wtv.pl
Babcia Kasia

Katarzyna Pierzchała

Babcia Kasia została natychmiastowo doprowadzona przed sąd. Po wielogodzinnym procesie ogłoszono przerwę

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Koniec rozprawy Babci Kasi. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście po wielu godzinach ogłosił przerwę. Następna rozprawa będzie miała miejsce dopiero za 6 dni. Aktywistka społeczna miała znieważyć i naruszyć nietykalność funkcjonariuszy.

Do incydentu doszło podczas protestu w obronie sędziego Igora Tulei, którego zatrzymanie i siłowe doprowadzenie do prokuratury było porannym tematem obrad izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Babcia Kasia brała aktywny udział w manifestacji. Przed zatrzymaniem trzymała baner tuż przed kordonem policji. 

Następnie doszło do interwencji, jednak Katarzyna Augustynek odmówiła okazania dokumentu tożsamości, co skutkowało podjęciem środków przymusu bezpośredniego. Początkowo kobieta zastosowała bierny opór, wywołując wyjątkowo brutalną reakcję funkcjonariuszy.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieście ogłosił przerwę

Seniorce zarzucono "naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego". "Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3" - czytamy w artykule 222 Kodeksu karnego. Dodatkowo babcia Kasia miała także znieważyć policjantów.

Posiedzenie odbyło się w trybie przyśpieszonym. O 19:30 zarządzono zakończono obrady sądu i ogłoszono przerwę do 27 kwietnia, do 10:30.

Podczas rozprawy funkcjonariusze policji zeznawali, iż Babcia Kasia kopała, a także obrażała przedstawicieli służb mundurowych. Mowa o słowach takich jak "psy", "ty ch***", "psie", "k**y pisowskie", "sp*******ć". Zachowanie społeczniczki miały wywoływać "obawy" po stronie świadków. 

Ostatecznie nagrania nie zarejestrowały momentu, w którym zatrzymana miała używać wymienionych wulgaryzmów lub stosować przemoc. Po zaprezentowaniu materiału dowodowego deklarowano, że obelżywe zwroty padły w radiowozie, w trakcie podnoszenia kobiety, a także gdy Babcia Kasia jeszcze trzymała baner.

W trakcie składania zeznań pracownicy komendy nie byli w stanie ustalić jednoznacznie, czy mowa o kopaniu, czy o wierzganiu nogami. Zeznawano także o szarpaniu za mundur i agresywnym zachowaniu. 

Na sali sądowej mogliśmy usłyszeć okrzyki z protestu solidarnościowego, jaki odbywał się pod sądem. "Solidarność naszą bronią", "Nigdy, przenigdy nie będziesz szła sama" - to jedynie część okrzyków wznoszonych, by dodać babci Kasi otuchy. Na miejscu stawili się dziennikarze obywateleskiego medium "Oko.press" oraz inni aktywiści społeczni. 

Pomoc prawną seniorce zapewniły członkinie antyrepresyjnego kolektywu Szpila. Sąd nie podjął decyzji o zastosowaniu środków zapobiegawczych wobec Babci Kasi, przez wzgląd na brak podejrzeń co do próby destabilizacji czynności procesowych.

[POST BĘDZIE AKTUALIZOWANY]Przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia zazraz rozpocznie się rozprawa babci Kasi w...

Opublikowany przez Szpila Środa, 21 kwietnia 2021

Zdjęcia wyróżniające zostały wykonane przez fotografkę Katarzynę Pierzchałę.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wprowadza ważne zmiany. Nowy model wsparcia matek dzieci z wadą letalną

  • Mateusz Damięcki pożegnał zmarłą przyjaciółkę

  • SE: Auto Macierewicza miało niebezpiecznie szybko pędzić po Warszawie

undefined

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >