Zdjęcia z polskich gór ukazują smutną prawdę. pixabay / kwwinnickiŹródło: pixabay / kwwinnicki
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 28 Kwietnia 2020

Polscy turyści wrócili na szlaki. W sieci pojawiły się oburzające zdjęcia i nie chodzi o tłumy

Zdjęcia z otwartych na nowo górskich szlaków przedstawiają – dosłownie – brudną prawdę o powracających na szlaki turystach. Wraz z ludźmi w góry wróciły bowiem także śmieci. Parki Narodowe apelują: "co wniosłeś, to znieś".

Od początku epidemii wielokrotnie dane było nam słyszeć, że pozbawiona ludzkiej obecności przyroda radzi sobie znakomicie. Eksperci przekonywali o czystszym powietrzu, bardziej przejrzystej wodzie, a media obiegały wiadomości o pojawianiu się zwierząt tam, gdzie nie widziano ich od dziesięcioleci.

Niestety, poluzowanie obostrzeń dotyczących przebywania w lasach czy parkach niemal natychmiast zaowocowało powrotem ludzi na górskie szlaki. "Niestety", ponieważ już kilka dni obecności turystów w górach przyniosło ze sobą ogromne ilości pozostawianych bez namysłu śmieci, podaje gazeta.pl.

Poszukiwania małego Kacpra trwały całą noc. RMF: ojciec chłopca był pod wpływem alkoholuPoszukiwania małego Kacpra trwały całą noc. RMF: ojciec chłopca był pod wpływem alkoholuCzytaj dalej

Zdjęcia z polskich gór i smutna prawda o turystach

Za pośrednictwem Schroniska Górskiego PTTK Markowe Szczawiny w Beskidzie Żywieckim dowiedzieliśmy się, jak wygląda "brudna prawda" o otwarciu szlaków. "Drodzy turyści – nasz ukochany Park jest otwarty dopiero kilka dni, a to co znajdujemy przed naszym (zamkniętym) schroniskiem i niestety na szlakach jest coraz bardziej dobijające. Wiemy niestety, że w innych górach i przy innych schroniskach dzieje się dokładnie tak samo", czytamy na facebookowym profilu schroniska.

Pracownicy ośrodka zaapelowali do turystów, by zabierali ze sobą przyniesione śmieci. "W górach na całym świecie jest normą zwyczajową, że co wniosłeś to znieś", przypominają. I dodają, wspominając czas bez ludzkiej obecności w górach: "Przez te kilka tygodni przyroda odżyła – rysie podchodziły pod schronisko. Czy naprawdę chcemy pozostawiać po sobie obraz walających się śmieci?".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Atakowało go TVP, ale wciąż walczy o dobro pacjentów. Ekspert ujawnił niepokojące fakty
2. Warszawa szuka oszczędności. Ratusz zacznie od lamp na ulicach

Apel schroniska górskiego

Opublikowane przez schronisko fotografie przedstawiają stosy śmieci pozostawione przez turystów.

Apel schroniska górskiego

Wśród nich znajdziemy także zdjęcie ukazujące porzuconą w śniegu, podziurawioną przez niedźwiedzia puszkę po piwie. Parki Narodowe przypominają, że śmieci potrafią być groźne do żyjących w górskich lasach zwierząt.

Apel schroniska górskiego

Podobnie wygląda sytuacja na licznych szlakach, na których ponownie znaleźli się turyści. Portal gazeta.pl zwraca uwagę, że każdego roku z lasów pod zarządem Lasów Państwowych wywożona jest równowartość aż 1000 wagonów kolejowych śmieci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest data, kiedy najwcześniej pojawi się szczepionka na COVID-19. Naukowcy nie mają wątpliwosci
  2. Auchan ma nowy pomysł na realizowanie dostaw do klientów. Ma być najszybszy w Polsce
  3. Poczta Polska już jest w posiadaniu naszych danych wrażliwych. Wielu będzie wściekłych
  4. Ksiądz pozwolił zdjąć maseczki podczas mszy w kościele. Jego tłumaczenia odbierają mowę
  5. Nagle kot zamknął właścicieli na balkonie. Musiała interweniować straż w polskim mieście
  6. Nie tylko pandemia, kolejna okropna wiadomość na majówkę dla Polaków. Wielu zapomni nawet o spacerze

Źródła: gazeta.pl / facebook.com/Schronisko Górskie PTTK Markowe Szczawiny