wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nowy lider w niemieckiej CDU. Było trzech kandydatów

17 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Nowym przewodniczącym partii CDU został Armin Laschet. 59-latek pokonał tym samym swoich konkurentów – Friedricha Merza i Norberta Roettgena. Zdaniem ekspertów premier Nadrenii Północnej-Westfalii ma niemałe szanse na zostanie n

  • Centroprawicowa partia CDU jest jedną z dwóch głównych sił w niemieckim parlamencie

  • No jej nowego lidera Armina Lascheta, który zastąpi na stanowisku Annegret Kramp-Karrenbauer, głosowało 521 z 1001 kandydatów

  • „Zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności związanej z tym urzędem”, przekazał przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej

Szczegóły istotnych zmian w niemieckiej polityce przytacza Onet. Zwrócono uwagę, że po ogłoszeniu wyników Armin Laschet podziękował swoim dwóm konkurentom, którzy również ubiegali się o przewodnictwo CDU.

Zwycięzca pozostawił w tyle byłego lidera parlamentarnego grupy Unii Friedricha Merza oraz eksperta ds. polityki zagranicznej Norberta Röttgena.

CDU wybrało nowego przewodniczącego

Warto zwrócić uwagę, że poza karierą polityczną nowy szef CDU zajmował się również prawem oraz dziennikarstwem. Portal wskazuje, że w latach 1999-2005 polityk pełnił funkcję posła do Parlamentu Europejskiego.

Premierem Nadrenii Północnej-Westfalii pozostaje od 2017 roku. Działalność w CDU rozpoczął w 1979 roku. W połowie lat 90. polityk zasiadał w Bundenstagu, najwyższym organie konstytucyjnym Republiki Federalnej Niemiec.

Powołując się na ekspertów, Onet wskazuje, że to po Laschecie spodziewane jest kontynuowanie polityki obecnej kanclerz Angeli Merkel. Zwrócono uwagę, że nowy szef partii poparł ją m.in. w sprawie szeroko komentowanej polityki migracyjnej.

Poprzednio Merkel jasno zaznaczyła, że to Laschet jest jej kandydatem do objęcia przewodnictwa nad CDU.

Rozpoczynający się 2021 rok będzie niezwykle istotnym politycznie czasem dla naszych zachodnich sąsiadów. We wrześniu odbędą się bowiem wybory federalne, w których poznamy następcę Angeli Merkel, piastującej stanowisko od 16 lat.

Jako faworyta do zwycięstwa wskazuje się właśnie Armina Lascheta.

Odchodząca kanclerz zapowiedziała, że nie zamierza kontynuować politycznej kariery i nie obejmie funkcji ani na rodzimym podwórku, ani w instytucjach międzynarodowych. Merkel rezygnuje po czterech kadencjach.

Powołując się na „Deutsche Welle”, RMF FM zaznacza z kolei, że według zapowiedzi nowego szefa CDU lata 20. XXI wieku mają być dekadą modernizacji. Polityk otwarcie mówił też o znaczeniu Unii Europejskiej i konieczności nawiązania większej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, m.in. w sprawie handlu oraz zmian klimatycznych.

źródło: Onet / RMF FM

  • Zakonnica oskarżona o znęcanie się nad dziećmi. Miało dochodzić do przemocy fizycznej i psychicznej

  • Krystyna Pawłowicz nadal toczy wojnę z Jurkiem Owsiakiem. "Nie daję na WOŚP"

  • Gigantyczne pieniądze co miesiąc idą na szpitalnych kapelanów. Nie wyszłoby na jaw, gdyby nie interwencja

Konrad Wrzesiński

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Nowy sondaż daje nadzieję dla opozycji. Zyskują Koalicja Obywatelska i Polska 2050

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/EAST NEWS

Polityka

Prezydent Andrzej Duda nie spotkał się z kanclerz Angelą Merkel. Kwaśniewski: to jest wielkie głupstwo

Czytaj więcej >
Łukasz Szumowski

Polityka

Łukasz Szumowski dostrzeżony w dniu beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Były minister zdrowia podjął się nowej funkcji

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Cztery kraje Unii popierają wstrzymanie pieniędzy dla Polski. Przyczyną kwestia praworządności

Czytaj więcej >
JANEK SKARZYNSKI / AFP

Polityka

Polacy na niemieckich polach i praca aż do śmierci? Oto wizja UE według posłanki PiS

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski

Polityka

Konferencja Adama Niedzielskiego. Minister zdrowia zapowiedział rozmowy z protestującymi oraz ogłosił powołanie nowego wiceministra

Czytaj więcej >