wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ziobro dostaje pieniądze niezgodnie z prawem? Bajońskie sumy

2 Marca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Zbigniew Ziobro pełni funkcję ministra sprawiedliwości. Jednocześnie otrzymuje jednak prokuratorski dodatek w wysokości 64 tys. zł rocznie. Eksperci, do których dotarła "Wyborcza", nie pozostawiają wątpliwości: to jawne łamanie konstytucj

Minister Zbigniew Ziobro od 2017 roku zdążył pobrać 192 tys. zł prokuratorskiego dodatku. Przytaczający słowa "Wyborczej" portal money.pl zwraca uwagę, że łączenie funkcji posła z byciem prokuratorem jest niezgodne z konstytucją.

Art. 103 pkt 2 konstytucji głosi, że "Sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego". Ziobro od kilku lat jawnie łamie tę zasadę.

Zbigniew Ziobro i niekonstytucyjny dodatek

Ziobro pobiera jednocześnie poselską dietę w wysokości 29,8 tys. zł rocznie oraz prokuratorski dodatek, zasilający konto ministra sprawiedliwości kwotą 64 tys. zł w skali roku. Do wspomnianych bonusów należy doliczyć stanardową pensję ministra w wysokości 169 tys. zł rocznie oraz skromne 10 tys. zł za miejsce w Krajowej Radzie Sądownictwa.

– Jeśli Zbigniew Ziobro pobiera dodatek dla prokuratorów, to przyznaje, że jest prokuratorem. A prokurator nie może być posłem. Ktoś, kto łączy te funkcje, łamie konstytucję – mówi "GW" Wojciech Sadrakuła, były prokurator i ekspert do spraw konstytucyjnych.

Po raz kolejny okazało się jednak, że nie istnieją przepisy, których nie dałoby się obejść. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że dodatek pobierany przez Ziobrę jest w stu procentach legalny. Wszystko za sprawą ustawy wprowadzonej w styczniu 2016 roku. Jeden z jej punktów mówi: "Podstawę ustawową dodatku funkcyjnego przysługującego Prokuratorowi Generalnemu i innym prokuratorom stanowi art. 124 § 10 ustawy – Prawo o prokuraturze, zaś upoważnienie ustawowe do wydania rozporządzenia określającego wysokość dodatków funkcyjnych przysługujących prokuratorom na poszczególnych stanowiskach zawarte jest w art. 124 § 12 tej ustawy". Dodatek prokuratorski minister pobiera od 2017 roku, a zatem już po wprowadzeniu nowych przepisów.

Ministrowi Ziobrze gratulujemy przedsiębiorczości. Z informacji podanych przez money.pl wynika, że jest on najlepiej zarabiającym członkiem rządu Prawa i Sprawiedliwości. Jego miesięczne zarobki sięgają niemal 20 tys. zł netto.

Źródło: money.pl / Gazeta Wyborcza

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >