wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy pełna lista celebrytów zaszczepionych poza kolejką nigdy nie zostanie ujawniona? Adam Niedzielski komentuje

4 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Afera związana ze szczepieniem sław poza kolejnością skomentował na antenie RMF FM Adam Niedzielski. Robert Mazurek zapytał ministra zdrowia o to, czy obywatele mogą spodziewać się ujawnienia listy osób, które pominęły oficjalny harmonogram

Gościem poniedziałkowej rozmowy Roberta Mazurka był Adam Niedzielski, który zapytany został o kilka istotnych kwestii. Wśród tematów pojawił się również problem korzystania ze szczepienia osób sławnych poza kolejnością.

Dziennikarz RMF FM zapytał ministra Adama Niedzielskiego o to, czy Polki i Polacy spodziewać mogą się ujawnienia tego, kto skorzystał ze swoich przywilejów sławy. Odpowiedź szefa Ministerstwa Zdrowia może być zaskoczeniem dla wielu osób.

Minister zdrowia Adam Niedzielski komentuje szczepienia poza kolejnością

Na pytanie Roberta Mazurka o to, czy Adam Niedzielski jako minister zdrowia zna nazwiska osób, które skorzystały z leku Pfizera i BioNTecha w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, polityk odpowiedział, że ma informacje jedynie o tych osobach, które zdecydowały się powiedzieć o tym publicznie.

Największe zaskoczenie u dziennikarza RMF FM wywołało stwierdzenie, że prawdopodobnie nigdy nie zostanie opublikowana lista osób, które mogły skorzystać z puli szczepionek przeznaczonej dla personelu medycznego.

- Lista ta raczej nie ma przesłanek, żeby być opublikowana - powiedział Adam Niedzielski w rozmowie z Robertem Mazurkiem. Minister przekazał jednocześnie, że za takim działaniem przemawia jeden bardzo istotny aspekt prawny.

Poufność danych medycznych wyklucza taką możliwość

Szef resortu wyznał, że nie tylko nie ma on wglądu do wiadomości na temat tego, kto mógł zostać zaszczepiony przeciwko koronawirusowi, ale nie przewiduje możliwości ujawnienia takich informacji. Wynika to z faktu, iż szczepienia to informacja medyczna.

Ujawnianie takich wiadomości to złamanie prawa. Każdy człowiek ma prawo do utrzymywania w tajemnicy informacji na temat swojego stanu zdrowia, a to czy konkretne osoby przyjęły szczepionkę, czy nie — zalicza się do informacji medycznych. Przekazywane są one tylko pacjentom oraz osobom do tego przez nich upoważnionych.

 Jakie jest stanowisko Adama Niedzielskiego w tej sprawie?

Robert Mazurek, poza zdziwieniem, że opinia publiczna nie będzie mogła poznać informacji na temat tego, kto wykorzystał swoje przywileje lub też został wprowadzony w błąd, postanowił zapytać o prywatne stanowisko Adama Niedzielskiego w tej sprawie. Nie było zaskoczeniem, iż minister zdrowia opowiedział się krytycznie względem działań w przychodni w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

- Jestem oburzony. Nie będę się licytował nad tym, jak bardzo mi zależy na wyjaśnieniu tej sprawy - uciął temat szef resortu zdrowia w czasie rozmowy na antenie RMF FM, podkreślając jednocześnie wagę poufności danych medycznych. Dodał też, że na liście osób zaproszonych do promocji znajdują się zupełnie inne nazwiska.

Wśród wymienionych przez Adama Niedzielskiego celebrytów, którzy faktycznie mają wziąć udział w promocji szczepienia, jest wspominany wcześniej Cezary Pazura, ale również pojawiły się informacje o tym, że część sportowców Orlen Team ma dać zaszczepić się przed kamerami.

Źródło: RMF FM

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >