wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Niebawem mogą was odwiedzić ws. abonamentu RTV. Zmusili już 9,5 tys osób do zapłaty

24 Lutego 2020

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Abonament RTV nazywany jest przez niektórych relikwią PRL-u. Mimo wspomnianej archaiczności, kary za jego niepłacenie zapłaciło w ubiegłym roku wiele Polek i Polaków. Na jesieni mówiło się o nawet 9,5 tys takich przypadków. Wbr

Parlamentarne głosowanie nad ustawą, gwarantującą państwowym mediom zastrzyk pieniędzy, w wysokości kilkukrotnie przewyższającej wydatki na onkologię, odbiło się szerokim echem. Rozgłosu sprawie z pewnością nie odjął głośny gest posłanki Lichockiej, która środkowym palcem "przecierała oko". Finansowe losy Telewizji Polskiej (bo to właśnie jej należeć się będzie lwia część przegłosowanych 2 mld zł) nie zostały jednak jeszcze przesądzone. Ostateczny wyrok wyda Andrzej Duda.

Czy prezydent podpisze ustawę? Głosy są podzielone. Sceptycy zyskali właśnie kolejny argument, jakim jest sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Prawie 62 proc. respondentów negatywnie ocenia plan przekazania Telewizji Polskiej tak dużej kwoty. Większość ma nadzieje na prezydenckie weto a 14,7 proc., skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Abonament RTV szansą na podratowanie budżetu mediów państwowych

Warto tutaj przypomnieć, że jej celem jest zalepienie dziury w budżecie mediów publicznych, wydrążonej przez masowe zwolnienia z obowiązku płacenia abonamentu. Należą się one: osobom powyżej 75. roku życia, posiadającym I grupę inwalidzką oraz pobierającym świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną. Zwolnienia to jeden problem, drugim jest zwyczajne omijanie przepisów. Według GUS radioodbiornik, bądź telewizor ma ok. 96 proc. gospodarstw domowych. Mniej niż połowa z nich zarejestrowała fakt posiadania urządzeń. Właśnie ich portfele w przypadku potencjalnego, prezydenckiego weta mogłyby znaleźć się na celowniku Poczty Polskiej.

2. Akcja straży w parku Moczydło. Łabędź zaplątał się w linkę wędkarską

To właśnie ta instytucja odpowiada za ściąganie abonamentu RTV. Wzbrew pozorom, nie jest w tym zupełnie nieskuteczna. Z danych money.pl wynika, że od stycznia do sierpnia 2019 roku Poczta Polska ściągnęła około 6,5 mln złotych kar za korzystanie z niezarejestrowanych odbiorników. Dotyczyło to 9,5 tys osób. Jak zauważył portal, w ubiegłych latach ściągane kwoty były znacznie niższe. Jeżeli trend kontroli się utrzyma, będziemy mogli przypuszczać, że niezarejestrowane odbiorniki rzeczywiście mogą się okazać dla Telewizji Polskiej żyłą złota.

Ile dokładnie wynosi kara? To 30-miesięczna równowartość abonamentu, czyli 681 zł. Opłaty z kolei różnić się będą w zależności od tego, czy dokonujemy ich z góry, czy też płacimy za wskazany miesiąc. I tak, w przypadku radioodbiornika za miesiąc zapłacimy 7 zł a za rok - 75,60 zł. Posiadacze telewizorów z kolei za miesiąc zapłacą 22,70 zł a za rok, 245,15 zł.

Jak dokładnie wygląda kontrola? Uprawniony do tego pracownik Poczty Polskiej po prostu puka do naszego mieszkania. Co ciekawe, nie mamy obowiązku wpuszczania go. Jeśli jednak tego nie zrobimy, wyznaczona zostanie kolejna data.

Michalina KoblaAutor

Redaktor naczelna Nowej Telewizji Internetowej WTV. Z branżą medialną związana od 2015 roku. Prywatne publicystka i vlogerka.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >