Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński. TOMASZ RADZIK/East NewsŹródło: TOMASZ RADZIK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 6 Marca 2020

PiS wycofa poparcie dla Dudy? Ważą się losy prezydenta

Andrzej Duda znalazł się między młotem a kowadłem. Podpisanie ustawy gwarantującej niemal 2 mld zł Telewizji Polskiej może kosztować go utratę głosów znacznej części społeczeństwa. Weto w tej sprawie może za to oznaczać utratę poparcia ze strony Prawa i Sprawiedliwości.

Ustawa gwarantująca mediom publicznym 2 mld zł rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe, która w połowie lutego została przegłosowana przez partię rządzącą, wciąż czeka na decyzję prezydenta. Andrzej Duda musi podjąć ją dzisiaj.

Liczne źródła podają, że swoją decyzję Duda uzależnił od pozostania na stanowisku Jacka Kurskiego. Prezydent domaga się zwolnienia szefa TVP. Na takie rozwiązanie nie zgadza się jednak Jarosław Kaczyński, który podczas nocnego spotkania z Dudą postawił sprawę jasno: oczekuje prezydenckiego podpisu niezależnie od okoliczności.

Przykre wieści z Watykanu. Potwierdzono przypadek zakażeniaPrzykre wieści z Watykanu. Potwierdzono przypadek zakażeniaCzytaj dalej

Andrzej Duda ma czas do dzisiaj

Ewentualne weto Dudy może mieć niezwykle poważne konsekwencje. Zdaniem dziennikarzy "Rzeczpospolitej" oraz gazety.pl możliwy jest scenariusz, w którym wobec braku podpisu prezydenta Prawo i Sprawiedliwość wycofa swoje poparcie dla Dudy. "Wedle naszych informacji na sztabie PiS doszło nawet do dyskusji o ewentualnej możliwości wystawienia innego kandydata niż Andrzej Duda i w takim wariancie padło nazwisko Mateusza Morawieckiego jako alternatywy", pisała gazeta.pl.

Jacek Kurski, za którym murem stoi Jarosław Kaczyński, mógłby po raz kolejny doprowadzić zatem do rozłamu w prawicy. W przypadku wystawienia nowego kandydata Duda mógłby być zmuszony do powołania "partii prezydenckiej". Rząd mógłby wówczas utracić kilku posłów, co mogłoby nawet doprowadzić do utraty większości w Sejmie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. WP: Agata Duda wywierała presję na mężu. Domagała się zmian w TVP
2. Tragedia w Wołominie: dwulatek był chory, przyjmował antybiotyki. Babcia wezwała pomoc, chłopiec nie żyje

Dzisiejsza decyzja Andrzeja Dudy można w znaczący sposób zmienić krajobraz sceny politycznej. Przypomnijmy, że do zajęcia "twardego stanowiska" i bronienia swoich argumentów apelowała do męża Agata Duda.

Temat 2 mld dla TVP wciąż polaryzuje polskie społeczeństwo. Ogromne zainteresowanie tematem podniósł z pewnością słynny gest posłanki Lichockiej, która po zwycięskim dla PIS-u głosowanie pokazała środkowy palec opozycji. Brak prezydenckiego weta może wiązać się z utratą znacznej części wyborców.

Przypomnijmy, że pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: legenda piłki nożnej cierpi na koronawirusa. Lekarze potwierdzili najgorszą diagnozę
  2. Dziś uważaj za kółkiem. Policja wlepi mandat na 500 zł, a nawet odbierze prawko
  3. Kontrolerzy mogą niebawem zapukać do twoich drzwi. Jest na nich sposób
  4. U Rydzyka biorą się za youtuberów. Niespodziewane słowa
  5. Jolanta i Piotr marzyli o ślubie. Sąd był nieubłagany
  6. Karol Strasburger niedawno wrócił z objętych epidemią Włoch. Ma ważny apel do wszystkich Polaków

Źródło: gazeta.pl