wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ile kosztuje pogrzeb w Polsce? W niektórych parafiach księża życzą sobie astronomiczne kwoty

21 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Cena pogrzebu w Polsce zależeć będzie od parafii. Oczywiście, jeśli mówimy o samym sakramencie a nie opłatach, które pozostawiamy w domach pogrzebowych. Ceny pochówku potrafią być naprawdę zaskakująco wysokie.

Z badania Instytutu Badawczego ABR SESTA na zlecenie Wirtualnej Polski i money.pl wynika, że średnio za pogrzeb w Polsce ksiądz życzy sobie 598 złotych. Ceny zależne są od cennika parafii. Jeśli w danej z nich nie ma jednak takowego, obowiązuje zasada "co łaska". To właśnie do tego hasła odnosi się nazwa portalu, który przeprowadził ranking cen pochówków. Strona od dawna nie jest aktualizowana i nie możemy mieć pewności, czy podane kwoty są aktualne. Jeśli jednak wierzyć w to, co się na niej pojawia - mogą dochodzić do 6 tys zł. Tak kolosalna suma na pewno składa się jednak na więcej usług, niż sama opłata przekazywana proboszczowi.

Cena pogrzebu w Polsce może być zaskakująco wysoka

Wiedzą o tym doskonale mieszkańcy Brzezin. Problemy, z jakimi natknęli się ze strony jednej z parafii, opisał między innymi Super Express. W 2019 roku kwota, której oczekiwano od żałobników, zbulwersowała nawet posła na Sejm RP, który interweniował w tej sprawie. Jeden z mężczyzn, którzy chował swojego ojca, ujawnił redakcji SE rachunek, który otrzymał od kapłana. Wskazuje, że za samą pierwszą ratę za miejsce na cmentarzu miał zapłacić aż 2000 złotych. Dodaje, że pełna kwota to całe 10000 złotych. Tłumaczy SE, że środki te mają pokryć cenę wynagrodzenia grabarza, wpuszczenia trumny do grobu oraz wynajęcia kaplicy. Za udział księdza miał on zapłacić 500 złotych. Oburzona społeczność lokalna w sierpniu, zeszłego roku napisała w tej sprawie list do metropolity łódzkiego. Pod pismem podpisało się blisko 1300 osób. Brak reakcji ze strony hierarchy sprawił, że protestujący udali się do samego Episkopatu Polski, a następnie do papieża Franciszka. Głowa kościoła została poinformowana o sprawie 10 lutego 2020 roku.

Na wiosnę doradca Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech, papieski doradca ds. ogólnych i sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, Luigi Roberto Cona odpowiedział mieszkańcom. Franciszek miał przyjąć do wiadomości przedstawione mu informacje, ale nie zamierza w nie ingerować.

Na stronie Funer.pl opisywane są również inne koszty, które możemy ponieść po śmierci bliskiego. Zakup trumny, miejsce na cmentarzu czy wykopanie grobu może dodatkowo obciążać portfele Polaków. Ich zdaniem za organizację pochówku w Warszawie możemy zapłacić około 4000 złotych. Wliczono w to koszt zakupu kwiatów, wynajęcie karawanu czy przechowywanie ciała zmarłego w chłodni. Redaktorzy portalu wskazują jednak, że problem ten nie dotyczy jedynie stolicy, ale i mniejszych, polskich miejscowości. 

Źródło: [Cołaska.pl/Funer.pl/SuperExpress]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >