wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

PiS wycofa poparcie dla Dudy? Ważą się losy prezydenta

6 Marca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Andrzej Duda znalazł się między młotem a kowadłem. Podpisanie ustawy gwarantującej niemal 2 mld zł Telewizji Polskiej może kosztować go utratę głosów znacznej części społeczeństwa. Weto w tej sprawie może za to oznaczać utratę poparcia ze strony Pr

Ustawa gwarantująca mediom publicznym 2 mld zł rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe, która w połowie lutego została przegłosowana przez partię rządzącą, wciąż czeka na decyzję prezydenta. Andrzej Duda musi podjąć ją dzisiaj.

Liczne źródła podają, że swoją decyzję Duda uzależnił od pozostania na stanowisku Jacka Kurskiego. Prezydent domaga się zwolnienia szefa TVP. Na takie rozwiązanie nie zgadza się jednak Jarosław Kaczyński, który podczas nocnego spotkania z Dudą postawił sprawę jasno: oczekuje prezydenckiego podpisu niezależnie od okoliczności.

Andrzej Duda ma czas do dzisiaj

Ewentualne weto Dudy może mieć niezwykle poważne konsekwencje. Zdaniem dziennikarzy "Rzeczpospolitej" oraz gazety.pl możliwy jest scenariusz, w którym wobec braku podpisu prezydenta Prawo i Sprawiedliwość wycofa swoje poparcie dla Dudy. "Wedle naszych informacji na sztabie PiS doszło nawet do dyskusji o ewentualnej możliwości wystawienia innego kandydata niż Andrzej Duda i w takim wariancie padło nazwisko Mateusza Morawieckiego jako alternatywy", pisała gazeta.pl.

Jacek Kurski, za którym murem stoi Jarosław Kaczyński, mógłby po raz kolejny doprowadzić zatem do rozłamu w prawicy. W przypadku wystawienia nowego kandydata Duda mógłby być zmuszony do powołania "partii prezydenckiej". Rząd mógłby wówczas utracić kilku posłów, co mogłoby nawet doprowadzić do utraty większości w Sejmie.

Dzisiejsza decyzja Andrzeja Dudy można w znaczący sposób zmienić krajobraz sceny politycznej. Przypomnijmy, że do zajęcia "twardego stanowiska" i bronienia swoich argumentów apelowała do męża Agata Duda.

Temat 2 mld dla TVP wciąż polaryzuje polskie społeczeństwo. Ogromne zainteresowanie tematem podniósł z pewnością słynny gest posłanki Lichockiej, która po zwycięskim dla PIS-u głosowanie pokazała środkowy palec opozycji. Brak prezydenckiego weta może wiązać się z utratą znacznej części wyborców.

Przypomnijmy, że pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja.

Źródło: gazeta.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >