wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy 500 plus powinno zostać zwiększone? Minister zabrał głos, wszystko stało się jasne

16 Września 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

500 plus doczeka się pewnych istotnych zmian w nadchodzącym roku. Niemiła niespodzianka czekać będzie jednak czekać na osoby, które oczekiwały waloryzacji świadczenia. Rząd zaakceptował już ustawę budżetową na rok 2021. Teraz zajmie się nią Sejm, a

Sejm powraca do pracy po wakacjach, a jedną z kluczowych kwestii, którymi będą musieli zająć się rządzący, jest bez wątpienia budżet na nadchodzący rok. Ważną pozycję w obradach czekającego na rekonstrukcję rządu pełnić będzie z pewnością sztandarowy program socjalny Prawa i Sprawiedliwości. W roku 2021 500 plus doczeka się istotnych zmian. Osoby będące beneficjentami świadczenia ponownie będą musiały złożyć wniosek o jego wypłatę, wskazuje Strefabiznesu.pl.

500 plus bez waloryzacji?

Zdaniem części publicystów luty 2021 r. może być zatem terminem, w którym rządzący mogą zacząć odchodzić od wypłacania programu bądź zastąpić go bonami na określone wydatki, co miałoby zapobiec przeznaczaniu świadczenia na cele niezwiązane z dziećmi, które w teorii mają być beneficjentami programu. Jako wzorzec mógłby posłużyć wprowadzony po epidemii koronawirusa bon turystyczny.

Zarówno opozycja, jak i sami obywatele wyrażali już swój sprzeciw wobec podobnemu pomysłowi. "Strefa biznesu" wskazuje jednak, że takie zmiany wydają się najbardziej prawdopodobne, o ile w ogóle dojdzie do pewnych przekształceń. Kolejno rządzący mogliby rozważyć przywrócenie progu dochodowego dla beneficjentów 500 plus. Wciąż nie ma jednak żadnego konkretnego potwierdzenia podobnych kroków ze strony władz. Najmniej prawdopodobna wydaje się z kolei waloryzacja świadczenia.

Zapytany o możliwe podniesienie wartości programu, który wobec rosnącej inflacji z roku na rok traci na wartości, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wskazał, że rozpisano już budżet na rok 2021. Program 500 plus ma w nim zagwarantowane 40 mld zł. Budżet nie zakłada jednak waloryzacji świadczenia. Beneficjenci sztandarowego programu socjalnego PiS mogą liczyć na ewentualne zwiększenie jego wartości najwcześniej za przeszło półtora roku, w 2022. Nie wiadomo jednak, czy wówczas politycy zdecydują się na podobne zmiany. Na razie nic na to nie wskazuje.

Źródło: Strefabiznesu.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >