Andrzej Duda Mateusz Morawiecki. Flickr / W. Kompała / KPRMŹródło: Flickr / W. Kompała / KPRM
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 18 Marca 2020

Ważna konferencja prezydenta Dudy i premiera Morawieckiego. Znamy szczegóły najnowszych ustaleń

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki pojawili się na wspólnej konferencji prasowej po zakończonej Radzie Gabinetowej. Prezydent oraz premier przekazali najnowsze ustalenia, które dotyczą przyszłości polskich przedsiębiorców. Wcześniej te zostały ustalone z ministrami.

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki oraz ministrowie wzięli dziś udział w Radzie Gabinetowej. Przypomnijmy, że większość szefów resortów odbyło tę rozmowę zdalnie. Wszystko ze względu na wykrycie koronawirusa u ministra Wosia. Chociaż testy miały wykazać, że inni politycy nie są zakażeni, obecnie przebywają w odosobnieniu i pracują zdalnie, aby nie zwiększać ryzyka.

Bliski krewny Kaczyńskiego przerwał milczenie po jego ostatnich zdjęciach. “Nie wpadajmy w histerię”Bliski krewny Kaczyńskiego przerwał milczenie po jego ostatnich zdjęciach. “Nie wpadajmy w histerię”Czytaj dalej

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki przekazali najnowsze ustalenia

Andrzej Duda przekazał, że to on poprosił premiera o stworzenie "tarczy antykryzysowej" już jakiś czas temu. Dodał, iż zdaje sobie sprawę z kłopotów przedsiębiorców oraz chce nieść im skoordynowaną pomoc. Ta musi być bardzo szeroka i kompleksowa, rozwijana na wielu płaszczyznach. Jak zapowiedział, już w najbliższych dniach pomysły Rady zostaną spisane w formie ustaw.

Prezydent podziękował też przedstawicielom banków za zgodę na odroczenie spłat rat kredytowych. Jednocześnie zaapelował, aby z trzech miesięcy rozszerzyć to zamrożenie na sześć miesięcy. Przekazał także, iż jednym z założeń pakietu będzie odroczenie spłat składek ZUS dla przedsiębiorców, a później rozłożenie ich na raty. Poza tym zapowiedział, że skontaktuje się z władzami chińskimi, aby prosić o dodatkowe dostawy środków ochrony osobistej.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ilu Polaków zachoruje przez wirusa? Minister zdrowia ujawnił swoje prognozy
2. Pacjent z podejrzeniem koronawirusa przyszedł do Blue City. Nie doczekali się na karetkę, sami pojechali do szpitala

Plan ratunkowy dla gospodarki podzielony jest na pięć filarów. Wartość pakietu to ok. 212 mld zł. Pierwszym filarem jest filar obrony pracowników przed utratą źródeł utrzymania. Przedsiębiorcy, którzy spełnią kryteria, otrzymają od państwa 40% wynagrodzenia do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce. Co najmniej drugie 40% będzie pokrywał pracodawca. Osoby samozatrudnione lub na umowach o pracę albo dzieło - wypłata na wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia. Zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony, jeśli dzieci zostaną w domach na dłużej. Rząd chce walczyć ze sztucznie zawyżanymi cenami. 

Drugi filar to zapewnienie płynności przedsiębiorcom oraz mikropożyczki do 5 tys. zł. Trzeci filar - wsparcie dla służby zdrowia, głównie szpitali jednoimiennych. Czwarty filar to zapewnienie bezpieczeństwa systemu finansowego, aby Polacy czuli się bezpieczni ze środkami ulokowanymi w bankach i na różnego rodzaju rachunkach. Piątym filarem jest filar inwestycyjny. Znajdą się w nim wydatki m.in. na przebudowę różnych części infrastruktury całego państwa - drogowej, kolejowej, cyfrowej, energetycznej itp. Premier podkreślił, że będą to środki niezależne od pieniędzy trafiających do Polski z budżetu Unii Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jerzy Brzęczek nie poprowadzi Polski na Euro? Zaskakujące słowa prezesa PZPN
  2. Fatalne wieści dla wielu Polaków, ich pensja będzie zupełnie inna. Już oficjalnie wiadomo, jest oświadczenie rządu
  3. Był zakażony, przyjął co najmniej 30 pacjentek. Sanepid pilnie ich poszukuje
  4. Przełomowy dzień dla pacjenta “zero”. “Światełko w tunelu”, doskonałe wieści
  5. Tesco zostawiło klientów z pustymi rękami, są wściekli. Ataki na sieć
  6. Polka leciała samolotem akcji "Lot do Domu". Jest oburzona tym, jak ją potraktowali, opowiedziała wszystko