wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Gorąco na obradach zarządu partii Zbigniewa Ziobry. Jest wniosek o odłączenie od Zjednoczonej Prawicy

12 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Trwa posiedzenie zarządu Solidarnej Polski. Zbigniew Ziobro wraz ze swymi współpracownikami będzie decydował o przyszłości koalicji rządzącej. Przyczyną konfliktu ma być decyzja o przyjęciu budżetu zaproponowanego przez Unię Europejską.

  • PAP deklaruje, że wniosek miał złożyć Janusz Kowalski

  • Partia Zbigniewa Ziobry podda go pod głosowanie

  • Wyłam w Zjednoczonej Prawicy może zaważyć o losie większości parlamentarnej

W Sejmie zasiada 460 parlamentarzystów. Większość, uprawniającą do rządzenia, zapewnia 231 osób. Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Porozumienia zajęły łącznie 234 mandatów. Oznacza to, że jeśli Zbigniew Ziobro wystąpi z koalicji, nie będzie w izbie niższej ugrupowania zdolnego do utworzenia parlamentarnej większości. 

Padł wniosek o wystąpienie z koalicji. Zbigniew Ziobro będzie musiał podjąć decyzję

Zebranie zarządu Solidarnej Polski trwa od ponad 3 godzin. W tym czasie członkowie organu debatują nad przyszłością rządu po przyjęciu unijnego budżetu, do którego dołączono zasadę powiązania funduszy z przestrzeganiem zasad praworządności. 

Z licznych obietnic weta zrezygnował także Viktor Orban. Postawiło to Zbigniewa Ziobrę w nie najlepszej sytuacji. Jego partia najgłośniej sprzeciwiała się postulowanym zmianom. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PAP, Janusz Kowalski złożył wniosek o wystąpienie Solidarnej Polski ze Zjednoczonej Prawicy, co zostanie poddane pod głosowanie. W zarządzie znajduje się 13 polityków. Podano również, że po zakończeniu posiedzenia zostanie wydane specjalne oświadczenie. 

Zbigniewowi Ziobrze udało się wprowadzić do Sejmu aż 16 posłów, co uprawnia do założenia osobnego klubu oraz składania własnych ustaw. 

O możliwym rozpadzie prawicy informował także Michał Kolanko, który dodaje, że trwa już dyskusja poprzedzająca kluczowe głosowanie

Minister sprawiedliwości zmiany w przyznawaniu funduszy ocenia jako próbę ingerowania w polską suwerenność. Warto zaznaczyć, że według "Onetu" spór w koalicji mógł przenieść się do Telewizji Polskiej, gdzie coraz rzadziej widać głos Zbigniewa Ziobry oraz członków jego ugrupowania. 

W porannej rozmowie RMF FM głos zabrał Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów apelował o zachowanie jedności. - Będę bardzo mocno namawiał naszych kolegów, żeby utrzymać jedność. Potrafiliśmy razem zrealizować wiele celów__. Wzmocniliśmy Polskę i w polityce międzynarodowej, i chociażby w sprawności instytucji chociażby podatkowych, i w obszarze polityki historycznej, polityki społecznej - komentował. 

Spory wewnątrz większości parlamentarnej zainicjowała rekonstrukcja rządu. Wówczas miało dojść do konfliktów na linii Ziobro-Gowin. Oliwy do ognia dolała "Piątka dla zwierząt", promowana przez Jarosława Kaczyńskiego. 

[AKTUALIZACJA 17:55]

Zbigniew Ziobro poinformował na konferencji prasowej, że Solidarna Polska nie wyjdzie ze Zjednoczonej Prawicy. On sam zamierza jednak zrobić wszystko, co możliwe, aby działać konsekwentnie w celu zatrzymania ostatecznych ustaleń. Minister zapowiedział także, iż członkowie jego partii będą głosowali w Sejmie przeciwko przyjęciu rozwiązań wypracowanych przez Mateusza Morawieckiego.

Źródło: [PAP/RMF FM]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >