500 plus. Zmiana w terminie składania wniosków. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 9 Września 2020

Bardzo ważne zmiany w 500 plus. Koniecznie o nich nie zapomnij

500 plus, absolutnie sztandarowy program socjalny Prawa i Sprawiedliwości, który stał za zwycięstwem partii w wyborach parlamentarnych z roku 2015, doczeka się pewnej istotnej zmiany w nadchodzącym roku. Rodzice pobierający świadczenie powinni zwrócić szczególną uwagę, by o niej pamiętać.

500 plus obowiązuje od 2016 roku. Główna obietnica wyborcza PiS, która przywróciła im władzę przed pięcioma laty, miał w teorii doprowadzić do zwiększenia dzietności, a także zmniejszenia zjawiska ubóstwa wśród dzieci. Prezentowane badania niejednokrotnie wskazywały, że program w żaden sposób nie doprowadził do wzrostu demograficznego, mimo to trudno wyobrazić sobie, by rząd Prawa i Sprawiedliwości mógł w najbliższych latach wycofać się z wypłacania świadczenia.

500 plus. Zmiana w terminie składania wniosków

Jak wskazuje serwis mamadu.pl, w roku 2021 zmieni się termin składania wniosków, które są niezbędne, by otrzymać 500 plus. Zaznaczono, że obecnie termin wypłaty świadczeń ustalany jest na cały rok, począwszy od października jednego roku, do września roku kolejnego. W roku bieżącym wnioski o przyznanie świadczenia w internecie składać można było od 1 lipca. W wersji papierowej rodzice mogli z kolei wnioskować o przyznanie pieniędzy od 1 sierpnia.

W roku bieżącym, jeśli wniosek o przyznanie 500 plus złożymy do końca września, pieniędzy spodziewać możemy się dopiero do 30 listopada. Sytuacja będzie wyglądać analogicznie w kolejnych miesiącach. Zmiana okresu świadczeniowego ulegnie jednak zmianie w 2021 r., podaje wspomniany portal. Prawo do otrzymywania świadczenia ma obowiązywać od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Wniosek nadal składać będziemy jedynie raz do roku.

Rodzice pobierający 500 plus powinni mieć w głowie dwie istotne daty. Mianowicie: 1 lutego 2021 roku, wówczas możliwe będzie bowiem składanie wniosku w internecie, a także 1 kwietnia 2021 roku, gdy wnioski składać będzie można również w wersji papierowej. Mamadu.pl zaznacza, że w tym samym terminie możliwe będzie także ubieganie się o świadczenie "Dobry Start", a zatem 300 zł przysługującym na każdego ucznia. By uzyskać możliwość skorzystania ze sztandarowego programu socjalnego, należy odwiedzić Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną.

Źródło: mamadu.pl