wtv.pl > Polska > Burze znów uderzą w Polskę. Są ostrzeżenia
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:53

Burze znów uderzą w Polskę. Są ostrzeżenia

Burze w Polsce
Matt Biddulph/flickr.com - zdjęcie ilustracyjne

IMGW ostrzega, że poranne burze to dopiero początek niebezpiecznej pogody nad Polską. Prawdziwe nawałnice nadejdą do naszego kraju w czwartek po południu.

Warto zachować dziś szczególną ostrożność.

Przypomnijmy, że w województwach opolskim i mazowieckim straż pożarna podjęła ponad 200 interwencji. W Warszawie burza była tak intensywna, że wiatr dosłownie przewracał ludzi.

Burze nad Polską

Strażacy pracowali między innymi przy usuwaniu powalonych drzew i wypompowywaniu wody z piwnic.

O wyjątkowo groźnej sytuacji powiadomił w swoich mediach społecznościowych prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. W godzinach porannych w miejski ratusz uderzył piorun.

- Mamy trudności i spore ograniczenia m.in. w dostępnie do telefonów, sieci internetowej - napisał polityk. - Na pl. Wolności nie działa też winda - dodał.

Na terenie województwa doszło do licznych podtopień - zalana została piwnica jednego z budynków Uniwersytetu Opolskiego oraz przedszkola.

Interwencje w woj. mazowieckim

Na trudności wywołane przez burzę zwróciła uwagę także warszawska policja.

- Warunki atmosferyczne są fatalne - napisano na Twitterze KSP - Warto zwolnić, zachowując bezpieczną odległość od innych pojazdów.

Łącznie do godz. 10 na Mazowszu doszło do aż 117 interwencji straży pożarnej wywołanych przez niesprzyjającą pogodę.

Pojawiły się liczne utrudnienia na drogach. Podtopieniu uległ m.in. fragment trasy S8, ul. Płochocińska na warszawskiej Białołęce czy Wisłostrada na wysokości Cytadeli Warszawskiej. Na szczęście nie doszło do poważniejszych zniszczeń.

To nie koniec "burzowych wrażeń". "Łowcy Burz" zapowiadają, że ok. godz. 16 spodziewać należy się licznych wyładowań w Małopolsce. W centrum i na zachodzie woj. małopolskiego spadnie obfity deszcz, a prędkość wiatru osiągnie nawet 90 km/h.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: polsatnews.pl, facebook.com, twitter.com, wtv.pl

Zdjęcie główne: Matt Biddulph/flickr.com - zdjęcie ilustracyjne