wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ziobro dostaje pieniądze niezgodnie z prawem? Bajońskie sumy

2 Marca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Zbigniew Ziobro pełni funkcję ministra sprawiedliwości. Jednocześnie otrzymuje jednak prokuratorski dodatek w wysokości 64 tys. zł rocznie. Eksperci, do których dotarła "Wyborcza", nie pozostawiają wątpliwości: to jawne łamanie konstytucj

Minister Zbigniew Ziobro od 2017 roku zdążył pobrać 192 tys. zł prokuratorskiego dodatku. Przytaczający słowa "Wyborczej" portal money.pl zwraca uwagę, że łączenie funkcji posła z byciem prokuratorem jest niezgodne z konstytucją.

Art. 103 pkt 2 konstytucji głosi, że "Sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego". Ziobro od kilku lat jawnie łamie tę zasadę.

Zbigniew Ziobro i niekonstytucyjny dodatek

Ziobro pobiera jednocześnie poselską dietę w wysokości 29,8 tys. zł rocznie oraz prokuratorski dodatek, zasilający konto ministra sprawiedliwości kwotą 64 tys. zł w skali roku. Do wspomnianych bonusów należy doliczyć stanardową pensję ministra w wysokości 169 tys. zł rocznie oraz skromne 10 tys. zł za miejsce w Krajowej Radzie Sądownictwa.

– Jeśli Zbigniew Ziobro pobiera dodatek dla prokuratorów, to przyznaje, że jest prokuratorem. A prokurator nie może być posłem. Ktoś, kto łączy te funkcje, łamie konstytucję – mówi "GW" Wojciech Sadrakuła, były prokurator i ekspert do spraw konstytucyjnych.

Po raz kolejny okazało się jednak, że nie istnieją przepisy, których nie dałoby się obejść. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że dodatek pobierany przez Ziobrę jest w stu procentach legalny. Wszystko za sprawą ustawy wprowadzonej w styczniu 2016 roku. Jeden z jej punktów mówi: "Podstawę ustawową dodatku funkcyjnego przysługującego Prokuratorowi Generalnemu i innym prokuratorom stanowi art. 124 § 10 ustawy – Prawo o prokuraturze, zaś upoważnienie ustawowe do wydania rozporządzenia określającego wysokość dodatków funkcyjnych przysługujących prokuratorom na poszczególnych stanowiskach zawarte jest w art. 124 § 12 tej ustawy". Dodatek prokuratorski minister pobiera od 2017 roku, a zatem już po wprowadzeniu nowych przepisów.

Ministrowi Ziobrze gratulujemy przedsiębiorczości. Z informacji podanych przez money.pl wynika, że jest on najlepiej zarabiającym członkiem rządu Prawa i Sprawiedliwości. Jego miesięczne zarobki sięgają niemal 20 tys. zł netto.

Źródło: money.pl / Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >