wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Andrzej Duda oskarża Super Express o przekazanie fake newsa

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Urzędujący drugą kadencję prezydent Andrzej Duda nie może cieszyć się powszechną przychylnością mediów. Nie ulega jednak wątpliwości, iż w wyścigu o odnotowanie świetnych wyników sprzedaży niektóre tytuły decydują się na sprytne zabie

  • Na Twitterze Andrzeja Dudy pojawił się komentarz do dzisiejszej okładki Super Expressu

  • Prezydent zdementował, jakoby przedstawiajace go zdjęcia były „z ostatniej chwili”

  • Wskazał, że fotografie uwieczniające wnoszenie przez niego czajnika wykonane zostały kilka tygodni wcześniej

Nie jest dziwne, że życiem Andrzeja Dudy interesują się niemal wszyscy. I to nie tylko tą częścią, która obejmuje zawodowe przedsięwzięcia prezydenta.

Dziś na pierwszej stronie Super Expressu zobaczyć można Andrzeja Dudę, w wydawałoby się codziennej sytuacji, na którą nikt nie zwróciłby raczej uwagi, gdyby nie fakt, iż wykonuje ją prezydent. Polityk skrytykował sposób przedstawienia informacji, a swój komentarz opatrzył hashtagiem „Stop Fake News”.

Super Express publikuje zdjęcia Andrzeja Dudy

Jeszcze nie tak dawno temu prasa plotkarska ekscytowała się faktem, że córka Andrzeja Dudy, zatrudniona niegdyś u ojca, Kinga Duda korzysta z przerwy w pracy w celu zapalenia papierosa. Dziś na przysłowiową tapetę trafił sam prezydent.

W lewym dolnym rogu wtorkowego wydania Super Expressu zobaczyć można, jak zamaskowany Andrzej Duda niesie karton średnich rozmiarów. Gazeta poinformowała, iż jest to czajnik, który prezydent kupił w celu urządzenia nowego mieszkania.

Okazuje się, że chociaż nie doszło do manipulacji co do wydrukowanych fotografii, to już sposób ich opisania jest błędny. Sprawia, iż Polacy dowiadują się, że w czasie, gdy spora część gospodarki jest zamknięta z racji obostrzeń prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda robią zakupy m.in. artykuły gospodarstwa domowego do krakowskiego mieszkania.

Prezydent punktuje błąd w publikacji. Padają oskarżenia o rozpowszechnianie fake newsów

W godzinach przedpołudniowych głos w tej sprawie zabrał sam Andrzej Duda. Na jego Twitterze pojawił się komentarz wskazujący, że Super Express minął się z faktami.

- Informuję, że opublikowane dziś w SE zdjęcia Agaty i moje z Krakowa podpisane jako: „Z ostatniej chwili!” pochodzą sprzed kilku tygodni #stopfakenews ! Stosownie do apeli rządu o nieprzemieszczanie się, od ostatniej soboty wszelkie nasze aktywności zewnętrzne zostały anulowane - przekazał prezydent za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Czy w redakcji Super Expressu doszło do pomyłki, czy świadomie zdecydowano się na dopuszczenie manipulacji, opisując — zdaniem Andrzeja Dudy — zdjęcia terminem „z ostatniej chwili”? Na okładce udostępnionej publicznie w sieci widać jedynie, że materiał otrzymał znacznik materiału „exclusive”.

Czym jest fake news?

Termin „fake news” to stosunkowo nowe sformułowanie. Zgodnie z tezą Bente Kalsnes zawartą w Oxford Research Encyclopedia of Communication z 2018 roku, fake news to „nieprawdziwa lub częściowo nieprawdziwa wiadomość”. Dosyć często ma ona charakter sanacyjny, co pasowałoby do alarmu podniesionego przez Andrzeja Dudę w kwestii publikacji na jego temat w Super Expressie.

Co ciekawe w „Małym leksykonie postprawdy” wydanym przez Fundację Wolność i Demokracja wskazane jest, że fake news często publikowany jest z „intencją wprowadzenia odbiorców w błąd w celu osiągnięcia korzyści finansowych, politycznych lub prestiżowych”. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Ks. Isakowicz-Zaleski o Głódziu i Janiaku: Kary są bardzo łagodne, wręcz symboliczne

  • Opublikowano rozporządzenie ws. nowych zasad kwarantanny dla podróżnych

  • Dwie dziewczyny napadnięte za to, że nie odpowiedziały na "zaloty". Okropne komentarze

Źródło: Twitter.com @AndrzejDuda @se_pl / Radio Zet / Wikipedia.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >