wtv.pl > Polityka > Czy 500 plus powinno zostać zwiększone? Minister zabrał głos, wszystko stało się jasne
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:33

Czy 500 plus powinno zostać zwiększone? Minister zabrał głos, wszystko stało się jasne

wtv
WTV.pl

Sejm powraca do pracy po wakacjach, a jedną z kluczowych kwestii, którymi będą musieli zająć się rządzący, jest bez wątpienia budżet na nadchodzący rok. Ważną pozycję w obradach czekającego na rekonstrukcję rządu pełnić będzie z pewnością sztandarowy program socjalny Prawa i Sprawiedliwości. W roku 2021 500 plus doczeka się istotnych zmian. Osoby będące beneficjentami świadczenia ponownie będą musiały złożyć wniosek o jego wypłatę, wskazuje Strefabiznesu.pl.

500 plus bez waloryzacji?

Zdaniem części publicystów luty 2021 r. może być zatem terminem, w którym rządzący mogą zacząć odchodzić od wypłacania programu bądź zastąpić go bonami na określone wydatki, co miałoby zapobiec przeznaczaniu świadczenia na cele niezwiązane z dziećmi, które w teorii mają być beneficjentami programu. Jako wzorzec mógłby posłużyć wprowadzony po epidemii koronawirusa bon turystyczny.

Zarówno opozycja, jak i sami obywatele wyrażali już swój sprzeciw wobec podobnemu pomysłowi. "Strefa biznesu" wskazuje jednak, że takie zmiany wydają się najbardziej prawdopodobne, o ile w ogóle dojdzie do pewnych przekształceń. Kolejno rządzący mogliby rozważyć przywrócenie progu dochodowego dla beneficjentów 500 plus. Wciąż nie ma jednak żadnego konkretnego potwierdzenia podobnych kroków ze strony władz. Najmniej prawdopodobna wydaje się z kolei waloryzacja świadczenia.

Zapytany o możliwe podniesienie wartości programu, który wobec rosnącej inflacji z roku na rok traci na wartości, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wskazał, że rozpisano już budżet na rok 2021. Program 500 plus ma w nim zagwarantowane 40 mld zł. Budżet nie zakłada jednak waloryzacji świadczenia. Beneficjenci sztandarowego programu socjalnego PiS mogą liczyć na ewentualne zwiększenie jego wartości najwcześniej za przeszło półtora roku, w 2022. Nie wiadomo jednak, czy wówczas politycy zdecydują się na podobne zmiany. Na razie nic na to nie wskazuje.

Źródło: Strefabiznesu.pl

Tagi: Rząd 500 plus
Powiązane