wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Skandaliczna decyzja Dudy. Przeznaczy 2 mld dla TVP, podpisał ustawę

7 Marca 2020

Autor tekstu:

Weronika Szatkowska

Udostępnij:

Andrzej Duda podpisał własnie ustawę na rekompensatę dla TVP w wysokości 2 mld zł. Jednocześnie podważył jakoby te pieniądze miały iść na onkologię, nazywając bzdurą głosy opozycji.

W piątkową noc Duda podczas briefingu w Pałacu Prezydenckim powiedział, co zamierza. Prezydent podpisze ustawę przyznającą mediom publicznym prawie dwa miliardy złotych. Dodał jednak, że zrobi to na pewnych warunkach. 

Andrzej Duda popisał ustawę o przyznaniu 2 mld zł dla TVP

- Sprawę potraktowałem od samego początku bardzo poważnie. Spotkałem się z przewodniczącym KRRiT, przedstawicielami regionalnych rozgłośni polskiego radia i telewizji, prezesem TVP i Polskiego Radia. Regionalne ośrodki wymagają wsparcia i modernizacji. Powinny one wzmacniać i dokumentować lokalną kulturę i tradycję, mówić o lokalnych problemach. I to one wymagają przede wszystkim wsparcia. Nie miałem żadnych wątpliwości, ze pieniądze są dla ich funkcjonowania niezbędne. A mamy spadek wpływów abonamentowych - mówił.

Duda podobno spotkał się z przedstawicielami mediów publicznych. Podobno jego jedynymi wątpliwościami było to, że telewizja dostanie dużą część tych pieniędzy w przeciwieństwie do radia i innych pokrzywdzonych spółek. 

- Wobec sporów o TVP zaproponowałem reset, danie nowej szansy, nowych rozwiązań w zarządzaniu - nie powiedział jednak o tym, czy zamierza odwołać Kurskiego.

Dodatkowo pomysł o przeznaczeniu 2 mld na onkologię otwarcie nazwał oszustwem. Popisał ustawę na innych warunkach, ale nie powiedział na jakich. Ostatecznie do głosu dopuścił Morawieckiego.

- Rząd PO udzielał rabatów różnym grupom, dlatego teraz rekompensaty są konieczne, to logiczny mechanizm. Żeby sport był pokazywany - mówił premier.

Nadal nie wiadomo, czy Kurski zostanie odwołany. To nie prezydent odwołuje szefa TVP, a Rada Mediów Narodowych.

Warto przypomnieć, kto wchodzi w skład RMN. Pięciu członków, jak podaje Gazeta Wyborcza to: "Krzysztof Czabański, b. poseł PiS, Joanna Lichocka, posłanka PiS (ta od środkowego palca), Elżbieta Kruk, europosłanka PiS, Juliusz Braun, b. szef TVP i KRRiT oraz Grzegorz Podżorny (z rekomendacji Kukiz'15)".Podobno do poniedziałku, ma odbyć się głosowanie korespondencyjne. Podobno już 4 z 5 głosów jest za odwołaniem Kurskiego. 

Na tej samej konferencji Morawiecki wspomniał o przeznaczeniu środków na onkologię. Poza 11 mld przeznaczonymi przez rząd, ma powstać specjalny fundusz medyczny na prośbę Dudy. Szczegóły funduszu mają wkrótce zostać przekazane do wiadomości publicznej.

Tagi:

RządTVPMateusz MorawieckiAndrzej DudaPrawo i Sprawiedliwość

Weronika SzatkowskaAutor

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Terapeutka LGBTQ+ FRIENDLY i pedagożka specjalna. Prywatnie wokalistka, zajmuje się tworzeniem i produkcją muzyki. Interesuje się też arteterapią, czyli terapeutycznym wpływem sztuki na psychikę ludzką. Obserwatorka życia politycznego. Bezpartyjna, walcząca z nierównościami społecznymi. Niezwykle ważne są dla niej prawa kobiet, prawa dziecka i prawa mniejszości w Polsce.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: weronika.szatkowska@wtv.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >