wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Co z podwyżką 500 plus? Polacy wyrazili opinię

24 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

500 plus to bez wątpienia jeden z najbardziej rewolucyjnych programów socjalnych, jakie zostały przedstawione w ostatnich latach, i jeden z, o ile nie główny powód zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych z 2015

Program został wprowadzony w roku 2016. Od tamtego czasu stale rośnie jednak inflacja, a co za tym idzie w górę idą ceny. 500 zł wystarcza na pokrycie coraz mniejszej liczby wydatków. Jak wyliczono, wobec inflacyjnego przyspieszenia program jest w istocie wart nie 500, a 463 zł. By program był wart tyle, co przed 4 laty, należałoby poddać go waloryzacji.

Na zlecenie money.pl przeprowadzono badanie sprawdzające, czy wobec tego Polacy chcieliby wspomnianej waloryzacji świadczenia. Sondaż został zrealizowany na zlecenie portalu przez Instytutu Badań Spraw Publicznych.

500 plus. Polacy nie chcą podwyżki świadczenia

– Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym – powiedział w rozmowie z "Super Expressem" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Z przeprowadzonego sondażu wynika jednak, że ponad połowa Polaków nie chciałaby podwyżki. Na pytanie, czy w związku ze wzrostem inflacji należy podnieść wysokość świadczenia "Rodzina 500+", aż 55 proc. respondentów odpowiedziało, że nie. Co więcej, aż 45 proc. pytanych udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie nie".

Jak podaje serwis, za 600 plus optuje jedynie co trzecia osoba.

Warto zaznaczyć, że istotnym czynnikiem w sprawie popierania waloryzacji 500 plus są sympatie polityczne respondentów. Portal money.pl zaznacza, że za podwyższeniem świadczenia 500 plus jest aż 55 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości. W przypadku osób popierających Lewicę, Koalicję Obywatelską oraz Konfederację przeciwnych waloryzacji jest aż 70 proc. pytanych. Wśród wyborców PSL jest to 60 proc.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >