wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

1500 plus dla tysięcy Polek i Polaków? Teraz to możliwe, ujawniono warunki

5 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Nowy program 1500 plus już niedługo może stać się obiektem prac Sejmu. Szykowany przez rządzących projekt dofinansowań do czynszu miałby nieść pomoc osobom, których budżet ucierpiał wyniku lockdownu wywołanego wirusem. Sprawdzamy, kto może liczyć n

Szczegóły nowego rządowego programu, który część ekspertów nazwało już jako 1500 plus, przytacza portal "Biznes Info". Projekt rządzących zakłada pomoc w opłaceniu czynszu osobom, których dochody zmniejszyły się w wyniku epidemii koronawiusa. Dopłata miałaby osiągnąć maksymalną wysokość równą 1500 zł miesięcznie. Świadczenie byłoby wypłacane do sześciu miesięcy. Przewidywanym terminem wejścia w życie nowego programu socjalnego jest początek przyszłego roku. Na złożenie wniosku obywatele mieliby zatem czas do końca trwającego roku kalendarzowe, a dokumenty należałoby dostarczyć do właściwego urzędu gminy.

Rząd wprowadzi 1500 plus?

Powołując się na Radio Zet, wspomniany portal zaznacza, że na wsparcie mogą liczyć osoby, które najmowały lokal mieszkalny przed 14 marca 2020 roku. Przypomnijmy, że wówczas polski rząd zdecydował się wprowadzić stan zagrożenia epidemicznego. Koniecznym warunkiem jest ponadto wykazanie, że sytuacja materialna uległa pogorszeniu w związku z lockdownem wywołanym epidemią COVID-19.

Osoby pragnące uzyskać pomoc od rządu będą musiały wskazać, że ich średni dochód umożliwia im otrzymanie dofinansowania, a także wykazać, że jest o 25 proc. niższy niż w roku 2018. Warto pamiętać, że maksymalna wartość świadczenia to 1500 zł. Co więcej, kwota oferowana przez państwo nie może przekroczyć 75 proc. wartości czynszu.

Dofinansowanie będzie mogło zostać przyznane zarówno na nadchodzące miesiące, jak i te minione. Jak wskazuje biznesinfo.pl, datą graniczną jest w tej sytuacji 1 marca 2020 roku. Dopłatę do czynszu można będzie pobierać przez maksymalnie sześć miesięcy. Program powinien pochłonąć około 420 mln zł. Środki na wypłatę pieniędzy gminy otrzymać mają od wojewodów.

Warto zauważyć, że mimo odwoływania epidemii przez rządzących, jakie miało miejsce w trakcie kampanii prezydenckiej, wiele wskazuje na to, że wirus nie zamierza zwalniać. Liczba pozytywnych testów stale przekracza obecnie 2000 na dobę. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia mówi o 2006 takich przypadkach. Niewykluczone, że tak oto rozpoczyna się zapowiadana miesiącami druga fala zakażeń. 

Źrodło: Biznes Info / Twitter

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >