wtv.pl > Polska > Oszuści proponują "unijne 500 plus". ZUS ostrzega
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:23

Oszuści proponują "unijne 500 plus". ZUS ostrzega

wtv
WTV.pl
  • ZUS ostrzega - pojawili się oszuści oferujący tzw. unijne 500 plus

  • Program jest oczywiście fikcją

  • ZUS prosi, by wszelkie niejasne propozycje osób podających się za urzędników Zakładu, zgłaszać na infolinię

Unijne 500 plus? ZUS ostrzega - to jedynie wymysł oszustów, chcących wyłudzić pieniądze od nieświadomych Polek i Polaków. 

Oszustwo na 500 plus?

6,4 mln dzieci w Polsce korzysta z programu 500 plus, socjalnej inicjatywy zaproponowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, która w niewątpliwy sposób przyczynia się do sukcesów partii w wyborach parlamentarnych, czy prezydenckich. 

Według minister rodziny Marleny Maląg do najmłodszych Polek i Polaków trafiło już łącznie ponad 92 mld zł. Popularność programu przyczyniła się niestety również do faktu, że jego idea zostaje wykorzystywana przez oszustów, którzy żerują na naiwności i niewiedzy swoich ofiar.

Coraz częściej pojawiają się doniesienia o rzekomym "unijnym 500 plus" - odpowiedzi Unii Europejskiej na narodowy program polskiego rządu. Kwota, jaką mieliby otrzymać Polacy miałaby wynosić... 500 euro!

ZUS przestrzega - warto zachować szczególną uwagę - oszuści atakują przede wszystkim seniorów.

Incydent w Bydgoszczy

ZUS został powiadomiony o wyjątkowo bezczelnym akcie oszustwa w Bydgoszczy, żerującym na założeniach programu 500 plus. Seniorów miała odwiedzać kobieta podająca się za pracowniczkę Zakładu. Wyłudzała dane, zaglądała do dokumentacji medycznej i informowała o fikcyjnym programie socjalnym

Pieniądze miały być wypłacane ze środków Unii Europejskiej. Kobieta twierdziła, że wystarczą jedynie odwiedziny lekarza orzecznika, który miał się zjawić w przeciągu paru minut. ZUS ostrzega - orzecznicy nigdy nie odwiedzają pacjentów w domach!

Oczekując na rzekomego lekarza, kobieta zdobywała od seniorów dane personalne, wypytywała o stan zdrowia, członków rodziny oraz o to, jak daleko mieszkają. 

Na szczęście część seniorów wyczuła podstęp - powiadomiono policję oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Urzędnicy informują - w przypadku, gdy zgłosi się do nas osoba oferująca nam "unijne 500 plus" lub inną niejasną propozycję, natychmiast skontaktujmy się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 22 560 16 00

Źródło: radiozet.pl, wgospodarce.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: 500 plus
Powiązane