Beata Szydło milczy od przeszło dwóch tygodni.. (zdj. il.) Wikimedia Commons/Platforma Obywatelska RP
Źródło: (zdj. il.) Wikimedia Commons/Platforma Obywatelska RP
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 30 Sierpnia 2020

"Od dwóch tygodni nie ma z nią kontaktu". Co się dzieje z Beatą Szydło?

Beata Szydło nadal jest bez wątpienia jedną z czołowych postaci w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. I choć oficjalnie nie pełni w nim żadnej funkcji, trudno przecenić rolę, jaką była premier odegrała choćby w reelekcji Andrzeja Dudy. W trakcie kampanii Szydło pozostawała wyjątkowo aktywna również w mediach społecznościowych. Od dwóch tygodni uparcie jednak milczy.

Po zwycięskich dla Prawa i Sprawiedliwości wyborach parlamentarnych z roku 2015 Szydło została szefową nowego rządu. I choć funkcję pełniła jednak niewiele ponad dwa lata – w grudniu 2017 roku w roli premiera zastąpił ją Mateusz Morawiecki – trudno powiedzieć, by obecna europosłanka nie pozostawiła po sobie pewnej spuścizny. To z jej twarzą kojarzy nam się bowiem sztandarowy program PiS, a zatem 500 plus.

Beata Szydło czeka na rekonstrukcję rządu?

Po wyjeździe Beaty Szydło do Brukseli stosunkowo szybko pojawiły się głosy, że była pani premier nie odnalazła się w Europarlamencie i szuka powrotu do polskiej polityki. Od tamtej pory członkini Prawa i Sprawiedliwości – choć bez oficjalnej funkcji – w obozie rządzącym pełni rolę kogoś na kształt swoistej szarej eminencji. Jej wkład w kluczową dla PiS reelekcję Andrzeja Dudy jest trudny do przecenienia. Szydło po ogłoszeniu wyników podziękował zresztą sam prezydent, wypowiadając pod jej adresem kilka ciepłych słów i całując ją w dłoń.

Od czasu wyborów była szefowa rządu, jak się zdaje, ponownie usunęła się jednak w cień. Dotychczas pozostawała bowiem aktywna m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych. Od dwóch tygodni Beata Szydło uparcie jednak milczy, wskazuje "Super Express". Swój ostatni wpis opublikowała 15 sierpnia i bynajmniej nie dotyczył on bieżących wydarzeń na politycznej scenie. "100 lat temu dzięki niezłomności wojska i całego narodu Polacy powstrzymali inwazję bolszewickiej Rosji na Polskę i Europę. Cześć i chwała Bohaterom", napisała z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej europosłanka.

Wpis Beaty Szydło z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Nie sposób wykluczyć, że zastanawiające milczenie Beaty Szydło może mieć związek z zawirowaniami w obozie Zjednoczonej Prawicy. Od kilku tygodni trwają bowiem wyraźne przepychanki między PiS-em a formacją Zbigniewa Ziobry, który coraz śmielej poczyna sobie w prawicowej koalicji. W październiku czeka nas zapewne gruntowna rekonstrukcja rządu, przed którą usiłują bronić się chcący zachować stołki ziobryści. Być może już niedługo Szydło oficjalnie powróci zatem do polskiej polityki, obejmując funkcję w zmieniającym swój kształt obozie rządzącym.

Źródło: Super Express