Zbigniew Ziobro. flickr.com / KPRMŹródło: flickr.com / KPRM
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 2 Marca 2020

Ziobro dostaje pieniądze niezgodnie z prawem? Bajońskie sumy

Zbigniew Ziobro pełni funkcję ministra sprawiedliwości. Jednocześnie otrzymuje jednak prokuratorski dodatek w wysokości 64 tys. zł rocznie. Eksperci, do których dotarła "Wyborcza", nie pozostawiają wątpliwości: to jawne łamanie konstytucji.

Minister Zbigniew Ziobro od 2017 roku zdążył pobrać 192 tys. zł prokuratorskiego dodatku. Przytaczający słowa "Wyborczej" portal money.pl zwraca uwagę, że łączenie funkcji posła z byciem prokuratorem jest niezgodne z konstytucją.

Art. 103 pkt 2 konstytucji głosi, że "Sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego". Ziobro od kilku lat jawnie łamie tę zasadę.

Dramat we Wrocławiu. Odwiozła ją karetka, zmarła pod pustym mieszkaniemDramat we Wrocławiu. Odwiozła ją karetka, zmarła pod pustym mieszkaniemCzytaj dalej

Zbigniew Ziobro i niekonstytucyjny dodatek

Ziobro pobiera jednocześnie poselską dietę w wysokości 29,8 tys. zł rocznie oraz prokuratorski dodatek, zasilający konto ministra sprawiedliwości kwotą 64 tys. zł w skali roku. Do wspomnianych bonusów należy doliczyć stanardową pensję ministra w wysokości 169 tys. zł rocznie oraz skromne 10 tys. zł za miejsce w Krajowej Radzie Sądownictwa.

– Jeśli Zbigniew Ziobro pobiera dodatek dla prokuratorów, to przyznaje, że jest prokuratorem. A prokurator nie może być posłem. Ktoś, kto łączy te funkcje, łamie konstytucję – mówi "GW" Wojciech Sadrakuła, były prokurator i ekspert do spraw konstytucyjnych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Monika Olejnik jednym wpisem straciła w oczach fanów. "Nie wierzę, że pani tak napisała"
2. Szpital Bródnowski ograniczył działanie SORu. Dezynfekcja po pacjencie

Po raz kolejny okazało się jednak, że nie istnieją przepisy, których nie dałoby się obejść. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że dodatek pobierany przez Ziobrę jest w stu procentach legalny. Wszystko za sprawą ustawy wprowadzonej w styczniu 2016 roku. Jeden z jej punktów mówi: "Podstawę ustawową dodatku funkcyjnego przysługującego Prokuratorowi Generalnemu i innym prokuratorom stanowi art. 124 § 10 ustawy – Prawo o prokuraturze, zaś upoważnienie ustawowe do wydania rozporządzenia określającego wysokość dodatków funkcyjnych przysługujących prokuratorom na poszczególnych stanowiskach zawarte jest w art. 124 § 12 tej ustawy". Dodatek prokuratorski minister pobiera od 2017 roku, a zatem już po wprowadzeniu nowych przepisów.

Ministrowi Ziobrze gratulujemy przedsiębiorczości. Z informacji podanych przez money.pl wynika, że jest on najlepiej zarabiającym członkiem rządu Prawa i Sprawiedliwości. Jego miesięczne zarobki sięgają niemal 20 tys. zł netto.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stefan Kraft zostanie ukarany za oszustwo w trakcie Pucharu Świata? Mamy decyzję władz federacji
  2. Emerycie, sprawdź swój przelew z ZUS. Na twoje konto trafi większe świadczenie
  3. Porusza się na wózku i pracuje na lotnisku. Piesek podbija serca podróżnych z całego świata
  4. Przerażony 3-latek utknął w windzie w przejściu podziemnym. Pomoc przybyła w samą porę
  5. Rydzyk wpadł w nagłą furię. "Zboczenia, wprowadzanie w nienormalność"
  6. Jest oświadczenie Suntago Park of Poland. Odpowiedzieli na liczne skargi turystów

Źródło: money.pl / Gazeta Wyborcza