ZUS rozpoczął polowanie. Może was zmusić do oddania pieniędzy, które zarobiliście w trakcie zwolnienia. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 5 Lutego 2020

ZUS rozpoczął polowanie. Może was zmusić do oddania pieniędzy, które zarobiliście w trakcie zwolnienia

ZUS sprawdza zwolnienia lekarskie z 2019 roku oraz ich zasadność. Polacy, którzy zostali przyłapani na wykonywaniu czynności, które powinna wykluczyć deklarowana przez nich choroba, będą musieli oddać przyznane im pieniądze. Zakład oszczędzi tym samym ogromną kwotę.

Portal gazeta.pl podaje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował zwolnienia lekarskie udzielone w ubiegłym roku. Opublikowano raport, z którego wynika, że ZUS sprawdził aż 574 tys. wniosków z 2019 r.

Wysokość zasiłku obniżono w przypadku aż 163 tys. wniosków. Według informacji portalu w kasie Zakładu pozostało tym samym aż 170 mln zł. Co więcej, zasiłek straciło niemal 20 tys. osób, co pozwoliło ZUS-owi zatrzymać niemal 30 dodatkowych milionów. Kolejne 20 tys. zwolnień decyzją Zakładu zostało skróconych.

Dzięki skontrowaniu zwolnień lekarskich ZUS zaoszczędzi 207,7 mln zł.

Ksiądz oskarżony o stosunek z 14-latką. Broni się, mówiąc, że wyraziła zgodęKsiądz oskarżony o stosunek z 14-latką. Broni się, mówiąc, że wyraziła zgodęCzytaj dalej

ZUS może skontrolować cię w domu

Kontrolerzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprawdzili część przebywających na chorobowym osób. Gazeta.pl podaje, że jedna z "chorych" wykonywała zabieg w zakładzie kosmetycznym. Jeden ze skontrolowanych mężczyzn pochłonięty był majstrowaniem przy samochodzie, a kolejny udał się na imprezę sportową. Świadczenie obniżano również w przypadku odkrycia, że przebywające na zwolnieniu osoby wykonują ciężkie prace domowe, które powinien uniemożliwić deklarowany przez nich stan zdrowia.

Warto pamiętać, że kontroli dokonać może również pracodawca. Możliwe jest także wyznaczenie do tego zadania innego pracownika firmy. Warunek jest jeden: firma musi zatrudniać więcej niż 20 osób.

Portal przypomina, że kontrolowanie krótkich zwolnień jest łatwiejsze od czasu wprowadzenia ich w wersji elektronicznej. Poprzednio należało dostarczyć go pracodawcy w terminie siedmiu dni od jego wystawienia, a co za tym idzie nierzadko chory zdążył wrócić do pracy, nim zwolnienie trafiło w ręcę urzędników ZUS.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zamiast 500 plus będzie 200 plus. Rząd podjął decyzję, rodziny muszą sobie radzić same

2. Mieszkańcy w Indiach nie mogli uwierzyć. Odkręcili wodę, a gdy spróbowali "wody" z kranu, aż się zachwiali

3. Ku przestrodze, mrożące krew w żyłach nagranie. Kobieta w ciąży wbiegła na tory

4. 500 plus w obecnej formie funkcjonować będzie tylko do przyszłego roku. Niepewny los świadczenia

5. Ksiądz nagradza hojnych parafian. Wiemy, na co wyda datki zebrane po kolędzie

6. Wszystkich wryło. Andrzej Duda opublikował słowa o córce Tomasza Lisa, o co chodzi?