Ceny najmu. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East NewsŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 12 Stycznia 2020

Niebotyczna cena 3-metrowego pokoju. "Będzie jeszcze gorzej"

Ceny mieszkań w Warszawie rosną coraz szybciej. Co więcej, w znakomitej większości dużych polskich miast cena wynajmu 40-metrowego mieszkania jest wyższa od raty kredytu hipotecznego na podobną nieruchomość, wobec czego ludzie, którzy nie chcą wplątywać się w kredyt, coraz częściej decydują się na wynajem tzw. mikropokoi.

Jak informuje gazeta.pl, eksperci, którzy przejrzeli ponad 17,5 tys. ogłoszeń internetowych dotyczących wynajmu mieszkań, zauważyli, że cena wynajmu 40-metrowego mieszkania w Warszawie zaczyna się od ponad 2200 zł. Ceny najmu rosną z roku na rok o około 7 proc., ale w przypadku kawalerek jest to zwykle już 10 proc. rocznie.

Skutek powyższego jest następujący: warszawiacy coraz częściej decydują się na wynajem pokoju. Cena tychże może jednak również przyprawić o zawrót głowy. Za kilkumetrowy pokoik w centrum miasta zapłacimy dziś nawet 1000 zł miesięcznie.

Nie do wiary. Ksiądz zwrócił się do Jurka Owsiaka z niesamowitym gestemNie do wiary. Ksiądz zwrócił się do Jurka Owsiaka z niesamowitym gestemCzytaj dalej

Ceny mieszkań. Trzy metry za 990 zł

Nader interesujące ogłoszenie pojawiło się niedawno w popularnym serwisie ogłoszeniowym. W ścisłym centrum stolicy, na ulicy Żelaznej, istnieje możliwość wynajęcia pokoi. Najmniejszy z nich, mierzący 3 metry kwadratowe, jest do wzięcia za 990 zł miesięcznie. Dla osób ceniących sobie wygodę w tym samym mieszkaniu do wynajęcia jest również większy, bo aż 5-cio metrowy pokój. Cena wzrasta już jednak do 1490 zł miesięcznie.

3-metrowy pokój za 990 zł

"Nie ma typowej kuchni i nie ma możliwości gotowania obiadów. Za to w części wspólnej jest czajnik, lodówka kuchenka mikrofalowa, pralka, suszarka do włosów odkurzacz oraz mop", zaznacza w ogłoszeinu właściciel. Wyposażenie samego pokoju również trudno uznać za luksusowe. "W pokoju talerzyk, szklanka, kubek, sztućce".

– Rynek bardzo się zmienił w ostatnich latach. Po pierwsze, ceny w największych miastach poszły mocno w górę. A po drugie, coraz bardziej liczy się lokalizacja. To dotyczy zwłaszcza Warszawy. Owszem, za tysiąc złotych da się w stolicy wynająć coś większego, ale na pewno nie w ścisłym centrum. Chyba więc musimy się do tego przyzwyczaić. Że w centrum stolicy albo trzeba zapłacić za lokum gigantyczne pieniądze, albo zrezygnować z wygód – mówi warszawski agent nieruchomości w rozmowie z "Wirtualną Polską".

Rozmówca WP dodaje również, że sytuacja wygląda podobnie w wielkich miastach europejskich. Za przykład podaje Paryż czy Londyn, w których to w na wynajem mieszkania w centrum miasta mogą sobie pozwolić w zasadzie jedynie milionerzy. Ocenia, że w Polsce będzie działo się podobnie. – Na pewno wynajęcie dobrego mieszkania w centrum Warszawy będzie za kilka lat niezwykle trudne. Bo jeszcze dziś zdarzają się sensowne oferty. Wkrótce jeśli ktoś będzie chciał tam mieszkać mimo tego, zostaną mu pewnie do wyboru takie mikropokoje – zaznacza.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Jedna osoba złamie prawo, wysokie kary zapłacą wszyscy. Nowe, surowe przepisy wydrenują nam kieszenie?

2. Nie żyje władca, który rządził krajem przez 50 lat. Obalił własnego ojca, błyskawicznie wyznaczono następcę

3. Media: Meghan Markle i książę Harry rozstali się. To dlatego postanowili opuścić rodzinę królewską?

4. Ślub nie wystarczy, aby dostać rentę po zmarłym małżonku. Przełomowa decyzja sądu

5. Policja blokuje "Marsz Tysiąca Tóg"? Niepokojące doniesienia

6. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy