wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Agata Duda oskarżona o narażanie zdrowia dzieci. Padła ofiarą fake newsa

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W mediach społecznościowych podawane było zdjęcie Agaty Dudy, którego opis wskazywał na to, iż pierwsza dama nie przestrzega obowiązujących przepisów pandemicznych. Okazuje się jednak, że nie jest to prawdą, a rozpowszechniane zdjęcie pochod

  • Na Facebooku krąży masowo podawany wpis na temat Agaty Dudy

  • Pierwsza dama zgodnie z informacjami zawartymi w opisie fotografii miała 8 marca 2021 roku odwiedzić szkołę mniejszości żydowskiej

  • Wskazywano, że zarówno dzieci, jak i sama Agata Duda nie zakrywały ust oraz nosa

  • Jest to nieprawda. Zdjęcie zaczerpnięte zostało albo ze strony Kancelarii Prezydenta albo Zespołu Szkół Lauder-Morash

  • Samo spotkanie rzeczywiście miało miejsce, jednak odbyło się ono w 2016 roku

Nie ulega wątpliwości, że Agata Duda nie należy do najbardziej lubianych pierwszych dam w historii Polski. Nie zezwala to jednak na to, by swoją niechęć przekładać na rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat pierwszej damy.

Facebook jest miejscem, gdzie znaleźć można przeróżną masę grup popierających Agatę Dudę i jej męża Andrzeja, jak i również ogrom grup służących jedynie do ich krytyki. Przy okazji komentowanego dziś wydarzenia należy pamiętać, żeby ze sceptycyzmem podchodzić do wszystkich informacji podawanych za pomocą mediów społecznościowych. Szczególnie gdy nie mamy informacji na temat źródła ich pochodzenia.

Fake news na temat Agaty Dudy obiegł Facebooka

Uśmiechnięta Agata Duda, rabin Michael Schudrich, Lesław Piszewski, pełniący funkcję przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz wiele zadowolonych dzieci siedzących na krzesłach w sali. Fotografia nie wywołałaby zapewne większych emocji, gdyby nie manipulacja faktami, jaka miała miejsce w czasie przekazywania wpisów na Facebooku.

Zarówno zgromadzone wokół pierwszej damy dzieci, jak i ona sama nie zasłaniały ust oraz nosa. Padły oskarżenia nie tylko o podwójne standardy względem obowiązujących obecnie przepisów, ale przede wszystkim stwierdzenie, iż Agata Duda naraża zdrowie i życie uczniów Zespołu Szkół Lauder-Morash.

Nie jest to jednak prawdą. Przekazywany przez użytkowników Facebooka wpis jest fake newsem, którego ofiarą padła Agata Duda. Zdjęcie nie pochodzi bowiem z 8 marca 2021 roku, jak zostało opisane.

Źródło: screen o2, Facebook

Zdarzenie to owszem miało miejsce, ale na długo, zanim ktokolwiek usłyszał o tym, iż przebywając wewnątrz budynków z osobami, z którymi nie mieszkamy, konieczne jest zakrywanie ust oraz nosa. Zgodnie z archiwum dostępnym na stronie Kancelarii Prezydenta, jak i również na stronie placówki odwiedzonej przez Agatę Dudę wydarzenie datowane jest na luty w 2016 roku.

Prócz autentyczności spotkania wszystko w przekazywanej informacji jest fałszem

W dobie nieograniczonego wręcz dostępu do szybkich informacji sprawdzać należy przede wszystkim autentyczność przytaczanych faktów, jak i podstawy wskazanych w informacjach stanowisk. Wiele osób, które tytułowane są ekspertami, czy nawet lekarzami, nie posiada uprawnień i wiedzy do tego, by stanowić autorytet w jakiejkolwiek z dziedzin. Specjaliści już od jakiegoś czasu podkreślają, iż obecnie żyjemy w czasie postprawdy.

W przypadku fake newsa na temat Agaty Dudy kluczowy wydał się fakt balansowania na antypatii względem pierwszej damy oraz reprezentowanego przez jej męża obozu politycznego. Nie byłby to pierwszy raz, gdy związani z partią rządzącą mogli cieszyć się nieco łagodniejszymi względami w stosunku do obowiązku przestrzegania pandemicznych regulacji.

Na stronie Lauder Foundation, w odniesieniu do spotkania z pierwszą damą z 2016 roku, dowiedzieć można się, że w szkole Lauder Morasha School, będącą placówką mniejszości żydowskiej, Agata Duda podkreślała wagę szkoły dla polskich Żydów.

- [...] zwróciła się do uczniów i nauczycieli szkoły, podkreślając wyjątkową, ciepłąprzyjazną atmosferę szkoły oraz jej sukcesy w budowaniu pewności siebie i zamiłowania do nauki - przeczytać można na internetowej stronie placówki, która znalazła się w centrum zamieszania związanego z fake newsem na temat Agaty Dudy. Dodatkowo pierwsza dama miała zwracać uwagę, iż to właśnie w tej szkole dzieci mogą uczyć się na temat dziedzictwa swojej kultury, judaizmie oraz kultywować żydowską tradycję.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Nowe problemy finansowe Tadeusza Rydzyka

  • Rząd nie poparł projektu, pod którym podpisał się Jarosław Kaczyński

  • Michał Dworczyk skomentował proces szczepień w Rzeszowie

Źródło: o2 / Konkret24 / Facebook.com / Kancelaria Prezydenta

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >