wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Okropne doniesienia, kłusownicy zabili uwielbiane na całym świecie zwierzę. Szczegóły sprawy zasmucają

12 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Zwierzę należące do gatunku zagrożonego wyginięciem zostało zabite przez kłusowników. Znany wielu goryl górski Rafiki żył w Parku Narodowym w Bwindi. O jego śmierci opinię publiczną poinformowała tamtejsza rządowa organizacja Uganda Wildlife

Nieżyjący goryl górski Rafiki był jednym z najbardziej rozpoznawalnych zwięrząt swojego gatunku. Za pomocą mediów społecznościowych Uganda Wildlife Authority przekazała zasmucającą wiadomość o jego śmierci. Okazuje się, że został zamordowany przez grupę czterech mężczyzn. Sytuacja ta może niekorzystnie wypłynąć na turystykę w Ugandzie. Wynika to ze zmian, jakie mogą mieć miejsce w stadzie, któremu przewodził zabity ssak. 

Zwierzę uwielbiane przez wielu zostało zabite

Na swoim oficjalnym koncie na Facebooku Uganda Wildlife Authority przedstawiła oficjalne stanowisko w sprawie Rafikiego. Goryl zmarł w wieku 25 lat. Przewodził on grupie 17 zwierząt, które zamieszkiwały w Parku Narodowych Bwindi. Kłusownicy zranili go nożem, wywołując poważne obrażenia wewnętrzne. W rozmowie z dziennikarzami BBC przedstawiciel UWA, Bashir Hangi ostrzegł turystów. Okazuje się, że przejęcie władzy w stadzie przez nowego, dzikiego osobnika może wpłynąć negatywnie na relacje goryli z człowiekiem.

Zwierzę zaginęło 1 czerwca. Jak podaje RMF FM, jego ciało zostało odnalezione następnego dnia. Grupa czterech mężczyzn została ujęta przez organy ścigania. Tłumaczyli oni, że zostali zaatakowani, a ich działania wynikały z samoobrony. Wciąż nie postawiono im konkretnych zarzutów. Obecnie trwają czynności wyjaśniające przebieg zdarzenia.

Przypomnijmy, że na świecie żyje około tysiąca przedstawicieli tego gatunku. Zamieszkują obszary na granicy Rwandy, Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga. W 2018 roku goryl górski został usnięty z listy krytycznie zagrożonych gatunków. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zakwalifikowała gatunek ten jako zagrożony. 

Źródło: [RMF FM/PAP/BBC/UWA]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >