wtv.pl > Polityka > Adam Bielan z wnioskiem do sądu. Ogromny spór w Porozumieniu
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:24

Adam Bielan z wnioskiem do sądu. Ogromny spór w Porozumieniu

wtv
WTV.pl
  • Trwa spór o kierownictwo w Porozumieniu

  • Adam Bielan złożył w tej sprawie wniosek do sądu

  • Twierdzi, że kadencja Gowina wygasła w 2018 roku

  • Tymczasem wyrzuceni z Porozumienia ministrowie pozostają na stanowiskach

Jak podaje Wirtualna Polska, w piątek europoseł Adam Bielan poinformował PAP o wkroczeniu na drogę sądową w związku ze sporem o kierownictwo w Porozumieniu.

- Do sądu okręgowego został już złożony wniosek informujący o uchwale sądu koleżeńskiego ws. wygaszenia kadencji prezesa Porozumienia Jarosława Gowina i powierzeniu jego obowiązków przewodniczącemu konwencji krajowej, jako osoby uprawnionej do reprezentowania partii na zewnątrz - przywołuje wypowiedź Bielana Wirtualna Polska.

Posłowie buntujący się przeciwko Gowinowi twierdzą, że z uwagi na pominięcie głosowania jego kadencja na stanowisku szefa Porozumienia wygasła w roku 2018., a jego obowiązki przejął przewodniczący konwencji krajowej partii, czyli - Adam Bielan.

Ponadto - jak podaje onet.pl - Bielan i spółka twierdzą, że w październiku 2020 roku Jarosław Gowin w sposób niezgodny ze statutem Porozumienia rozszerzył zarząd partii, w związku z czym decyzje podejmowane przez uzupełniony zarząd miałyby być nieważne.

Adam Bielan wykluczony z Porozumienia?

W odpowiedzi na poczynania Adama Bielana i jego stronników 5 lutego został on wraz z posłem Kamilem Bortniczukiem wykluczony z Porozumienia. Powodem miało być wielokrotne łamanie statutu partii.

Krótko potem z Porozumienia wykluczonych zostało 8 kolejnych osób, z których trzy zasiadają w rządzie. Jak podaje onet.pl, chodzi o ministra-członka Rady Ministrów Michała Cieślaka, wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa oraz o wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka.

Wykluczonym z Porozumienia ministrom partia cofnęła również rekomendacje, informując o tym także koalicjantów z PiS i Solidarnej Polski. Tymczasem - jak podaje Gazeta Wyborcza - Jarosław Kaczyński nie dymisjonuje wykluczonych przez Gowina ministrów, co może sugerować, że liczy na sukces Bielana i przeciągnięcie popierających go posłów na stronę PiS.

Także wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, chociaż - jak podaje Polsat News - zadeklarował, że uznaje Gowina za prezesa Porozumienia, stwierdza zarazem, że dymisja wiceministra Gryglasa byłaby "merytorycznie nieuzasadniona".

Powodem, dla którego Jarosławowi Kaczyńskiemu mogłoby zależeć na osłabieniu Gowina, jest spór z liderem Porozumienia trwający od czasu jego sprzeciwu wobec wyborów kopertowych wiosną 2020 roku. Gowin sprzeciwia się także aktualnym pomysłom rządu takim jak podatek od reklam.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, onet.pl, Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna

Artykuły polecane przez redakcję WTV: