Andrzej Duda z niewielką przewagą w ewentualnej drugiej turze. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 26 Maja 2020

Zwycięstwo Dudy w drugiej turze wcale nie takie pewne? O włos traci do niego aż trzech kandydatów

Andrzej Duda systematycznie zdaje się tracić poparcie wyborców. Ukazujące się z dużą regularnością sondaże raz za razem udowadniają, że niezagrożone niczym zwycięstwo kandydata Prawa i Sprawiedliwości już w pierwszej turze wyborów należałoby uznać za przeszłość. Co więcej, według najnowszych badań w drugiej turze ubiegający się o reelekcję prezydent miałby poważne problemy z aż trzema kandydatami.

Szczegóły sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" w dniach od 22 do 23 maja przytacza portal gazeta.pl. Jak czytamy, w pierwszej turze nadal na największą liczbę głosów mógłby liczyć Andrzej Duda. Poparcie na poziomie 41 proc. nie gwarantowałoby mu jednak zwycięstwa bez konieczności przeprowadzenia drugiej tury.

Na drugim miejscu znalazłby się kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Według sondażu mógłby on liczyć na 26,7 proc. głosów. Znacznie gorsze wyniki zanotowali Szymon Hołownia (10 proc.), kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (8,2 proc.), Krzysztof Bosak z Konfederacji (5 proc.) i wystawiony przez Lewicę Robert Biedroń (3 proc.).

Największe ognisko zakażeń w Polsce. MZ podało nowe liczby, sytuacja jest poważnie niepokojącaNajwiększe ognisko zakażeń w Polsce. MZ podało nowe liczby, sytuacja jest poważnie niepokojącaCzytaj dalej

Andrzej Duda z trzema potencjalnymi rywalami

Do wyników należałoby podchodzić z niejaką ostrożnością. Badanie przeprowadzone przez kilkoma dniami dla "Gazety Wyborczej" mówiło bowiem o blisko 20-procentowym poparciu dla Hołowni oraz Trzaskowskiego. Na czwartym miejscu z wysokim, 13-procentowym wynikiem znalazłby się Krzysztof Bosak. Sondaże jasno pokazują jednak, że sytuacja na polskiej scenie jest niezwykle dynamiczna, a druga tura zdaje się w zasadzie przesądzona.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Lechowi Wałęsie puściły nerwy. Bardzo wulgarne słowa w kierunku Andrzeja Dudy
2. Płaca minimalna 2021 miała wynosić 3 tys. zł. Teraz mowa już nie o jej zamrożeniu, ale obniżce

Starcie Andrzeja Dudy z aż trzema opozycyjnymi kandydatami byłoby niezwykle zacięte. Dodajmy, że z żadnym z nich walczący o reelekcję prezydent nie osiąga 50 procent głosów. Dość nieoczekiwanie największe problemy kandydat Prawa i Sprawiedliwości zdawałby się mieć z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Z sondażu IBRiS wynika, że prezes PSL osiągnąłby wynik w granicach 47 proc. głosów. Chęć zagłosowania na Dudę w takim pojedynku wskazało 47,7 proc. respondentów.

W przypadku Szymona Hołowni i Rafała Trzaskowskiego druga tura przyniosłaby im odpowiednio 45,4 i 44,7 proc. głosów. Chociaż Duda nadal wychodzi z tych pojedynków zwycięsko, różnice coraz szybciej topnieją.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koniec z maseczkami. Minister Szumowski wskazał datę
  2. Koronawirus w przedszkolu pod Warszawą. Trzy osoby zakażone. Placówka zamknięta do odwołania
  3. Nauczyciele do pracy przy czereśniach. Minister ma dla nich propozycję
  4. Spadek poparcia dla PiS, jakiego jeszcze nie było. Wynik sondażu zamiesza na Nowogrodzkiej
  5. Agata Duda na zaskakujących zdjęciach sprzed wielu lat. Bardzo się zmieniła, poznalibyście?
  6. Szumowski wyjawił prawdę o drugiej fali epidemii. Porażające słowa

Źródło: gazeta.pl