wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Papież Franciszek podjął ostateczną decyzję w sprawie biskupa Janiaka. Wszystko stało się jasne

17 Października 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Po aferze nagłośnionej przez braci Sekielskich biskup Janiak znalazł się na celowniku wszystkich. Polacy nie mogli uwierzyć, że hierarcha kierujący diecezją kaliską miał być odpowiedzialny za tuszowanie afer pedofilskich z udziałem podległych mu księży. P

W sobotę rano przekazano informacje na temat decyzji głowy Kościoła względem biskupa Janiaka. Komunikat został opublikowany przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce i da on nadzieję wszystkim liczącym na to, że Kościół rozliczy się z przestępcami seksualnymi oraz osobami tuszującymi ich przestępstwa. Papież Franciszek podjął ostateczną decyzję, biskup Janiak musi się z nią pogodzić.

Po filmie braci Sekielskich na jaw wyszło, że biskup Janiak mógł pomagać w unikaniu odpowiedzialności prawnej mężczyznom wykorzystujących seksualnie nieletnich 

Do niedawna biskup Janiak mógł cieszyć się poważaniem i wysokim stanowiskiem w kościelnej hierarchii. Zarządzał on diecezją kaliską i to właśnie tam miał dopuścić się ukrywania przypadków molestowania przez księdza w podległej mu parafii. Biskup Janiak został przez ofiary wypowiadające się w filmie braci Sekielskich wskazany jako winny tego, że przez lata sprawcy nadużyć seksualnych nie musieli obawiać się pociągnięcia o odpowiedzialności. RMF24 podaje, że jeśli zarzuty względem duchownego się potwierdzą, to Edwardowi Janiakowi grozić może nawet usunięcie z urzędu. Najważniejsze jest jednak to, by ofiary mogły doczekać się skazania winnych swojego dramatu, który na zawsze zmienił ich życie. Na stronie Nuncjatury Apostolskiej pojawiły się dwa komunikaty. Jeden dotyczy ostatecznej decyzji podjętej przez papieża Franciszka, drugi natomiast to wyjaśnienia w związku z przedsięwziętymi krokami. 

Rezygnacja biskupa Janiaka przyjęta przez papieża Franciszka

W Watykanie zapadły pierwsze decyzje mogące doprowadzić do tego, że biskup Janiak odpowie za swoje wieloletnie zaniedbania oraz świadome czyny mające na celu zatuszowanie nieprawidłowości w diecezji kaliskiej. Oficjalnie hierarcha utrzymuje, iż nie miał pojęcia o ciążących na księdzu Arkadiuszu H. zarzutach, lecz w jego stanowisko nie wierzą ofiary. Nuncjatura Apostolska zamieściła w południe na swojej stronie lakoniczny komunikat dotyczący decyzji podjętej przez następcę świętego Piotra.

- Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu arcybiskup Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską jako administrator apostolski sede vacante - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Salvatore Pennacchio. Nieco więcej informacji wyczytać można z wyjaśnień na temat rezygnacji biskupa Janiaka. 

Miejsce biskupa Janiaka zajął abp Grzegorz Ryś

Nowy zarządca diecezji kaliskiej dąży do oczyszczenia jej imienia i pociągnięcia do odpowiedzialności osoby odpowiedzialnej za szereg nadużyć dobrej opinii Kościoła katolickiego oraz duchownych będących naśladowcami Jezusa na Ziemi. Trzeba przyznać, że przejmując urząd po biskupie Janiaku, abp Ryś może mieć spore trudności w sprostaniu postawionym sobie wyzwaniom. Nuncjatura Apostolska przekazała również informacje na temat decyzji względem seminarium, w którym biskup Janiak również miał dopuszczać się nadużyć.

- W wyniku zakończonej wizytacji apostolskiej w seminarium duchownym diecezji kaliskiej, Kongregacja ds. Duchowieństwa podjęła decyzję o czasowym zamknięciu tegoż seminarium. Wszyscy alumni wyższego seminarium duchownego w Kaliszu, obecni i przyjęci w przyszłości, swoją formację będą odbywali odtąd w seminarium duchownym w Poznaniu - przeczytać można w dokumencie udostępnionym na oficjalnej stronie Nuncjatury.

Źródło: nuncjatura.pl

Źródło: RMF24 / nuncjatura.pl

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Trąba powietrzna

Świat

Co najmniej trzy osoby nie żyją, 200 jest rannych. Czechy zniszczone przez żywioł

Czytaj więcej >