ministrów obiecał już pomoc dla przedsiębiorców, niemniejsze kontrowersje wzbudza również powołanie żandarmerii wojskowej do strzeżenia cmentarzy.

Żandarmeria wojskowa na cmentarzu

Na kanale "Świadomi Polacy" pojawił się materiał, na którym mężczyzna wraz z dziećmi postanowił w tradycyjny sposób zapalić znicze na grobie zmarłych. Na miejscu spotkał jednak pilnujących porządku wojskowych. Wkrótce obie strony zaangażowały się w sprzeczkę. Autor nagrania usiłował argumentować, że rozporządzenie rządzących nie ma jakiekolwiek zaczepienia w polskim prawie.

Zamieszczony w serwisie YouTube filmik spotkał się z dwojakimi reakcjami. Podczas gdy część użytkowników internetu krytykowała mężczyznę, który postanowił jawnie zignorować panujący zakaz, inni wskazywali, że krytyka funkcjonariuszy jest mocno niesprawiedliwa.

"Wstyd i hańba jak te błazny hańbią mundur polski ..Chyba że to już nie polski. Niech matki i ojcowie zobaczą jakich mają dzielnych synów!!!", pisał jeden z komentujących. (pisownia oryginalna). Stanowisko spotkało się jednak z krytyką osób broniących wojskowych, którzy zostali postawieni w niełatwej sytuacji.

"Wojsko to instytucja ściśle hierarchiczna. Nie ma w niej miejsca na demokrację, głosowanie czy dyskusje nad słusznością wykonywanych zadań. Moim zdaniem pańska ocena jest niesprawiedliwa", wskazywał jeden z użytkowników Twittera, komentując tym samym udostępnione na platformie naganie.

Sytuację najlepiej, jak się zdaje, podsumowują jednak następujące słowa: "Wszystkim współczuję: i nam, Polakom, i tym dwom żołnierzom".

Nagranie odnaleźć można poniżej.

źródło: YouTube / Twitter

Konrad Wrzesiński

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Polityka

Szef NIK wyszedł na mównicę, posłowie PiS wyszli z sali. Banaś skomentował wybory kopertowe

Czytaj więcej >

Polityka

Podekscytowana Krystyna Pawłowicz komentowała mecz siatkarzy. Dostało się też Ewie Kopacz

Czytaj więcej >

Polityka

Sylwia Spurek wnosi o zakaz wędkarstwa. Proponuje "nową piątkę dla zwierząt"

Czytaj więcej >

Polityka

Białe miasteczko. Medycy zapowiadają zaostrzenie protestu

Czytaj więcej >
Ryszard Terlecki szczerze o rekonstrukcji rządu i przyszłości Jarosława Kaczyńskiego

Polityka

Kukiz w koalicji z PiS? Terlecki: Będziemy o tym rozmawiać

Czytaj więcej >

Polityka

Posłowie PiS opuścili salę w trakcie wystąpienia Banasia. Ostre słowa prezesa NIK

Czytaj więcej >