wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

WP: Agata Duda wywierała presję na mężu. Domagała się zmian w TVP

6 Marca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Agata Duda miała namawiać męża, by nie wycofywał się z twardych warunków, jakie prezydent postawił Jarosławowi Kaczyńskiemu. Duda miał uzależnić swój podpis pod ustawą gwarantującą mediom publicznym 2 mld zł od odwołania prezesa TVP Jacka Ku

W połowie lutego Sejm przegłosował ustawę o rekompensacie za nieuzyskane środki z abonamentu radiowo-telewizyjnego dla mediów publicznych. Wspomniana ustawa nadal czeka jednak na podpis prezydenta. Andrzej Duda ma czas do 6 marca, a zatem decyzję podejmie już dzisiaj.

Nieoficjalne źródła donosiły, że Duda podpisze ustawę tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy z funkcji szefa TVP ustąpi Jacek Kurski. Na to Jarosław Kaczyński miał się jednak nie zgodzić. Jak podaje Wirtualna Polska, do gry wkroczyła Pierwsza Dama.

Agata Duda i niechęć wobec Kurskiego

Z informacji przekazanych przez WP wynika, że Agata Duda miała namawiać męża, by zajął "twarde stanowisko" i nie bał się bronić swoich argumentów. Dziennikarzom Wirtualnej Polski udało się dotrzeć do wypowiedzi jednej z osób ze środowiska pary prezydenckiej.

– Nie podoba jej się to, co robi w TVP prezes Kurski. Mówiąc najdelikatniej, od samego początku nie przepadała za "Kurą”. Nigdy też nie zapomni, jak Telewizja Publiczna atakowała prezydenta, jak zawetował w 2017 r. ustawę o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. I to w jaki sposób był przez te pięć lat traktowany – przekazał informator portalu.

Przed dwoma dniami informowaliśmy o nocnym spotkaniu Dudy z Kaczyńskim, jakie odbyło się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Gazeta.pl podała, że prezes Prawa i Sprawiedliwości postawił sprawę jasno: oczekuje prezydenckiego podpisu pod ustawą. Jak podaje portal, weto Dudy mogłoby nawet skutkować wystawieniem innego kandydata w zbliżających się wyborach. Jako ewentualnego zastępcę podaje się nazwisko Mateusza Morawieckiego.

Część ekspertów twierdzi, że konflikt między Dudą a Kaczyńskim świadczy o rozłamie w partii. Zdaniem innych ów konflikt jest sztucznie wykreowany i ma na celu podkreślenie niezależności prezydenta.

Źródło: WP

Tagi:

Agata DudaTVPAndrzej DudaJarosław Kaczyński

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >