Pieniądze polskie. Pixabay/ Konica Monolta DimageŹródło: Pixabay/ Konica Monolta Dimage
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 27 Kwietnia 2020

Obniżenie alimentów z powodu koronawirusa jest możliwe. Kogo może spotkać?

Alimenty mogą zostać obniżone? Czy istnieje podstawa prawna do tego, aby zmniejszyć ich wysokość z powodu strat wywołanych pandemią.

Realia życia w dobie epidemii wirusa zmieniły się diametralnie, jeśli chodzi nie tylko o obowiązujące, restrykcyjne przepisy, ale także kwestie ekonomiczne. W sądach coraz częściej pojawiają się wnioski o zmianę wysokości alimentów. Kondycja finansowa wielu Polaków uległa pogorszeniu, często nie są w stanie płacić zasądzonych kwot.

NYP: 46-latka ożyła w domu pogrzebowym. Dramatyczne szczegóły sprawyNYP: 46-latka ożyła w domu pogrzebowym. Dramatyczne szczegóły sprawyCzytaj dalej

Alimenty mogą zostać zmniejszone w niektórych przypadkach

Podstawą do obniżenia świadczeń alimentacyjnych według prawa jest zmiana stosunków. Pod tym pojęciem rozumiemy, ustanie możliwości pracy lub zmniejszenie wynagrodzenia z przyczyn niezależnych od uprawnionego do alimentów. Osoba zobligowana do płacenia świadczeń również może złożyć wniosek o obniżenie lub zwiększenie wymaganej kwoty, jeśli ma pewność, że zmieniły się potrzeby dziecka.

DZISIAJ GRZEJE: 1. NYP: 46-latka ożyła w domu pogrzebowym. Dramatyczne szczegóły sprawy
2. Pracownik firmy kurierskiej zakażony koronawirusem. Wszczęto procedurę, zarządzono kwarantannę

Sądy w czasie pandemii w pierwszej kolejności rozpatrują sprawy pilne. Do takich nie należy regulowanie wysokości świadczeń alimentacyjnych. Nie ma co zatem liczyć na szybkie decyzje w tej kwestii. Istnieje jednak kilka możliwości na przyśpieszenie biegu takiej sprawy.

Można złożyć wniosek do prezesa właściwego sądu z prośbą o rozpoznanie konkretnej sprawy jako pilnej. Jeśli jej rozpoznanie nie będzie powodować szkody dla zdrowia i życia ludzi czy zwierząt ani szkody dla interesu publicznego, to istnieje duża szansa na powodzenie. Druga opcja to wniesienie powództwa i równoczesne wnoszenie o zabezpieczenie roszczenia na czas toczącego się postępowania.Takie postanowienie może zapaść na posiedzeniu niejawnym. Trzecim rozwiązaniem jest mediacja, na którą zapisujemy się prywatnie lub zwracamy do sądu. Ugoda zawarta w ten sposób jest wiążąca dla obu stron sporu i co ważne, uwzględniania przez sąd.

Sytuacja finansowa wielu ludzi w naszym kraju uległa pogorszeniu przez pandemię. Kryzys niweczy wiele z naszych planów. Problem mogą mieć także płacący alimenty rodzice. Istotne, aby podeszli do tego rozsądnie i prawnie uregulowali wspomnianą kwestie. Za długi alimentacyjne można w Polsce trafić za kratki, to jedyny taki przypadek.

Źródło: [Bezprawnik]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaskakujące wyniki badań. Naukowcy sprawdzą czy nikotyna zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek wirusa
  2. Niemcy krytykują Polskę za obowiązek 14-dniowej kwarantanny. Premier Saksonii: polski rząd się zagalopował
  3. Papież Franciszek nawołuje wiernych do ważnej decyzji. Może mieć wpływ na życie każdego
  4. mBank go ukarał, bo nie dopełnił formalności przez zamknięte urzędy. Czy każdego klienta spotkać może niesprawiedliwość?
  5. Polacy na potęgę wypłacają pieniądze. W bankomatach zaczyna brakować gotówki, chodzi o konkretne nominały
  6. Jest oficjalne stanowisko rządu Korei Płd. Wyjawili stan Kim Dzong Una, ogromne zaskoczenie