wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Niebotyczna cena 3-metrowego pokoju. "Będzie jeszcze gorzej"

12 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Ceny mieszkań w Warszawie rosną coraz szybciej. Co więcej, w znakomitej większości dużych polskich miast cena wynajmu 40-metrowego mieszkania jest wyższa od raty kredytu hipotecznego na podobną nieruchomość, wobec czego ludzie, którzy nie chcą wplą

Jak informuje gazeta.pl, eksperci, którzy przejrzeli ponad 17,5 tys. ogłoszeń internetowych dotyczących wynajmu mieszkań, zauważyli, że cena wynajmu 40-metrowego mieszkania w Warszawie zaczyna się od ponad 2200 zł. Ceny najmu rosną z roku na rok o około 7 proc., ale w przypadku kawalerek jest to zwykle już 10 proc. rocznie.

Skutek powyższego jest następujący: warszawiacy coraz częściej decydują się na wynajem pokoju. Cena tychże może jednak również przyprawić o zawrót głowy. Za kilkumetrowy pokoik w centrum miasta zapłacimy dziś nawet 1000 zł miesięcznie.

Ceny mieszkań. Trzy metry za 990 zł

Nader interesujące ogłoszenie pojawiło się niedawno w popularnym serwisie ogłoszeniowym. W ścisłym centrum stolicy, na ulicy Żelaznej, istnieje możliwość wynajęcia pokoi. Najmniejszy z nich, mierzący 3 metry kwadratowe, jest do wzięcia za 990 zł miesięcznie. Dla osób ceniących sobie wygodę w tym samym mieszkaniu do wynajęcia jest również większy, bo aż 5-cio metrowy pokój. Cena wzrasta już jednak do 1490 zł miesięcznie.

"Nie ma typowej kuchni i nie ma możliwości gotowania obiadów. Za to w części wspólnej jest czajnik, lodówka kuchenka mikrofalowa, pralka, suszarka do włosów odkurzacz oraz mop", zaznacza w ogłoszeinu właściciel. Wyposażenie samego pokoju również trudno uznać za luksusowe. "W pokoju talerzyk, szklanka, kubek, sztućce".

– Rynek bardzo się zmienił w ostatnich latach. Po pierwsze, ceny w największych miastach poszły mocno w górę. A po drugie, coraz bardziej liczy się lokalizacja. To dotyczy zwłaszcza Warszawy. Owszem, za tysiąc złotych da się w stolicy wynająć coś większego, ale na pewno nie w ścisłym centrum. Chyba więc musimy się do tego przyzwyczaić. Że w centrum stolicy albo trzeba zapłacić za lokum gigantyczne pieniądze, albo zrezygnować z wygód – mówi warszawski agent nieruchomości w rozmowie z "Wirtualną Polską".

Rozmówca WP dodaje również, że sytuacja wygląda podobnie w wielkich miastach europejskich. Za przykład podaje Paryż czy Londyn, w których to w na wynajem mieszkania w centrum miasta mogą sobie pozwolić w zasadzie jedynie milionerzy. Ocenia, że w Polsce będzie działo się podobnie. – Na pewno wynajęcie dobrego mieszkania w centrum Warszawy będzie za kilka lat niezwykle trudne. Bo jeszcze dziś zdarzają się sensowne oferty. Wkrótce jeśli ktoś będzie chciał tam mieszkać mimo tego, zostaną mu pewnie do wyboru takie mikropokoje – zaznacza.

Konrad Wrzesiński

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Polska

W wypadku pod Zieloną Górą zginął 21-letni piłkarz. Klub żegna swojego zawodnika

Czytaj więcej >
Udzial pary prezydenckiej w uroczystosci rozpoczecia roku szkolnego 2021/2022 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Papieza Jana Pawla II w Kruszewie.

Polska

Psycholog opowiada o powrocie do nauki stacjonarnej. Co czuje młodzież po pierwszych tygodniach szkoły?

Czytaj więcej >
Lubuska Policja

Polska

Nowe fakty ws. wypadku pod Zieloną Górą. Policja zamieściła zdjęcia

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą działania zwierząt w służbach mundurowych

Polska

27 grudnia może stać się świętem państwowym. Prezydent skierował projekt ustawy do Sejmu

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska

Szostaki. Nie żyje 28 latek, stężenie alkoholu we krwi zaskoczyło medyków

Czytaj więcej >
Pixabay/jozefbabij

Polska

Mandat na grzybobraniu. Niektórzy narażają się na karę rzędu 5 tys. zł

Czytaj więcej >