Abp Sławoj Leszek Głódź przechodzi na emeryturę.. MARCIN GADOMSKI/East NewsŹródło: MARCIN GADOMSKI/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 13 Sierpnia 2020

Abp Sławoj Leszek Głódź odchodzi bez wybierania następcy. Papież przyjął jego dymisję

Abp Sławoj Leszek Głódź kończy dziś 75 lat, co oznacza, że hierarcha osiągnął wiek emerytury kanonicznej. Nie czekając na wyznaczenie następcy, papież Franciszek przyjął już dymisję duchownego. Nowym, choć jedynie tymczasowym, administratorem diecezji gdańskiej został wybrany Jacek Jezierski.

Szczegóły decyzji arcybiskupa za biurem prasowym Konferencji Episkopatu Polski podaje "Gazeta Wyborcza". Jak wskazuje dziennik, hierarcha, który na świat przyszedł 13 sierpnia 1945 roku, w czwartek osiągnął wiek wymagany do tego, by mógł przejść na tzw. emeryturę kanoniczną. Po przekroczeniu 75. roku życia biskupi zwyczajowo składają swą dymisję. Warto jednak zaznaczyć, że głowa Kościoła katolickiego ma uprawnienia, by pozostawić kapłana na stanowisku. W przypadku abp. Sławoja Leszka Głódzia rzecz potoczyła się jednak nadzwyczaj szybko.

Lidl ma najnowszą propozycję tuż przed wakacyjnym weekendem. Będzie rozdawał napoje procentowe za darmoLidl ma najnowszą propozycję tuż przed wakacyjnym weekendem. Będzie rozdawał napoje procentowe za darmoCzytaj dalej

Abp Sławoj Leszek Głódź na emeryturze

Decyzję arcybiskupa Episkopat Polski przekazał tuż po godzinie 12. "Abp Sławoj Leszek Głódź kończy dziś 75 lat i przechodzi na emeryturę. Administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante został biskup elbląski Jacek Jezierski", czytamy w komunikacie przytaczanym za KEP przez "Wyborczą". Termin "sede vacante" oznacza, że biskup Jezierski będzie kierował diecezją jedynie do czasu wyznaczenia następcy Głódzia.

Zamknij i zasłoń okna, nie wychodź z domu nieprzygotowany. Sytuacja da w kość tysiącom Polek i PolakówZamknij i zasłoń okna, nie wychodź z domu nieprzygotowany. Sytuacja da w kość tysiącom Polek i PolakówCzytaj dalej

Postanowienie papieża Franciszka, który przyjął dymisję arcybiskupa, nie czekając na wybór nowego przewodniczącego archidiecezji gdańskiej, polskim duchownym przedstawił nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio. Hierarchowie nie mogli jednak liczyć na podanie bezpośrednich przyczyn stanowiska Ojca Świętego. Oficjalny komunikat Pennacchio, którego treść przytacza "GW", głosi:

"Ojciec Święty Franciszek:
1. Przyjął rezygnację księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia z posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego.
2. Mianował administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej Sede vacante w osobie biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dym widać z oddali, na miejscu trwa wielka akcja służb. Napływają kolejne wiadomości o poszkodowanych w tragedii za granicą 2. Poszli na spacer z psem i pożałowali. Mandaty były już przygotowane, łatwo się naciąć

Mianowany na administratora apostolskiego biskup Jezierski ma 71 lat. Przed przeszło sześcioma laty decyzją papieża Franciszka hierarcha został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji elbląskiej. Swoista maksyma towarzysząca działalności kapłana to "Veritas Christi liberat", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "Prawda Chrystusa wyzwala".

Warto dodać, że abp Sławoj Leszek Głódź na emeryturze nie powinien raczej narzekać na brak środków do godnego życia. Duchowny pobiera bowiem dwa świadczenia. Pierwsze z nich (wojskowe) przysługuje kapłanowi od 2004 roku. Jego wartość wynosi od 10 do 17 tys. zł. Drugie, kościelne świadczenie, powinno oscylować w granicach 4-5 tysięcy złotych. Co więcej, jak wskazuje Onet, Kościół zapewni Głódziowi również mieszkanie, opłaci dodatek na wyżywienie oraz koszty ewentualnego leczenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyszła na jaw porażająca prawda o komunikacji miejskiej. Okropne, odechciewa się wsiadać
  2. Fake news: popularne zdjęcie nie pochodzi z manifestacji w Polsce, tylko na Białorusi
  3. Za tę zbrodnię Tomasz Komenda przesiedział w więzieniu 18 lat. Ireneusz M. może wyjść z aresztu po 2 latach?
  4. Sekretny przepis na babcine pierogi. Doskonałe ciasto i przepyszne nadzienie. Danie stanie się hitem każdej kuchni
  5. Wiadomości TVP w poważnych tarapatach? Media dotarły do zadziwiających informacji, chodzi o "ukryte przekazy"
  6. Polscy studenci zaginęli za granicą. Rodzina prosi o pomoc

Źródło: Gazeta Wyborcza / Onet

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!