wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy 500 plus zostanie w końcu podwyższone? Jest nowy projekt budżetu

29 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

500 plus najprawdopodobniej doczeka się zmian w 2021 roku. I choć przyznane przez rząd pieniądze w praktyce z roku na rok warte są coraz mniej, a wiceminister rodziny Stanisław Szwed wskazywał, że trwają rozmowy w sprawie waloryzacji świadczenia, rodzice

Dziennik "Fakt" wskazuje, że płynące z programu 500 plus pieniądze w roku 2020 są istotnie warte 452 zł. Przy uwzględnieniu prognozowanej na 2021 r. inflacji w roku kolejnym będzie to już jedynie 446 zł. Świadczenie, które stało się jedną z głównych przyczyn wygranej Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych z roku 2015, z wolna traci zatem na znaczeniu, a jego beneficjenci za jego sprawą pozwolić mogą sobie na coraz mniej.

500 plus bez waloryzacji?

Cytowany przez Fakt.pl wiceminister rodziny Stanisław Szwed wielokrotnie zapewniał, że obóz Prawa i Sprawiedliwości bacznie przygląda się sprawie. – Zmiany możliwe będą najwcześniej w 2021 r. – przekonywał jednak polityk. Jak wskazuje tabloid, program zakłada bowiem, że zmiany mogą zachodzić w nim jedynie co dwa lata. Tak oto w roku 2019 otrzymaliśmy rozszerzenie świadczenia na wszystkie dzieci do 18. roku życia, niezależnie od kryterium dochodowego.

Mimo że beneficjenci 500 plus wielokrotnie wskazywali, że wobec rosnącej inflacji świadczenie w coraz mniejszym stopniu poprawia jakość życia rodziny, rząd najwyraźniej nie kwapi się do waloryzacji, skupiając się raczej na jego ponownym rozszerzeniu. Politycy Prawa i Sprawiedliwości kilkukrotnie wskazywali już, że możliwe jest objęcie programem dzieci do 26. roku życia. Za takim rozwiązaniem optował m.in. senator PiS Jan Maria Jackowski, który wskazał, że "ten, kto ma dzieci, dokładnie wie, jak to jest, kiedy one są jeszcze na utrzymaniu rodziców, ale de facto są już dorosłymi ludźmi, uczą się, mają zupełnie inne wydatki niż młodsze dzieci".

"Fakt" zaznacza, że przyszły rok z pewnością przyniesie zmiany w sztandarowym programie partii rządzącej. Te mogą mieć jednak charakter czysto techniczny. Przyjęty w miniony czwartek projekt budżetu na rok 2021 zakłada 41 miliardów złotych na wypłatę 500 plus, co równa się kwocie obowiązującej w roku bieżącym. Sprawa waloryzacji nie jest rzeczą prostą. Podwyżka świadczenia o 100 zł wiązałaby się z dodatkowymi 10 miliardami zł kosztów, które musiałoby ponieść państwo. Podobnego wydatku – zwłaszcza wobec kryzysu wywołanego lockdownem – budżet mógłby nie udźwignąć.

Źródło: Fakt.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >