wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Andrzej Duda w TVP: Ustawa nie była ze mną konsultowana

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Andrzej Duda w rozmowie na antenie TVP przyznał, że nie czytał projektu Ministerstwa Finansów o nałożeniu na media podatku od reklam. Ustawa nie była konsultowana z głową państwa, choć prezydent wskazał na słuszność idei. - Chwileczkę, chwileczkę

  • Porozumienie Jarosława Gowina wskazało, że "z niepokojem analizuje przepisy zawarte w projekcie". Głos koalicja Prawa i Sprawiedliwości może zaważyć o losach projektu

  • Dziś w Telewizji Polskiej wystąpił sam Andrzej Duda. Zapytany o podatek od reklam, wskazał, że nie zapoznał się z projektem

  • Tymczasem dziennikarze zorganizowali strajk pod hasłem "Media bez wyboru". - To nie o wolność słowa tutaj chodzi, tylko o pieniądze - krytykował Duda

Andrzej Duda był rozmówcą Michała Adamczyka, jednego z prowadzących "Gościa Wiadomości". Tuż po wieczornym wydaniu wieczornego dziennika informacyjnego opinia publiczna poznała opinię głowy państwa w sprawie podatku od reklam, jaki ma objąć media.

Warto podkreślić, że dziś nie doszło do wyemitowania konkurencyjnych "Faktów" TVN. Wszystko w ramach akcji protestacyjnej, w którą włączyły się największe grupy mediowe. 

Andrzej Duda na antenie TVP przyznał, że nie zna projektu Ministerstwa Finansów

Prezydent postanowił przypomnieć o wydarzeniach sprzed 2015 roku. Chodzi o działania rządu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Wolność słowa jest większa niż przed 2015 rokiem, kiedy ABW wchodziła do redakcji tygodnika "Wprost" - oceniał gość TVP.

- Przyznam, że nie znam szczegółów tego projektu ustawy, dlatego że nie była ona ze mną konsultowana. [] Jeśli te pieniądze miałyby być skierowane do NFZ, to wydaje mi się, że jakiś rozsądek w tym jest - deklarował Andrzej Duda dla Michała Adamczyka.

Warto podkreślić, że 35% środków pozyskanych dzięki daninie, trafi prosto do nowopowstałego Funduszu Wsparcia Kultury w Obszarze Mediów. Redystrybucje środków nadzorować będzie minister kultury, Piotr Gliński. Co więcej, głowa państwa uważa, że w Polsce nie brakuje wolności słowa, ponieważ można krytykować prezydenta i rząd Zjednoczonej Prawicy.

W proteście mediów udziału nie wzięli jedynie przedstawiciele prawej strony sceny politycznej, a także dziennikarze TVP. Pozostałe radiostacje, portale i stacje telewizyjne ogłosiły strajk, bądź przez cały dzień poddawały krytyce propozycję Ministerstwa Finansów. 

Tymczasem medioznawca, profesor Tadeusz Kowalski w rozmowie z RMF FM wskazał, że część środków może trafić do rąk mediów publicznych. - 35 proc. tego przewidywanego fundusz będzie trafiało do mediów, które są szczególnie bliskie władzy. W związku z tym nastąpi zdecydowana nierównowaga - podał dla RMF FM - Część mniejszych  nadawców zbankrutuje - podawał ekspert. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [TVP/Gość Wiadomości]

Podobne artykuły

Joanna Lichocka

Polityka

Awantura w Zduńskiej Woli. Mieszkańcy kłócili się z przybyłą do miasta posłanką PiS Joanną Lichocką

Czytaj więcej >
(screen) TVP Info

Polityka

Konferencja Adama Niedzielskiego. "Doszło do aktu terroru"

Czytaj więcej >
(screen) Kancelaria Premiera

Polityka

Mateusz Morawiecki zorganizował konferencję z samego rana. Tematem bezpieczeństwo drogowe

Czytaj więcej >

Polityka

Ekspert TVP o Donaldzie Tusku: Nie ma tego genu polskiego

Czytaj więcej >

Polityka

Znamienne słowa Donalda Tuska z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. "Nie wolno ci zwątpić w wolność"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Początek końca Zjednoczonej Prawicy? Gowin nic nie wiedział o lex TVN

Czytaj więcej >