wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Skandaliczna decyzja Dudy. Przeznaczy 2 mld dla TVP, podpisał ustawę

7 Marca 2020

Autor tekstu:

Weronika Szatkowska

Udostępnij:

Andrzej Duda podpisał własnie ustawę na rekompensatę dla TVP w wysokości 2 mld zł. Jednocześnie podważył jakoby te pieniądze miały iść na onkologię, nazywając bzdurą głosy opozycji.

W piątkową noc Duda podczas briefingu w Pałacu Prezydenckim powiedział, co zamierza. Prezydent podpisze ustawę przyznającą mediom publicznym prawie dwa miliardy złotych. Dodał jednak, że zrobi to na pewnych warunkach. 

Andrzej Duda popisał ustawę o przyznaniu 2 mld zł dla TVP

- Sprawę potraktowałem od samego początku bardzo poważnie. Spotkałem się z przewodniczącym KRRiT, przedstawicielami regionalnych rozgłośni polskiego radia i telewizji, prezesem TVP i Polskiego Radia. Regionalne ośrodki wymagają wsparcia i modernizacji. Powinny one wzmacniać i dokumentować lokalną kulturę i tradycję, mówić o lokalnych problemach. I to one wymagają przede wszystkim wsparcia. Nie miałem żadnych wątpliwości, ze pieniądze są dla ich funkcjonowania niezbędne. A mamy spadek wpływów abonamentowych - mówił.

Duda podobno spotkał się z przedstawicielami mediów publicznych. Podobno jego jedynymi wątpliwościami było to, że telewizja dostanie dużą część tych pieniędzy w przeciwieństwie do radia i innych pokrzywdzonych spółek. 

- Wobec sporów o TVP zaproponowałem reset, danie nowej szansy, nowych rozwiązań w zarządzaniu - nie powiedział jednak o tym, czy zamierza odwołać Kurskiego.

Dodatkowo pomysł o przeznaczeniu 2 mld na onkologię otwarcie nazwał oszustwem. Popisał ustawę na innych warunkach, ale nie powiedział na jakich. Ostatecznie do głosu dopuścił Morawieckiego.

- Rząd PO udzielał rabatów różnym grupom, dlatego teraz rekompensaty są konieczne, to logiczny mechanizm. Żeby sport był pokazywany - mówił premier.

Nadal nie wiadomo, czy Kurski zostanie odwołany. To nie prezydent odwołuje szefa TVP, a Rada Mediów Narodowych.

Warto przypomnieć, kto wchodzi w skład RMN. Pięciu członków, jak podaje Gazeta Wyborcza to: "Krzysztof Czabański, b. poseł PiS, Joanna Lichocka, posłanka PiS (ta od środkowego palca), Elżbieta Kruk, europosłanka PiS, Juliusz Braun, b. szef TVP i KRRiT oraz Grzegorz Podżorny (z rekomendacji Kukiz'15)".Podobno do poniedziałku, ma odbyć się głosowanie korespondencyjne. Podobno już 4 z 5 głosów jest za odwołaniem Kurskiego. 

Na tej samej konferencji Morawiecki wspomniał o przeznaczeniu środków na onkologię. Poza 11 mld przeznaczonymi przez rząd, ma powstać specjalny fundusz medyczny na prośbę Dudy. Szczegóły funduszu mają wkrótce zostać przekazane do wiadomości publicznej.

Weronika SzatkowskaAutor

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Terapeutka LGBTQ+ FRIENDLY i pedagożka specjalna. Prywatnie wokalistka, zajmuje się tworzeniem i produkcją muzyki. Interesuje się też arteterapią, czyli terapeutycznym wpływem sztuki na psychikę ludzką. Obserwatorka życia politycznego. Bezpartyjna, walcząca z nierównościami społecznymi. Niezwykle ważne są dla niej prawa kobiet, prawa dziecka i prawa mniejszości w Polsce.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: weronika.szatkowska@wtv.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >