wtv.pl > Polska > Czy aborcja to temat zastępczy? Argumenty niezbędne w dyskusjach o aborcji: statystyki, badania, mechanizmy
Maja Staśko
Maja Staśko 19.03.2022 08:43

Czy aborcja to temat zastępczy? Argumenty niezbędne w dyskusjach o aborcji: statystyki, badania, mechanizmy

Ilustracja Joanny Bordowej z zina Aborcyjnego Dream Teamu
Ilustracja autorstwa Joanny Bordowej z zina Aborcyjnego Dream Teamu

Przecież wyrok Trybunału Konstytucyjnego zdelegalizował tylko jedną przesłankę. To nie całkowity zakaz aborcji.

Teoretycznie – tak. W praktyce – to całkowity zakaz aborcji. W 2019 roku legalnych aborcji wykonanych w szpitalach w Polsce było 1100. Spośród nich aż 1074 to aborcje z powodów embriopatologicznych. To stanowi prawie 98% wszystkich zabiegów. 33 zabiegi odbyły się z przesłanki zagrożenia zdrowia i życia osoby w ciąży, a tylko trzy – czynu zabronionym (jak zgwałcenie, kazirodztwo czy czyn pedofilny). Wynika to m.in. z tego, że zdobycie zaświadczenia od prokuratura w przypadku legalnej aborcji po zgwałceniu jest praktycznie niemożliwe w ciągu 12 tygodni. Co więcej, wiąże się to z oficjalnej zgłoszeniem tego czynu na policji – a 94% kobiet po zgwałceniach nie zgłasza się na policję: wstydzi się, boi się wtórnej wiktymizacji (słusznie) i nie wierzy w działania wymiaru sprawiedliwości. Dodatkowo, ze względu na klauzulę sumienia, poszukiwania lekarza, który zdecyduje się wykonać legalny zabieg, może trwać tygodniami. To wszystko sprawia, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego mamy praktyczny zakaz aborcji. Zakaz legalnej aborcji z przesłanki ciężkich wad płodu to zakaz 98% legalnych aborcji w Polsce. Pozostają 2%: 36 osób w 2019 roku. Nie mamy jeszcze statystyk za rok 2020. Nie wiemy, jak to będzie wyglądało po wejściu wyroku w życie.

Warto dodać, że legalna aborcja w Polsce to ok. 4% wszystkich aborcji w Polsce. Większość odbywa się poza systemem.

Czy teraz będziemy skazane na wieszaki i straszne warunki w podziemiu?

Nie! Można zrobić aborcję farmakologiczną w domu, z wykorzystaniem leków ze stron Women On Web i Women Help Women. Aborcja Bez Granic wspiera w aborcjach, jest w stanie także sfinansować wyjazd za granicę do szpitala w celu przeprowadzenia legalnej aborcji. Można do nich zadzwonić 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 20:00: +48 22 29 22 597. Ciocia Basia wspiera w aborcjach w Berlinie ([email protected]), Ciocia Wienia – w Wiedniu ([email protected]), a Ciocia Czesia – w Czechach ([email protected]). Na forum Kobiety w Sieci znajdują się informacje o aborcji, a osoby z jej doświadczeniem wesprą bez oceniania i wstydu.

Czy aborcja to temat zastępczy?

Nie. Czy moja macica jest mniej ważną sprawą niż słowa jakiegoś polityka? Czy fakt, że mogę być skazana na zagrożoną ciążę, ciężki poród, a następnie tygodnie obserwowania, jak moje dziecko umiera w męczarniach – to „temat zastępczy”? Mówicie o moim ciele i życiu. To nie jest ani temat zastępczy, ani jakiś nieistotny drobiazg.

Czy aborcja na żądanie to skrajność?

Nie. Skrajność to zmuszanie do donoszenia. I skrajność to zmuszanie do aborcji. Aborcja jako zabieg medyczny zgodny z decyzją osoby, której ciała dotyczy, to nie skrajność. Co jest skrajnego w tym, że osoba, która nie chce być w ciąży, w niej nie będzie?

Powiązane