wtv.pl
Zdjęcia z polskich gór ukazują smutną prawdę

pixabay / kwwinnicki

Polscy turyści wrócili na szlaki. W sieci pojawiły się oburzające zdjęcia i nie chodzi o tłumy

28 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Zdjęcia z otwartych na nowo górskich szlaków przedstawiają – dosłownie – brudną prawdę o powracających na szlaki turystach. Wraz z ludźmi w góry wróciły bowiem także śmieci. Parki Narodowe apelują: "co wniosłeś, to znieś".

Od początku epidemii wielokrotnie dane było nam słyszeć, że pozbawiona ludzkiej obecności przyroda radzi sobie znakomicie. Eksperci przekonywali o czystszym powietrzu, bardziej przejrzystej wodzie, a media obiegały wiadomości o pojawianiu się zwierząt tam, gdzie nie widziano ich od dziesięcioleci.

Niestety, poluzowanie obostrzeń dotyczących przebywania w lasach czy parkach niemal natychmiast zaowocowało powrotem ludzi na górskie szlaki. "Niestety", ponieważ już kilka dni obecności turystów w górach przyniosło ze sobą ogromne ilości pozostawianych bez namysłu śmieci, podaje gazeta.pl.

Zdjęcia z polskich gór i smutna prawda o turystach

Za pośrednictwem Schroniska Górskiego PTTK Markowe Szczawiny w Beskidzie Żywieckim dowiedzieliśmy się, jak wygląda "brudna prawda" o otwarciu szlaków. "Drodzy turyści – nasz ukochany Park jest otwarty dopiero kilka dni, a to co znajdujemy przed naszym (zamkniętym) schroniskiem i niestety na szlakach jest coraz bardziej dobijające. Wiemy niestety, że w innych górach i przy innych schroniskach dzieje się dokładnie tak samo", czytamy na facebookowym profilu schroniska.

Pracownicy ośrodka zaapelowali do turystów, by zabierali ze sobą przyniesione śmieci. "W górach na całym świecie jest normą zwyczajową, że co wniosłeś to znieś", przypominają. I dodają, wspominając czas bez ludzkiej obecności w górach: "Przez te kilka tygodni przyroda odżyła – rysie podchodziły pod schronisko. Czy naprawdę chcemy pozostawiać po sobie obraz walających się śmieci?".

Opublikowane przez schronisko fotografie przedstawiają stosy śmieci pozostawione przez turystów.

Wśród nich znajdziemy także zdjęcie ukazujące porzuconą w śniegu, podziurawioną przez niedźwiedzia puszkę po piwie. Parki Narodowe przypominają, że śmieci potrafią być groźne do żyjących w górskich lasach zwierząt.

Podobnie wygląda sytuacja na licznych szlakach, na których ponownie znaleźli się turyści. Portal gazeta.pl zwraca uwagę, że każdego roku z lasów pod zarządem Lasów Państwowych wywożona jest równowartość aż 1000 wagonów kolejowych śmieci.

Źródła: gazeta.pl / facebook.com/Schronisko Górskie PTTK Markowe Szczawiny

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >