Cena za pogrzeb w Warszawie poruszy wielu. (zdj. Il. ) ; East NewsŹródło: (zdj. Il. ) ; East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 21 Czerwca 2020

Ile kosztuje pogrzeb w Polsce? W niektórych parafiach księża życzą sobie astronomiczne kwoty

Cena pogrzebu w Polsce zależeć będzie od parafii. Oczywiście, jeśli mówimy o samym sakramencie a nie opłatach, które pozostawiamy w domach pogrzebowych. Ceny pochówku potrafią być naprawdę zaskakująco wysokie.

Z badania Instytutu Badawczego ABR SESTA na zlecenie Wirtualnej Polski i money.pl wynika, że średnio za pogrzeb w Polsce ksiądz życzy sobie 598 złotych. Ceny zależne są od cennika parafii. Jeśli w danej z nich nie ma jednak takowego, obowiązuje zasada "co łaska". To właśnie do tego hasła odnosi się nazwa portalu, który przeprowadził ranking cen pochówków. Strona od dawna nie jest aktualizowana i nie możemy mieć pewności, czy podane kwoty są aktualne. Jeśli jednak wierzyć w to, co się na niej pojawia - mogą dochodzić do 6 tys zł. Tak kolosalna suma na pewno składa się jednak na więcej usług, niż sama opłata przekazywana proboszczowi.

Szpital pilnie powiadomił prokuraturę. Znany polski dziennikarz zmarł w tajemniczych i budzących wątpliwości okolicznościachSzpital pilnie powiadomił prokuraturę. Znany polski dziennikarz zmarł w tajemniczych i budzących wątpliwości okolicznościachCzytaj dalej

Cena pogrzebu w Polsce może być zaskakująco wysoka

Wiedzą o tym doskonale mieszkańcy Brzezin. Problemy, z jakimi natknęli się ze strony jednej z parafii, opisał między innymi Super Express. W 2019 roku kwota, której oczekiwano od żałobników, zbulwersowała nawet posła na Sejm RP, który interweniował w tej sprawie. Jeden z mężczyzn, którzy chował swojego ojca, ujawnił redakcji SE rachunek, który otrzymał od kapłana. Wskazuje, że za samą pierwszą ratę za miejsce na cmentarzu miał zapłacić aż 2000 złotych. Dodaje, że pełna kwota to całe 10000 złotych. Tłumaczy SE, że środki te mają pokryć cenę wynagrodzenia grabarza, wpuszczenia trumny do grobu oraz wynajęcia kaplicy. Za udział księdza miał on zapłacić 500 złotych. Oburzona społeczność lokalna w sierpniu, zeszłego roku napisała w tej sprawie list do metropolity łódzkiego. Pod pismem podpisało się blisko 1300 osób. Brak reakcji ze strony hierarchy sprawił, że protestujący udali się do samego Episkopatu Polski, a następnie do papieża Franciszka. Głowa kościoła została poinformowana o sprawie 10 lutego 2020 roku.

Na wiosnę doradca Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech, papieski doradca ds. ogólnych i sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, Luigi Roberto Cona odpowiedział mieszkańcom. Franciszek miał przyjąć do wiadomości przedstawione mu informacje, ale nie zamierza w nie ingerować.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ksiądz bez żadnych ogródek „Wykorzystywaliśmy ślepego chłopca, było nas dziesięciu! Bóg mi wybaczy”. Najbardziej zatrważająca historia w Kościele
2. Wiadomość z Chin, jakiej nie spodziewał się nikt. Czy dokonali właśnie przełomu dla całego świata?

Na stronie Funer.pl opisywane są również inne koszty, które możemy ponieść po śmierci bliskiego. Zakup trumny, miejsce na cmentarzu czy wykopanie grobu może dodatkowo obciążać portfele Polaków. Ich zdaniem za organizację pochówku w Warszawie możemy zapłacić około 4000 złotych. Wliczono w to koszt zakupu kwiatów, wynajęcie karawanu czy przechowywanie ciała zmarłego w chłodni. Redaktorzy portalu wskazują jednak, że problem ten nie dotyczy jedynie stolicy, ale i mniejszych, polskich miejscowości. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ułatwienie, na które kierowcy czekali już od lat, wreszcie jest. Wielu Polaków odetchnie z ulgą
  2. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  3. Przerażające odkrycie służb na południu Polski. Ciało było w stanie zaawansownego rozkładu
  4. Poczta Polska i absurdalny wydatek na worki za 5 mln zł? Dziwne tłumaczenia w oświadczeniu
  5. Z kranu zamiast wody popłynęło szambo. Fatalna awaria pod samą Warszawą
  6. IMGW wydało alert najwyższego stopnia. Pogoda w Polsce jest szalenie niebezpieczna

Źródło: [Cołaska.pl/Funer.pl/SuperExpress]