wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ważna konferencja prezydenta Dudy i premiera Morawieckiego. Znamy szczegóły najnowszych ustaleń

18 Marca 2020

Autor tekstu:

Maria Hędrzak

Udostępnij:

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki pojawili się na wspólnej konferencji prasowej po zakończonej Radzie Gabinetowej. Prezydent oraz premier przekazali najnowsze ustalenia, które dotyczą przyszłości polskich przedsiębiorców. Wcześniej te

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki oraz ministrowie wzięli dziś udział w Radzie Gabinetowej. Przypomnijmy, że większość szefów resortów odbyło tę rozmowę zdalnie. Wszystko ze względu na wykrycie koronawirusa u ministra Wosia. Chociaż testy miały wykazać, że inni politycy nie są zakażeni, obecnie przebywają w odosobnieniu i pracują zdalnie, aby nie zwiększać ryzyka.

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki przekazali najnowsze ustalenia

Andrzej Duda przekazał, że to on poprosił premiera o stworzenie "tarczy antykryzysowej" już jakiś czas temu. Dodał, iż zdaje sobie sprawę z kłopotów przedsiębiorców oraz chce nieść im skoordynowaną pomoc. Ta musi być bardzo szeroka i kompleksowa, rozwijana na wielu płaszczyznach. Jak zapowiedział, już w najbliższych dniach pomysły Rady zostaną spisane w formie ustaw.

Prezydent podziękował też przedstawicielom banków za zgodę na odroczenie spłat rat kredytowych. Jednocześnie zaapelował, aby z trzech miesięcy rozszerzyć to zamrożenie na sześć miesięcy. Przekazał także, iż jednym z założeń pakietu będzie odroczenie spłat składek ZUS dla przedsiębiorców, a później rozłożenie ich na raty. Poza tym zapowiedział, że skontaktuje się z władzami chińskimi, aby prosić o dodatkowe dostawy środków ochrony osobistej.

Plan ratunkowy dla gospodarki podzielony jest na pięć filarów. Wartość pakietu to ok. 212 mld zł. Pierwszym filarem jest filar obrony pracowników przed utratą źródeł utrzymania. Przedsiębiorcy, którzy spełnią kryteria, otrzymają od państwa 40% wynagrodzenia do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce. Co najmniej drugie 40% będzie pokrywał pracodawca. Osoby samozatrudnione lub na umowach o pracę albo dzieło - wypłata na wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia. Zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony, jeśli dzieci zostaną w domach na dłużej. Rząd chce walczyć ze sztucznie zawyżanymi cenami. 

Drugi filar to zapewnienie płynności przedsiębiorcom oraz mikropożyczki do 5 tys. zł. Trzeci filar - wsparcie dla służby zdrowia, głównie szpitali jednoimiennych. Czwarty filar to zapewnienie bezpieczeństwa systemu finansowego, aby Polacy czuli się bezpieczni ze środkami ulokowanymi w bankach i na różnego rodzaju rachunkach. Piątym filarem jest filar inwestycyjny. Znajdą się w nim wydatki m.in. na przebudowę różnych części infrastruktury całego państwa - drogowej, kolejowej, cyfrowej, energetycznej itp. Premier podkreślił, że będą to środki niezależne od pieniędzy trafiających do Polski z budżetu Unii Europejskiej.

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >