wtv.pl > Polityka > Była doradczyni prezydenta przerwała milczenie. Skomentowała jego decyzję ws. nowelizacji Kpa
Alan Wysocki
Alan Wysocki 14.06.2022 02:02

Była doradczyni prezydenta przerwała milczenie. Skomentowała jego decyzję ws. nowelizacji Kpa

Andrzej Duda
Jakub Kaminski/East News

Andrzej Duda nie powinien podpisać nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego? Była doradczyni prezydenta oraz szefowa jego kampanii wyborczej w 2020 roku, Jolanta Turczynowicz-Kieryłło wprost odradza podobne posunięcie.

Długo wyczekiwana ustawa uniemożliwia spadkobiercom pozbawionych majątku w czasach PRL-u ubieganie się o zwrot mienia. Dotychczas ubiegano się o stwierdzenie nieważności decyzji wywłaszczeniowych przez wzgląd na "rażące naruszenie prawa".

Jeszcze w 2015 roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zwracanie nieruchomości na podstawie podobnych przesłanek.

Andrzej Duda nie powinien podpisać nowelizacji Kpa?

Warto podkreślić, że o wdrożenie podobnych przepisów od lat apelowali aktywiści miejscy. Nowelizacja już zamknęła toczące się procesy dotyczący reprywatyzacji mienia.

Na decyzję prezydenta stanowczo zareagowały między innymi Stany Zjednoczone oraz Izrael.

Do debaty wokół nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego odniosła się była doradczyni prezydenta.

- Stanowczo odradzałabym prezydentowi podpisanie ustawy o nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego w tym brzmieniu, bo nie ma w niej ani prawa, ani sprawiedliwości - deklarowała Jolanta Turczynowicz-Kieryłło dla Wirtualnej Polski.

Według polityczki prezydent miał ulec populizmowi. Zarzuciła mu wrzucenie przestępców do jednego worka z uczciwymi ludźmi.

- Nowelizacja ustawy podważa zaufanie obywateli do państwa. Zaufanie obywateli polskich i spadkobierców ofiar Holocaustu. Ta nowelizacja narusza prawo własności chronione polskimi i międzynarodowymi przepisami - dodawała.

- Prezydent nie może zasłaniać oczu na międzynarodową pozycję Polski, na to, jak w wyniku jego podpisu ukształtuje się polityka zagraniczna, a zwłaszcza bezpieczeństwo Polski - komentowała dla Wirtualnej Polski.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wp.pl zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News

Tagi: Andrzej Duda