wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Urzędnicy ścigają prawie 300 tys. Polek i Polaków, którzy zapomnieli o opłacie. Abonament RTV nadal płaci niewielu z nas

19 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Poczta Polska na masową skalę ściąga od Polaków zaległe opłaty za abonament RTV. Suma nieopłaconych należności z tego tytułu sięga 1,23 mld zł. Im więcej uda się wyegzekwować poprzez upomnienia i nakazy zapłaty, tym więcej KRRiT rozdysponuje pomię

Jak podaje money.pl, Poczta Polska ściąga abonament radiowo-telewizyjny (RTV) na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), wysyłając Polakom, którzy zalegają z wnoszeniem opłat, upomnienia i nakazy zapłaty.

Tymczasem suma wszystkich zaległości sięga 1,23 mld zł. Wynika to z faktu, że chociaż 90 proc. polskich gospodarstw domowych posiada telewizor, to jednak tylko niewielka ich część wnosi opłaty za abonament.

W związku z tym w ubiegłym roku Poczta Polska wysłała Polakom 279 545 upomnień, z których zrealizowano jednak zaledwie 58 667, czyli około 20 procent. Lepiej wyglądają statystyki dotyczące nakazów zapłaty, które wiążą się z groźbą zajęcia konta abonenta przez Urząd Skarbowy.

Ze 101 715 nakazów zapłaty wystawionych w roku 2020 przez Pocztę Polską udało się zrealizować 89 248 nakazów (czyli ponad 87 procent), egzekwując w sumie 81,65 mln zł, z których 76,75 mln zł zostało przekazane do KRRiT.

Z kolei KRRiT wpływy z opłat abonamentowych rozdziela pomiędzy Telewizję Polską - która dostaje ich większą część - oraz Polskie Radio i regionalne spółki radiowe. Przy prognozowanych 650 milionach złotych wpływów abonamentowych za rok 2021 do Telewizji Publicznej trafi 330,13 mln zł, a reszta zostanie rozdzielona po równo pomiędzy Polskie Radio i resztę rozgłośni. 

Zamieszanie z abonamentem RTV

O ile nie powinno dziwić ściąganie przez Pocztę Polską zaległych opłat za abonament RTV, to jednak wielu Polaków skarży się na chaotyczne i nieprofesjonalne postępowanie Poczty, która dopomina się o opłaty po 20 latach lub nalicza abonament od odbiorników, które już dawno zostały wyrejestrowane

Portal biznesinfo.pl opisywał przypadek pana Sebastiana, który w roku 2018 otrzymał wezwanie do zapłaty abonamentu za okres 5 lat od dnia wygenerowania upomnienia, podczas gdy swój odbiornik wyrejestrował w roku 2011

Zaległą opłatę uiścił, bo nie mógł znaleźć potwierdzenia wyrejestrowania odbiornika, którego Poczta Polska także nie miała w swoim systemie. Po pewnym czasie odnalazł jednak kluczowy dokument. "Gdy znalazłem potwierdzenie, przesłałem kopię Poczcie wraz z wezwaniem do zapłaty. W odpowiedzi Poczta zwróciła mi pieniądze oraz poinformowała, że dokonała wyrejestrowania z terminem 8 lat wstecz - to powinien być ostateczny dowód, że z bazą Poczty stało się coś złego" - pisał przywoływany przez portal biznesinfo.pl pan Sebastian.

"Śmiem twierdzić, że albo Poczta ma zepsuty system teleinformatyczny i straciła lub traci część danych lub robi to celowo i złośliwie - niejako metodą prób i błędów próbkując, kto zachował po latach potwierdzenie wyrejestrowania odbiornika" - sugerował pan Sebastian.

Źródło: money.pl, biznesinfo.pl

[EMBED-1205]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Luzowanie obostrzeń w Europie często dotyczy tylko osób zaszczepionych.

Świat

Dobre wieści. Europa w końcu się otwiera, ale tylko dla pewnej grupy

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjna reklama w Niemczech, naigrywają się z Polaków. Internauci żądają reakcji polskiego MSZ

Czytaj więcej >

Świat

Nagłe zatrzymanie polskiego samolotu. Jest reakcja MSZ i oświadczenie PLL LOT, wyjaśniają, co się stało

Czytaj więcej >