wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Niebawem mogą was odwiedzić ws. abonamentu RTV. Zmusili już 9,5 tys osób do zapłaty

24 Lutego 2020

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Abonament RTV nazywany jest przez niektórych relikwią PRL-u. Mimo wspomnianej archaiczności, kary za jego niepłacenie zapłaciło w ubiegłym roku wiele Polek i Polaków. Na jesieni mówiło się o nawet 9,5 tys takich przypadków. Wbr

Parlamentarne głosowanie nad ustawą, gwarantującą państwowym mediom zastrzyk pieniędzy, w wysokości kilkukrotnie przewyższającej wydatki na onkologię, odbiło się szerokim echem. Rozgłosu sprawie z pewnością nie odjął głośny gest posłanki Lichockiej, która środkowym palcem "przecierała oko". Finansowe losy Telewizji Polskiej (bo to właśnie jej należeć się będzie lwia część przegłosowanych 2 mld zł) nie zostały jednak jeszcze przesądzone. Ostateczny wyrok wyda Andrzej Duda.

Czy prezydent podpisze ustawę? Głosy są podzielone. Sceptycy zyskali właśnie kolejny argument, jakim jest sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Prawie 62 proc. respondentów negatywnie ocenia plan przekazania Telewizji Polskiej tak dużej kwoty. Większość ma nadzieje na prezydenckie weto a 14,7 proc., skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Abonament RTV szansą na podratowanie budżetu mediów państwowych

Warto tutaj przypomnieć, że jej celem jest zalepienie dziury w budżecie mediów publicznych, wydrążonej przez masowe zwolnienia z obowiązku płacenia abonamentu. Należą się one: osobom powyżej 75. roku życia, posiadającym I grupę inwalidzką oraz pobierającym świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną. Zwolnienia to jeden problem, drugim jest zwyczajne omijanie przepisów. Według GUS radioodbiornik, bądź telewizor ma ok. 96 proc. gospodarstw domowych. Mniej niż połowa z nich zarejestrowała fakt posiadania urządzeń. Właśnie ich portfele w przypadku potencjalnego, prezydenckiego weta mogłyby znaleźć się na celowniku Poczty Polskiej.

2. Akcja straży w parku Moczydło. Łabędź zaplątał się w linkę wędkarską

To właśnie ta instytucja odpowiada za ściąganie abonamentu RTV. Wzbrew pozorom, nie jest w tym zupełnie nieskuteczna. Z danych money.pl wynika, że od stycznia do sierpnia 2019 roku Poczta Polska ściągnęła około 6,5 mln złotych kar za korzystanie z niezarejestrowanych odbiorników. Dotyczyło to 9,5 tys osób. Jak zauważył portal, w ubiegłych latach ściągane kwoty były znacznie niższe. Jeżeli trend kontroli się utrzyma, będziemy mogli przypuszczać, że niezarejestrowane odbiorniki rzeczywiście mogą się okazać dla Telewizji Polskiej żyłą złota.

Ile dokładnie wynosi kara? To 30-miesięczna równowartość abonamentu, czyli 681 zł. Opłaty z kolei różnić się będą w zależności od tego, czy dokonujemy ich z góry, czy też płacimy za wskazany miesiąc. I tak, w przypadku radioodbiornika za miesiąc zapłacimy 7 zł a za rok - 75,60 zł. Posiadacze telewizorów z kolei za miesiąc zapłacą 22,70 zł a za rok, 245,15 zł.

Jak dokładnie wygląda kontrola? Uprawniony do tego pracownik Poczty Polskiej po prostu puka do naszego mieszkania. Co ciekawe, nie mamy obowiązku wpuszczania go. Jeśli jednak tego nie zrobimy, wyznaczona zostanie kolejna data.

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >