wtv.pl
Carrefour planuje zwolnienia grupowe. Sieć może zwolnić kilkaset osób.

Wikimedia Commons/Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim (CC0 1.0 )

Setki osób zostaną bez grosza, skrajnie niepokojące doniesienia. Carrefour nie pozostawia wątpliwości

23 Września 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Carrefour ogłosił plan dotyczący wprowadzenia w życie zwolnień grupowych. Według wszelkiego prawdopodobieństwa sieć może zwolnić nawet 400 osób. Planowane przez spółkę zmiany mogą jednak dotknąć znacznie szersze grono pracowników.

Szczegóły działań planowanych przez Carrefour Polska przytacza portal Gazeta.pl. Doniesienia o możliwych zwolnieniach około 400 osób przekazywano już w sierpniu. Wszystko za sprawą redukcji, która dotknie 3 proc. wszystkich osób zatrudnionych w sieci, przede wszystkim kadrę menadżerską średniego szczebla. Zmiany to efekt nowej strategii "Carrefour 2022", która w teorii ma spłaszczyć struktury kadrowe oraz zmniejszyć tzw. hierarchiczność. Spółka ma ponadto w planach stworzenie stanowisk dla doradców klientów, wskazuje wspomniany portal.

Carrefour może zwolnić kilkaset osób

Powołując się na informacje przekazane przez Money.pl, serwis wykazuje, że zmiany planowane przez sieć mogą być znacznie szersze. Potwierdzają to analizy lokalnych urzędów pracy. Dla przykładu, według Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Carrefour ma planować wypowiedzenie umów aż 4035 osobom. W zdecydowanym większości ma mieć to związek ze zmianą warunków zatrudnienia, a z pracą pożegnać ma się jedynie 42 osoby.

Podobnie ma przedstawiać się sytuacja w Szczecinie, gdzie sieć ma wręczyć wypowiedzenia 280 osobom. Zaledwie niewielka część może spodziewać się zwolnienia. Widmo zwolnień grupowych nadal wisi jednak nad pracownikami Carrefoura. Już w sierpniu o swoich obawach wobec wypowiedzenia umów dużej liczbie pracowników mówili przedstawiciele "Solidarności".

Związkowcy wskazywali ponadto, że znaczna część osób pracujących dla sieci może nie zgodzić się na podpisanie nowej umowy, która miałaby gwarantować niższe wynagrodzenia. Gazeta.pl zaznacza, że dokładne plany dotyczące zmiany warunków zatrudnienia nie są na ten moment znane. Przedstawiciele Carrefoura odpowiedzieli, co prawda dziennikarzom Money.pl, jednak ograniczyli się jedynie do lakonicznej odpowiedzi. "Będziemy starali się zapewnić miejsce w strukturach firmy wszystkim pracownikom, adekwatnie do ich kompetencji, wiedzy i doświadczenia", czytamy.

Portal "Business Insider" przekazuje, że epidemia koronawirusa miała mocno negatywny wpływ na wyniki popularnej sieci. W II kwartale bieżącego roku sprzedaż w polskich sklepach należących do Carrefoura spadła o przeszło 10 procent. Warto dodać, że całkowity spadek sprzedaży w Polsce był drugim najwyższym w całej Europie.

Źródło: Gazeta.pl / Business Insider

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >