wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Abp Sławoj Leszek Głódź odchodzi bez wybierania następcy. Papież przyjął jego dymisję

13 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Abp Sławoj Leszek Głódź kończy dziś 75 lat, co oznacza, że hierarcha osiągnął wiek emerytury kanonicznej. Nie czekając na wyznaczenie następcy, papież Franciszek przyjął już dymisję duchownego. Nowym, choć jedynie tymczasowym, administratorem diece

Szczegóły decyzji arcybiskupa za biurem prasowym Konferencji Episkopatu Polski podaje "Gazeta Wyborcza". Jak wskazuje dziennik, hierarcha, który na świat przyszedł 13 sierpnia 1945 roku, w czwartek osiągnął wiek wymagany do tego, by mógł przejść na tzw. emeryturę kanoniczną. Po przekroczeniu 75. roku życia biskupi zwyczajowo składają swą dymisję. Warto jednak zaznaczyć, że głowa Kościoła katolickiego ma uprawnienia, by pozostawić kapłana na stanowisku. W przypadku abp. Sławoja Leszka Głódzia rzecz potoczyła się jednak nadzwyczaj szybko.

Abp Sławoj Leszek Głódź na emeryturze

Decyzję arcybiskupa Episkopat Polski przekazał tuż po godzinie 12. "Abp Sławoj Leszek Głódź kończy dziś 75 lat i przechodzi na emeryturę. Administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante został biskup elbląski Jacek Jezierski", czytamy w komunikacie przytaczanym za KEP przez "Wyborczą". Termin "sede vacante" oznacza, że biskup Jezierski będzie kierował diecezją jedynie do czasu wyznaczenia następcy Głódzia.

Postanowienie papieża Franciszka, który przyjął dymisję arcybiskupa, nie czekając na wybór nowego przewodniczącego archidiecezji gdańskiej, polskim duchownym przedstawił nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio. Hierarchowie nie mogli jednak liczyć na podanie bezpośrednich przyczyn stanowiska Ojca Świętego. Oficjalny komunikat Pennacchio, którego treść przytacza "GW", głosi:

"Ojciec Święty Franciszek:1. Przyjął rezygnację księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia z posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego.2. Mianował administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej Sede vacante w osobie biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego".

Mianowany na administratora apostolskiego biskup Jezierski ma 71 lat. Przed przeszło sześcioma laty decyzją papieża Franciszka hierarcha został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji elbląskiej. Swoista maksyma towarzysząca działalności kapłana to "Veritas Christi liberat", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "Prawda Chrystusa wyzwala".

Warto dodać, że abp Sławoj Leszek Głódź na emeryturze nie powinien raczej narzekać na brak środków do godnego życia. Duchowny pobiera bowiem dwa świadczenia. Pierwsze z nich (wojskowe) przysługuje kapłanowi od 2004 roku. Jego wartość wynosi od 10 do 17 tys. zł. Drugie, kościelne świadczenie, powinno oscylować w granicach 4-5 tysięcy złotych. Co więcej, jak wskazuje Onet, Kościół zapewni Głódziowi również mieszkanie, opłaci dodatek na wyżywienie oraz koszty ewentualnego leczenia.

Źródło: Gazeta Wyborcza / Onet

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >