Protesty przeciw zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji oczami policjantów.. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 26 Października 2020

Skandaliczne podsumowanie policji po protestach. Manifestacje zostały nazwane zbiegowiskami

Protesty przeciw zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji zostały skomentowane przez policjantów. Po niedzielnych protestach przed kościołami w całej Polsce rzecznik Komendy Głównej Policji przekazał najnowsze dane dotyczące zatrzymań, a także wniosków skierowanych do sądu.

"W niedzielę w całym kraju odbyło się łącznie 226 nielegalnych zgromadzeń i zbiegowisk o rożnej wielkości, które zabezpieczali policjanci", przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji, cytowany przez Wirtualną Polskę.

"Łącznie w związku ze zbiegowiskami ujawniono 23 przestępstwa, 481 wykroczeń, pouczono 52 osoby, nałożono 142 mandaty karne, sporządzono 281 wniosków o ukaranie do Sądu", zaznaczył insp. Mariusz Ciarka.

Plany rządu wyszły na jaw. Możemy się spodziewać drugiego lockdownu?Plany rządu wyszły na jaw. Możemy się spodziewać drugiego lockdownu?Czytaj dalej

Protesty w sprawie aborcji skomentowane przez policję

Przypomnijmy, że w miniony czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu stoi w sprzeczności z polską konstytucją. Decyzja TK wywołała protesty kobiet, który w weekend opanowały niemal wszystkie duże miasta na terenie kraju.

Protesty zmieniły swą formę wczoraj, gdy Ogólnopolski Strajk Kobiet rozpoczął przed kościołami akcję "Słowo na niedzielę".

Nieoficjalnie: Jest reakcja Jarosława Kaczyńskiego na decyzję TK ws. aborcjiNieoficjalnie: Jest reakcja Jarosława Kaczyńskiego na decyzję TK ws. aborcjiCzytaj dalej

W trakcie niedzielnych manifestacji po raz kolejny doszło do aktów agresji. Prawdziwa eskalacja przemocy miała miejsce przed kościołem pw. św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie członkowie ONR zrzucili ze schodów młodą kobietę (więcej o sprawie TUTAJ).

O przeciwstawieniu się protestom konserwatyści informowali już przed ich rozpoczęciem. "Dzisiaj Koledzy ze Straży Marszu Niepodległości chronią kilka warszawskich kościołów przed zapowiadanymi profanacjami ze strony satanistycznej lewicy. Strzeżcie się tchórze, bo miecz sprawiedliwości już nad Wami wisi!", przestrzegał m.in. prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

– Wchodzenia i profanowania kościołów to nawet bezpieka w najgorszych czasach nie robiła. Można protestować w inny sposób – mówiła na antenie TVN24 posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Milczanowska, cytowana przez wp.pl.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć
2. Zadłużenie nie musi oznaczać końca, spora część Polaków może się uratować. Jest sposób, żeby uchronić się przed najgorszym
3. Krzysztof Bosak opowiadał o "śmierci bez bólu". Anestezjolog szybko naprostował wysnute teorie z palca

– Protesty są dopuszczalne w systemie demokratycznym, choć wczoraj czy przedwczoraj przekraczano z pewnością granice tej dopuszczalności, po pierwsze atakując policjantów, a po drugie, dopuszczając się wtargnięć do kościołów czy zakłócania mszy niedzielnych, co jest już przestępstwem – twierdził z kolei wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Policja kara uczestników protestów

Podobny komunikat warszawska policja opublikowała wczoraj. "W czasie działań zabezpieczających policjanci wylegitymowali ponad 1100 osób. Ponad 120 ukarano mandatami", przekazano na Twitterze.

"Do sądów kierujemy blisko 350 wniosków o ukaranie. Do inspekcji sanitarnej ponad 800 notatek dotyczących naruszenia obostrzeń sanitarnych", dodano.

Wpis warszawskiej policji.

źródło: WP / Twitter

Kasia Cichopek jako jedyna postanowiła się wyłamać, władzom TVP może się nie spodobać. Czy poniesie konsekwencje?Kasia Cichopek jako jedyna postanowiła się wyłamać, władzom TVP może się nie spodobać. Czy poniesie konsekwencje?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się, nad Bałtykiem skończyły się przelewki. Wszystko stracili w mgnieniu oka. Mają już dość
  2. Nowy objaw koronawirusa. Dotyczy oczu
  3. Magdalena Ogórek nie wytrzymała, puściły jej nerwy. "Wara od kościołów, bandyterko"
  4. W Szczecinku pod siedzibą PiS ksiądz podsumowany przez strajkujące kobiety. "Masz macicę? Nie, więc w*********j"
  5. Roman Giertych niespodziewanie przerwał milczenie. Opowiedział wszystko ze szczegółami
  6. Domowy syrop do zadań specjalnych, rozpościera nad organizmem tarczę przed wirusami i przeziębieniem. Dodaj 2 składniki i ciesz się pysznym smakiem