wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Obniżenie alimentów z powodu koronawirusa jest możliwe. Kogo może spotkać?

27 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Justyna Klimasara

Udostępnij:

Alimenty mogą zostać obniżone? Czy istnieje podstawa prawna do tego, aby zmniejszyć ich wysokość z powodu strat wywołanych pandemią.

Realia życia w dobie epidemii wirusa zmieniły się diametralnie, jeśli chodzi nie tylko o obowiązujące, restrykcyjne przepisy, ale także kwestie ekonomiczne. W sądach coraz częściej pojawiają się wnioski o zmianę wysokości alimentów. Kondycja finansowa wielu Polaków uległa pogorszeniu, często nie są w stanie płacić zasądzonych kwot.

Alimenty mogą zostać zmniejszone w niektórych przypadkach

Podstawą do obniżenia świadczeń alimentacyjnych według prawa jest zmiana stosunków. Pod tym pojęciem rozumiemy, ustanie możliwości pracy lub zmniejszenie wynagrodzenia z przyczyn niezależnych od uprawnionego do alimentów. Osoba zobligowana do płacenia świadczeń również może złożyć wniosek o obniżenie lub zwiększenie wymaganej kwoty, jeśli ma pewność, że zmieniły się potrzeby dziecka.

Sądy w czasie pandemii w pierwszej kolejności rozpatrują sprawy pilne. Do takich nie należy regulowanie wysokości świadczeń alimentacyjnych. Nie ma co zatem liczyć na szybkie decyzje w tej kwestii. Istnieje jednak kilka możliwości na przyśpieszenie biegu takiej sprawy.

Można złożyć wniosek do prezesa właściwego sądu z prośbą o rozpoznanie konkretnej sprawy jako pilnej. Jeśli jej rozpoznanie nie będzie powodować szkody dla zdrowia i życia ludzi czy zwierząt ani szkody dla interesu publicznego, to istnieje duża szansa na powodzenie. Druga opcja to wniesienie powództwa i równoczesne wnoszenie o zabezpieczenie roszczenia na czas toczącego się postępowania.Takie postanowienie może zapaść na posiedzeniu niejawnym. Trzecim rozwiązaniem jest mediacja, na którą zapisujemy się prywatnie lub zwracamy do sądu. Ugoda zawarta w ten sposób jest wiążąca dla obu stron sporu i co ważne, uwzględniania przez sąd.

Sytuacja finansowa wielu ludzi w naszym kraju uległa pogorszeniu przez pandemię. Kryzys niweczy wiele z naszych planów. Problem mogą mieć także płacący alimenty rodzice. Istotne, aby podeszli do tego rozsądnie i prawnie uregulowali wspomnianą kwestie. Za długi alimentacyjne można w Polsce trafić za kratki, to jedyny taki przypadek.

Źródło: [Bezprawnik]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >