55 proc. pytanych jest przeciwne waloryzacji 500 plus. https://pixabay.com/pl/photos/rodzina-park-lud-dla-dzieci-dzieci-1016311/
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/rodzina-park-lud-dla-dzieci-dzieci-1016311/
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 24 Stycznia 2020

Co z podwyżką 500 plus? Polacy wyrazili opinię

500 plus to bez wątpienia jeden z najbardziej rewolucyjnych programów socjalnych, jakie zostały przedstawione w ostatnich latach, i jeden z, o ile nie główny powód zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych z 2015 roku. Program był konsekwentnie rozszerzany. Z początku świadczenie nie obejmowało choćby pierwszego dziecka. Niedawno pojawiły się komentarze sugerujące, że 500 plus mogłoby ulec waloryzacji. Przeprowadzony sondaż sprawdził, czy Polacy chcieliby wprowadzenia 600 plus.

Program został wprowadzony w roku 2016. Od tamtego czasu stale rośnie jednak inflacja, a co za tym idzie w górę idą ceny. 500 zł wystarcza na pokrycie coraz mniejszej liczby wydatków. Jak wyliczono, wobec inflacyjnego przyspieszenia program jest w istocie wart nie 500, a 463 zł. By program był wart tyle, co przed 4 laty, należałoby poddać go waloryzacji.

Na zlecenie money.pl przeprowadzono badanie sprawdzające, czy wobec tego Polacy chcieliby wspomnianej waloryzacji świadczenia. Sondaż został zrealizowany na zlecenie portalu przez Instytutu Badań Spraw Publicznych.

500 plus. Polacy nie chcą podwyżki świadczenia

– Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym – powiedział w rozmowie z "Super Expressem" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Z przeprowadzonego sondażu wynika jednak, że ponad połowa Polaków nie chciałaby podwyżki. Na pytanie, czy w związku ze wzrostem inflacji należy podnieść wysokość świadczenia "Rodzina 500+", aż 55 proc. respondentów odpowiedziało, że nie. Co więcej, aż 45 proc. pytanych udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie nie".

Jak podaje serwis, za 600 plus optuje jedynie co trzecia osoba.

Warto zaznaczyć, że istotnym czynnikiem w sprawie popierania waloryzacji 500 plus są sympatie polityczne respondentów. Portal money.pl zaznacza, że za podwyższeniem świadczenia 500 plus jest aż 55 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości. W przypadku osób popierających Lewicę, Koalicję Obywatelską oraz Konfederację przeciwnych waloryzacji jest aż 70 proc. pytanych. Wśród wyborców PSL jest to 60 proc.