wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nieoficjalne informacje ws. dalszych losów Zbigniewa Ziobry. Jarosław Kaczyński miał podjąć już decyzję

21 Września 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Zbigniew Ziobro już dziś może utracić pozycję koalicjanta PiS, wynika z nieoficjalnych informacji opublikowanych przez Onet. Wobec ultimatum, jakie Prawo i Sprawiedliwość miało postawić ugrupowaniu ministra sprawiedliwości, koalicja jeszcze tego dnia może

Szczegóły przetasowań w obozie Zjednoczonej Prawicy za Onetem przytacza Wirtualna Polska. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jeśli Zbigniew Ziobro i Solidarna Polska nie zdecydują się ustąpić i przystać na żądania PiS-u, Jarosław Kaczyński już dziś może zatwierdzić decyzję o zakończeniu współpracy z ugrupowaniem. Koalicja przestałaby tym samym istnieć. Zdaniem Onetu doniesienia zostały zweryfikowane zarówno w kierownictwie partii, jak i w bliskim otoczeniu premiera Mateusza Morawieckiego.

Zbigniew Ziobro poza koalicją?

O decyzji, którą miał podjąć sam Jarosław Kaczyński, Ziobro został rzekomo poinformowany osobiście. Ministrowi sprawiedliwości oraz prokuratorowi generalnemu postawiono tym samum ultimatum – jeśli nie zgodzi się na ustawę, według której urzędnicy państwowi zostaliby zwolnieni z odpowiedzialności za decyzję podjęte w trakcie epidemii koronawirusa, koalicja dobiegnie końca.

Przypomnijmy, że wspomniana ustawa pozwoliłaby m.in. uniknąć problemów, których za wydanie 70 mln zł na wydrukowanie nieprzydatnych wobec przesunięcia wyborów kart do głosowania doświadczyłby Mateusz Morawiecki. Politycy Solidarnej Polski twierdzili zgodnie, że Zbigniew Ziobro, zwłaszcza wobec swej funkcji w prokuraturze, nie może zgodzić się na podobne rozwiązanie.

Warto wspomnieć, że z nieoficjalnych doniesień z obozu rządzącego wynika, iż PiS rozważa rozwiązanie współpracy jedynie z ugrupowaniem ministra sprawiedliwości. – Nasi koalicjanci z PiS postawili nam ultimatum i od tego momentu zapadła cisza. Nie toczyły się żadne rozmowy czy próby nawiązania porozumienia – miał przekazać jeden z bliskich współpracowników Zbigniewa Ziobry, cytowany przez WP.

"Czytam, że Gowin zostaje, a Ziobro leci, bo jako Prokurator Generalny nie chciał się zgodzić na ustawę o bezkarności. Słuchajcie, to musi być fake news. Zjednoczona Prawica musi przetrwać dla Polski", pisał w niedzielę na Twitterze Patryk Jaki. Wiele wskazuje jednak na to, że fatalna dla ziobrystów decyzje mogą zapaść jeszcze dziś. Niewykluczone, że podczas spotkania kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości dyskutowana będzie również kwestia posłów zawieszonych wobec głosowania przeciw proponowanej przez Kaczyńskiego ustawie dotyczącej ochrony zwierząt w Polsce.

Źródło: Onet / Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >