wtv.pl
Minister Zbigniew Ziobro chce by ustawa o wolności słowa w internecie była procedowana szybciej

WTV

Trwa protest. Ziobro chce przyspieszenia prac nad ustawą o wolności słowa w sieci

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Wczorajsze wystąpienie Zbigniewa Ziobry na pewno nie pomogło w uspokojeniu nastrojów, jakie dziś przejęły polskie media. Od rana czytelnicy i widzowie nie mogą korzystać z ulubionych źródeł pozyskiwania wiadomości. Minister sprawiedliwości p

  • Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że będzie dążył do jak najszybszego wprowadzenia ustawy o wolności słowa

  • Wskazywał, że rozwiazanie to jest potrzebne i będzie namawiał premiera do tego, by przychylił się do jego wniosku w tej sprawie

  • Ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego dr Marcin Krzemiński wprost przyznaje, że jest jedynie krok od ingerowania w publikowane treści

Zbigniew Ziobro podczas wczorajszej konferencji prasowej odniósł się do blokady Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) na platformie Facebook. Przy okazji wspomniał o ustawie dot. wolności słowa w internecie.

Minister wprost wskazał, że zamierza doprowadzić do tego, by weszła ona w życie jak najszybciej. Biorąc jednak pod uwagę działania władzy oraz nastroje społeczne wydaje się, że zarówno szef resortu sprawiedliwości, jak i obywatele — w tym pracownicy mediów — nie mają wspólnej definicji "wolności słowa".

Ustawa o wolności słowa jest priorytetem Zbigniewa Ziobry?

O treści konferencji więcej przeczytać możecie >TUTAJ<. Spora część tez prezentowanych przez ministra sprawiedliwości była szeroko komentowana przez specjalistów od mediów.

W czasie, gdy dziennikarze oceniają, że w kraju sytuacja niezależności prasy oraz telewizji jest coraz bardziej zagrożona, władza decyduje się na poinformowanie o kolejnych kontrowersyjnych krokach. Dziś trwa protest "Media bez wyboru". O tym, dlaczego nie zgadzamy się na nowy podatek i wyjaśnienie tego, dlaczego stanowi on zagrożenie przeczytać możecie >TUTAJ<.

Warto zwrócić jednak uwagę na decyzję ministra sprawiedliwości, który wczoraj płomiennie wypowiadał się na temat ustawy o wolności słowa w internecie. Punktem wyjścia okazało się ograniczenie dostępności profilu Instytutu Pamięci Narodowej.

- [...] chciałbym zaapelować o przyspieszenie prac nad ustawą o wolności słowa w obszarze internetu, która zostanie przygotowana w ministerstwie sprawiedliwości. Uważam, że ta ustawa powinna być pilnie procedowana - przekazał na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro. Wyjaśnij jednocześnie, dlaczego media społecznościowe powinny być "kontrolowane".

Facebook zostanie w Polsce ograniczony?

- My nie możemy zgodzić się na tego rodzaju funkcjonowanie wielkich mediów społecznościowych na terenie Polski, które dopuszczają się tego rodzaju skandalicznych manipulacji prawdą, niemających żadnego merytorycznego uzasadnienia - wskazywał minister sprawiedliwości, odnosząc się blokady IPN na platformie Facebook.

Wszystko wskazuje, że szef resortu sprawiedliwości objął sobie za priorytet doprowadzić do jak najszybszego wprowadzenia wspomnianej ustawy.

- Mam nadzieję, że niebawem prace nad tą ustawą ruszą silnym tempem i będziemy mogli zgodnie wszyscy w parlamencie przeforsować to rozważnie w myśl wolności dla wszystkich. [...] Jestem dobrej myśli, myśląc o moim przyszłym spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i jestem przekonany, że premier podzieli nasz punkt widzenia [...] - dodawał, potwierdzając swój punkt widzenia.

Ekspert nie jest entuzjastycznie nastawiony do pomysłu ministra

- Szczytne cele określone w preambule i artykule pierwszym ustawy stoją w sprzeczności ze szczegółowymi rozwiązaniami, które mają instrumentalny charakter. Ich wprowadzenie grozi uruchomieniem politycznej cenzury, zwiększoną inwigilacją w sieci, upolitycznieniem procedur - ocenił pomysł Zbigniewa Ziobro i sam projekt ustawy dr Marcin Krzemiński z Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Później dr Marcin Krzemiński wskazał jeszcze, że w momencie, gdy ustawa wejdzie w życie, będzie to "tylko krok na przykład do zakazu wyrażania niepochlebnych opinii o władzy". Na ten moment nie jest wiadome, kiedy można by spodziewać się ewentualnego wprowadzenia zapisów w życie.

Źródło: Radio Maryja / Onet  

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią m&oacute;wioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >